آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205312
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1396 1:21
تعداد بازدید : 1241

بررسی عملکرد دوربین های دوگانه در گوشی های مختلف

گوشی های هوشمند از گذشته تغییرات زیادی یافته اند، ابتدا سایز آنها کوچک شد اما بعدا سازندگان به این نتیجه رسیدند که باید سایز این دستگاه ها را افزایش دهند. ضخامت گوشی ها باریک شد. پردازنده دستگاه ها قوی تر شد و وضوح تصویر نمایشگر آنقدر افزایش یافت که تصاویر واقعی را با کیفیت عالی نمایش می دهند.

ساحره چمنی
اما به نظر می رسد افزایش و کاهش سایز، افزایش تعداد هسته پردازنده و تغییراتی از این دست به حد اشباع رسیده است. بر این اساس تولیدکنندگان این روزها روی فناوری های دیگری همچون دوربین گوشی ها مانور می دهند.
از سال گذشته دوربین دوگانه روی گوشی های هوشمند قرار گرفت و کیفت تصاویری که با این دوربین ها گرفته می شود، تفاوت قابل ملاحظه ای با گذشته دارد. اما این دوربین ها چگونه عمل می کنند.
البته نخستین بار اچ تی سی در گوشی Evo 3D سال ۲۰۱۱ برای فیلمبرداری سه بعدی از دوربین دوگانه استفاده کرد که این گوشی به موفقیت زیادی دست نیافت. با این حال شاید همین موضوع باعث شد که سال ها بعد شرکت ها برای ارتقای کیفیت دوربین گوشی ها از این فناوری استفاده کنند.
اگرچه به نظر می رسد که دوربین دوگانه روی همه گوشی ها به یک شکل عمل می کند، اما این گونه نیست هر برندی راهکار جداگانه ای برای عملکرد این دوربین ها دارد.
 اپل
آیفون ۷ پلاس نخستین گوشی اپل به شمار می رود که از دوربین دوگانه بهره می برد.
اپل در این گوشی که سال گذشته به بازار عرضه شد، از راهکار ویژه ای برای کاربر دوربین دوگانه استفاده کرده است. به این ترتیب اپل در استفاده از دوربین دوگانه بیشتر به بزرگنمایی سوژه توجه کرده بدون اینکه کیفیت تصاویر کاهش یابد. 
در آیفون 7 پلاس دوربین دوم از روش متفاوتی برای بزرگنمایی در لنز استفاده می کند و دستگاه هم امکان سوییچ بین دو سنسور را دارد. 
یکی از مهم ترین ویژگی های دوربین های پشتی آیفون 7 پلاس استفاده از فاصله کانونی متفاوت است که در قابلیت Portrait Mode به خوبی عمل می کند و تصویر به ثبت رسیده از دو دوربین، به یک خروجی واحد تبدیل می شود تا شخص یا شی تنها سوژه ای واضح تصویر باشد. البته در بسیاری از موارد باعث می شود که تصاویر کمی مصنوعی به نظر برسد.
غیر از آیفون ۷ پلاس، ایسوس نیز گوشی ذنفون 3 زوم را با بزرگنمایی سه برابری و قابلیت فوکوس معرفی کرد. این محصول هم به قابلیت پرتره مجهز شده است.
 ال جی
شرکت ال جی در گوشی G5 نیز از راهکار مشابهی همچون آیفون ۷ پلاس استفاده شد و البته ال جی در گوشی G6 نیز با به روزرسانی هایی از راهکار گوشی G5 بهره برد.ال جی از دوربین دوم با میدان دید وسیع تر استفاده کرده که امکان جا دادن محتویات بیشتری را در یک تصویر فراهم می کند. البته از آنجا که این گوشی هنوز راهی بازار نشده، پیش بینی می شود که این قابلیت به افت کیفیت و ایجاد نویز در تصاویر، به علت کاهش وضوح و البته میدان دید منجر شود.
 هوواوی 
اما هوواوی که سال گذشته P9 را با دوربین دوگانه راهی بازار کرد، امسال نیز P10 را با دوربین مشابه معرفی کرده است. اما ظاهرا هوواوی پیچیده ترین راهکار را برای استفاده از دوربین دوگانه در پیش گرفته است. در این دوربین از دو سنسور مستقل استفاده می شود که یکی از سنسورها فقط تصاویر مونوکروم ثبت می کند که به این ترتیب سنسور به نور حساسیت بیشتری دارد که در نتیجه در نور کم عملکرد بهتری خواهد داشت.
یکی از مزایای استفاده از این روش آن است که کاربر می تواند تصاویر مونوکروم را با کیفیت بالاتری در مقایسه با تصاویر رنگی ثبت کند. 
شیائومی نیز از روش مشابهی در گوشی Mi 5s Plus استفاده کرده و شرکت های دیگری هم از این روش بهره برده اند.
 گذشته، حال و آینده
HTC Evo 3D به شکلی طراحی شده است تا از دو دوربین برای ثبت تصاویر سه بعدی استفاده کند. این گوشی از صفحه نمایش سه بعدی بدون نیاز به عینک برخوردار بود. 
اما آینده دوربین های دوگانه را می توان در فناوری توسعه یافته توسط شرکت چینی اوپو مشاهده کرد. این فناوری بزرگنمایی ۵ برابری را در دوربین های دوگانه امکان پذیر می کند. در این روش، یکی از سنسورها امکان استفاده از بزرگنمایی اپتیکال ۵ برابری بدون افت کیفیت را فراهم می کند. یکی دیگر از موارد استفاده از ترکیب های چند دوربین در گوشی های هوشمند احتمالا در پلات فرم تانگوی شرکت گوگل قابل مشاهده خواهد بود. در پروژه تانگو از فناوری واقعیت افزوده با سه یا بیش از چند سنسور استفاده شده است. چند دوربین اقدام به ثبت تصاویر مختلف می کنند و در نهایت اطلاعات کاملی از یک فضا به دست می آید. اگرچه این راهکار هنوز به مرحله اجرا درنیامده است، اما احتمالا نتایج جالبی به همراه خواهد داشت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :