آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205341

این کلاه الکتریکی عمر بیماران مبتلا به تومور مغزی را بیشتر می کند

دانشمندان با استفاده از نوعی کلاه الکتریکی موفق شده اند بقای عمر در بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما را افزایش دهند.

آنا- استفاده از این تکنولوژی جدید در یک دوره آزمایش بالینی، میزان بقای عمر پنج ساله بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما را دو برابر کرده است. این کلاه الکتریکی با ایجاد میادین الکتریکی ضعیفی، به تومورها شوک وارد می کند و از این طریق به بیماران کمک می کند تا با سرطان مبارزه کنند.
براساس نتایج حاصله از یک دوره آزمایش بالینی که اخیرا در نشست سالانه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا ارائه شد، هنگامی که داروهای خوراکی شیمی درمانی، تموزولومید، با روش کلاه الکتریکی ترکیب می شود، نرخ بقا در بیماران به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
این وسیله پزشکی جدید که «اوپچون» یا Optune نام دارد، به طور مداوم میدان های الکتریکی متناوبی را به مغز ارسال می کند. محققان بر این باورند که تاثیر منحصر بفرد این روش علیه سلول های سرطانی به خاطر این است که از تقسیم سلولی آنها جلوگیری می کند. در طی دوره آزمایشی، برخی از بیماران مبتلا به نوعی سرطان تهاجمی به نام گلیوبلاستوما در کنار شیمی درمانی از این کلاه الکتریکی نیز استفاده کردند؛ در حالی که بقیه افراد تنها شیمی درمانی را ادامه دادند.
میانگین کلی بقا در افرادی که از کلاه الکتریکی استفاده کردند 21 ماه بود، در حالی که این آمار در بیمارانی که تنها تحت درمان شیمی درمانی قرار گرفته بودند 16 ماه بود. نرخ بقای دو، سه، چهار و پنج ساله نیز در بیماران به طور قابل توجهی بهبود یافت: 26 درصد در مقابل 16 درصد، 20 درصد در مقابل 8 درصد و 13 درصد در مقابل پنج درصد.
دکتر راجر استاپ، استاد جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه نورث وسترن، از یافته های این مطالعه هیجان زده است چرا که بیش از 10 سال از زمانی که یک روش درمانی موثر برای گلیوبلاستوما پیدا شد، می گذرد و حالا به کمک این تکنولوژی نرخ بقای بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما بهبود خواهد یافت. وی در یک مصاحبه گفت: وقتی که 20 سال پیش شروع به درمان بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما کردم، اکثر بیماران در کمتر از یک سال فوت می‎کردند و شانس زنده ماندن طولانی مدت برای این بیماران وجود نداشت. اکنون شاهد پیشرفتی هدفمند هستیم که نرخ بقای بیماران را به دو سال و حتی بیشتر می رساند. به کمک ترکیب این کلاه الکتریکی و تموزولومید، یک نفر از هر هفت بیمار شانس این را دارد که بیش از پنج سال زندگی کند. با وجود وعده و وعیدهای امیدوارکننده این دستگاه جدید در درمان تومورهای مغزی، باید به مشکلات آن هم اشاره کرد. یکی از بزرگ ترین موانع هزینه استفاده از این کلاه الکتریکی 700 دلار در روز است که بیمه پزشکی معمولی هزینه های آن را پرداخت نمی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :