آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205752
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396 11:9
تعداد بازدید : 468

عضو کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‎ای:

قانون اخذ عوارض از نرم افزارهای خارجی باید تصویب شود

عضو کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه‎ای گفت: قاچاق دیجیتال بیش از آنکه به ضرر شرکت سازنده باشد، به تولیدکننده داخلی آسیب می زند. قانون اخذ عوارض از نرم افزار و بازی های رایانه ای خارجی باید تصویب شود.

ایسنا- هادی جعفری درباره ضرورت استفاده از پتانسیل نیروی انسانی و ظرفیت نرم افزاری در کشور گفت: شرکت های دانش بنیان و استارت آپی پیش از آنکه در سخت افزار متمرکز باشند، روی منابع نرم افزاری و فکرافزایی که باعث خلق ثروت می شود، متمرکز هستند.وی در همین رابطه افزود: ایران با توجه به نیروهای جوان و پرانگیزه که دارای تحصیلات آکادمیک در این حوزه هستند، نتوانسته است به خوبی این پتانسیل را به کار گیرد، در صورتی که نیروی جوان می تواند در پیشبرد اقتصاد سهم زیادی داشته باشد، به همین خاطر نیازمند به کارگیری این نیروها در بخش خصوصی هستیم که مستلزم حمایت جدی و تصحیح قوانین در راستای سهولت است.این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص نقش دولت در این زمینه گفت: دولت با سیاست های حمایتی می تواند شتاب بیشتری ایجاد کند اما علاوه بر آن به طور جدی نیازمند سرمایه گذاری خارجی هستیم.جعفری در رابطه با بزرگ ترین مشکلات بخش خصوصی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: اولین قدم برای حل این مشکلات شناسایی گلوگاه ها و نقاط اصلی است. یکی از این مشکلات، بوروکراسی در ساختار نظام حاکمیت است و دولت نیازمند برخورد چابک در این حوزه است.وی با بیان اینکه قاچاق تنها به صورت فیزیکی اتفاق نمی افتد، ادامه داد: قاچاق دیجیتال یکی از مشکلات اساسی حوزه IT در کشور است. در این نوع قاچاق نرم افزارها و بازی های رایانه ای بدون اینکه عوارض قانونی برای ورود به کشور پرداخت کنند و حتی بدون آنکه عوارضی برایشان تعریف شده باشد، بازار را در اختیار می گیرند و زمینه را برای رقابت تولیدکنندگان داخلی تنگ می کند.
این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در همین رابطه افزود: قاچاق دیجیتال باعث می شود تولیدکننده داخلی مجبور به رقابت با بازی هایی باشد که برای ساخت آنها چند صد میلیون دلار هزینه شده است، اما در بازار داخل کشور با حداقل قیمت و حدود چند هزار تومان به فروش می رسد.
جعفری در پاسخ به این سوال که با توجه به ظرفیت بالای کشور در این زمینه چرا همچنان آمار بیکاری در میان فارغ التحصیلان رشته IT بالاست، گفت: جواب این سوال در یک کلمه کپی رایت خلاصه می شود. تولیدکنندگان داخلی با شرایطی مواجهند که محصول چند میلیون دلاری به خاطر فقدان وجود قانون کپی رایت در کشور به اندازه قیمت یک دی وی دی خام به فروش می رسد که ساده ترین مثال در این زمینه ویندوز است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :