آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205213
تاریخ انتشار : 16 فروردین 1396 0:58
تعداد بازدید : 735

در تشریح برنامه‌های صنعت بیمه اعلام شد

توسعه سامانه سنهاب و حمایت از استارت آپ ها در صنعت بیمه

عبدالناصر همتی، رییس کل بیمه مرکزی در دیدار با خبرنگاران به تشریح برنامه های صنعت بیمه برای سال جاری پرداخت و اعلام کرد: تکمیل زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری برای توسعه سامانه سنهاب و حمایت از استارآپ ها برای فعالیت در صنعت بیمه در راس برنامه های امسال قرار دارد.

فناوران- همتی با بیان لزوم توسعه استارت آپ های صنعت بیمه گفت: صنعت بیمه می تواند در زمینه تولید و اشتغال نقش موثری ایفا کند و هم اکنون نیز ۵۰۰هزار نفر از این صنعت ارتزاق می کنند.
رییس کل بیمه مرکزی افزود: با توجه به روش های جدید در فروش بیمه می توان روی استارت اپ های این بخش تمرکز کرد؛ این در حالی است که بیمه جزو خدمات مولد است که به رفاه و توسعه کمک می کند.
وی با بیان توسعه فروش بیمه نامه ها به صورت الکترونیکی افزود: بیمه مرکزی تا زمانی که این نوع فعالیت در چارچوب قانون باشد، از گسترش آن حمایت می کند. اعتقاد ما این است که فناوری های نوین باید به کمک صنعت بیمه بیاید و ما هم از آن رویه حمایت می کنیم. 
 توسعه سنهاب 
رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه تکمیل زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری سامانه سنهاب جزو اولویت های بیمه مرکزی در سال جاری است، گفت: ما در این صنعت به شدت نیازمند استفاده از تکنولوژی های نوین و به کارگیری IT هستیم و به همین دلیل از حدود 50 نفری که بر اساس اجازه دولت قرار است در بیمه مرکزی به استخدام در بیایند، 50 درصد به متخصصان حوزه ICT اختصاص خواهد یافت. 
وی افزود: سامانه سنهاب نقش موثری در نظارت آنلاین بیمه مرکزی بر فعالیت شرکت های بیمه دارد و تلاش ما این است که در آینده نزدیک مانند آنچه درباره بیمه شخص ثالث اتفاق افتاده هر بیمه نامه ای که فروخته می شود، به صورت آنلاین و لحظه ای از طریق این سامانه مورد نظارت قرار بگیرد. 
همتی، استقرار حاکمیت شرکتی، گزارشگری براساس استانداردIFRS ، راه اندازی صندوق پوشش حوداث طبیعی، تسهیل امکان سرمایه گذاری و گسترش بیمه های عمر را از دیگر سرفصل های بیمه مرکزی در سال جاری عنوان کرد. 
لزوم رعایت استانداردهای بین المللی گزارشگری 
همتی در ادامه با بیان الزام سازمان بورس برای رعایت استانداردهای بین المللی گزارشگری (IFRS) در شرکت های بورسی و اینکه بسیاری از شرکت های بیمه در بورس فعال هستند، اظهار داشت: به نظر می رسد با توجه به آیین نامه های موجود در صنعت بیمه، رعایت این استانداردها چندان مشکلی در صنعت بیمه نظیر آنچه در صنعت بانک رخ داد، ایجاد نکند.
 تشکیل صندوق بیمه حوادث همگانی
رییس کل بیمه مرکزی با یادآوری تصویب قانون تاسیس صندوق بیمه حوادث همگانی در برابر بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله در سال گذشته اظهار داشت: با توجه به چند ایراد جزیی که شورای نگهبان به این مصوبه داشته، به نظر می رسد تا پایان فصل بهار این ایرادها برطرف شود. 
همتی تشکیل این صندوق را در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با ابلاغ قانون، تاسیس این صندوق که می تواند مشکل بزرگی را در کشور برطرف کند، به سرعت پیگیری می شود؛ زیرا در صورت بروز حوادث می تواند مشکل مالی آسیب دیدگان را تا حدودی برطرف کند. وی به الزام برنامه ششم توسعه برای افزایش سهم بیمه عمر از صنعت بیمه پرداخت و گفت: با توجه به اینکه در پایان سال 95 سهم بیمه عمر از صنعت بیمه 14 درصد بود، باید در پایان برنامه ششم این سهم به 21 درصد افزایش یابد.
رییس کل بیمه مرکزی با برشمردن دستاوردهای صنعت بیمه در سال 95 از اجرای قانون جدید بیمه شخص ثالث به عنوان یکی از رویدادهای مهم یاد کرد و گفت: اجرای کامل این قانون نیاز به تدوین 18 آیین نامه مطول دارد که تدوین و بررسی عمده این آیین نامه ها در شورای عالی بیمه به اتمام رسیده و برخی از آنها باید در هیات دولت به تصویب نهایی برسد.
همتی تقویت نظارت بیرونی بر شرکت های بیمه و کاهش حداقل سرمایه مورد نیاز تاسیس شرکت های بیمه را از دیگر اقدام های مهم برشمرد و گفت: با تصویب دولت حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت های بیمه به 1500 میلیارد ریال برای شرکت های اصلی و 2 هزار میلیارد ریال برای شرکت های اتکایی کاهش یافت.
وی افزود: البته شرکت ها تا پایان امسال فرصت دارند این سقف قانونی را رعایت کنند وگرنه یا باید با شرکت های دیگر ادغام شوند یا فعالیت آنها در برخی رشته ها محدود می شود.
همتی به تفکیک شرکت های عمر و غیرعمر در صنعت بیمه پرداخت و با یادآوری اینکه از این پس دیگر مجوز بیمه شرکت های مختلط صادر نمی شود، گفت: اقدام دیگر تفکیک صورت حساب های رشته بیمه زندگی بود؛ زیرا بیمه های عمر نوعی تعهد بلندمدت است و از این رو باید مشخص باشد که منابع حاصل از آن در چه محل هایی سرمایه گذاری می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :