آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205231
تاریخ انتشار : 16 فروردین 1396 10:7
تعداد بازدید : 599

جایگاه تجارت خارجی در اقتصاد مقاومتی

مشکلات و چالش های سال های اخیر، به خصوص آسیب شناسی دوره تشدید تحریم ها نشان داد که یکی از مهم ترین مؤلفه های اقتصادی هر کشور که می تواند در برهه های حساس و سرنوشت ساز، مردمان آن سرزمین را از گرداب معضلات برهاند، عزت اقتصادی است که دقیقا در دایره اقتصاد مقاومتی قابل تشریح و تبیین است.

علیرضا مناقبی
رییس مجمع واردات اتاق ایران
از این منظر باید گفت به طور کلی فعالیت های اقتصادی باید به گونه ای برنامه ریزی و پیاده سازی شود که درنهایت ضمن ایجاد ارزش افزوده، به افزایش عزت اقتصادی کشور منجر شود. در این راستا یکی از مهم ترین وجوه این رویکرد آن است که تهدیدها پیش از آنکه آسیب ها و مخاطرات خود را به مرحله بروز و ظهور برسانند، به فرصت تبدیل شوند.ازجمله مؤلفه های موثر بر شکل گیری تقویت عزت اقتصادی، تنظیم رابطه تولید و تجارت است. آنچه از تجربه کشورهای توسعه یافته قابل دریافت است آن است که نسبت این دو باید به گونه ای شکل بگیرد که موجب آزادی عمل فعالان اقتصادی و نجات بخش بنگاه ها از اسارت قیدوبندهای بی مورد و زاید اداری باشد. این به معنای آن است که در این مسیر تولید و تجارت باید نسبت به هم، هم افزایی داشته و موجب تحریک یکدیگر شوند به صورتی که در یک برنامه میان مدت، تسهیل کننده فرایندهای محیط داخلی و بیرونی اقتصاد شده و زمینه ساز بروز خلاقیت ها، نوآوری ها و خروج از انزوا شود.
بررسی وضعیت تجارت خارجی ایران در سال ۹۵ نشان از آن دارد که جمع واردات و صادرات کشور بالغ بر ۸۷میلیارد دلار است. این سهم کوچک از تجارت جهانی برای کشورمان نشان می دهد میزان تجارت خارجی کشورمان با توجه به ظرفیت های تولید داخلی و جمعیت کشور فاصله زیاد و شکافی معنادار دارد. اگر هم افزایی تولید و تجارت به صورت واقعی در کشور شکل بگیرد، قطعا شاهد رشد حجم تجارت خارجی در سال های آتی خواهیم بود؛ به طوری که بتوانیم در یک بازه زمانی ده ساله ظرفیت های بلااستفاده مانده در زمینه روابط تجاری سودمند با دیگر کشورهای جهان را تبدیل به فرصت هایی مناسب برای تحریک تولید داخل کنیم.سخن پایانی آنکه بدون تردید یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی، تلاش در مسیر افزایش قدرت تاب آوری اقتصاد و کاهش آسیب پذیری اقتصاد در برابر تهدیدات است؛ برای این مهم لازم است با استفاده از ابزار دیپلماسی تجاری و افزایش تعاملات اقتصادی با سایر کشورها اهداف محقق شود. 
 منبع: اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :