آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204835
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395 10:22
تعداد بازدید : 1583

معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد؛

نرخ رشد اقتصادی 9 ماهه امسال 11/6 درصد

معاون اقتصادی بانک مرکزی رشد اقتصادی ۹ ماهه کشور را ۱۱/۶ درصد اعلام کرد و گفت: رشد اقتصادی نه ماهه امسال بدون احتساب نفت 9/1 درصد است.

فناوران- پیمان قربانی در نشست خبری گفت: در 9 ماهه امسال، ارقام رشد اقتصادی براساس سال پایه ۹۰، نشانگر این است که رشد اقتصادی در فصل نخست به 4/7 درصد رسیده است، این رقم در گروه کشاورزی 5/3 درصد، 1/56 درصد نفت، 9/4- صنعت و معدن، صنعت و برق و گاز و آب نیز مثبت و ساختمان نیز منفی بوده است، اما در فصل دوم رشد اقتصادی به 9/11 درصد رسیده است که متشکل از رشد 1/4 درصدی کشاورزی، 7/65 درصدی گروه نفت، 1/3 درصدی گروه صنایع و معادن بوده است.  وی ادامه داد: در 9 ماهه امسال، رشد گروه کشاورزی 2/4 درصد، گروه نفت 4/65 درصد، گروه صنایع  و معادن  3/0 درصد بوده است و در گروه خدمات رشد 4/2 درصدی را شاهد بوده ایم. وی بیان کرد: در گروه صنایع و معادن بخش معدن به منفی 2/0 درصد بهبود یافته و بخش برق، آب و گاز رشد 1/5 درصدی، صنعت 8/5 درصد و ساختمان منفی 1/17 درصد بوده است.
 عملکرد دولت در کنترل تورم
قربانی همچنین با بیان سیاست کنترل تورم دولت یازدهم گفت: در حوزه تورم، دولت یازدهم عملکرد خوبی داشته و نرخ تورم نقطه به نقطه بالای ۴۵ درصد بوده که با کاهش چشمگیر در یک روند مستمر در سه سال گذشته، اکنون به 7/8 درصد رسیده است و امسال را بعد از ۲۵ سال می توانیم تورم تک رقمی داشته باشیم.
معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: تورم تولیدکننده نرخ تورم 5/4 درصدی دارد، ضمن اینکه تورم نقطه به نقطه نیز به 9/8 درصد رسیده است که روند خوبی را سپری می کند، این در حالی است که تورم نقطه به نقطه افزایش یافته بیشتر در حوزه ساخت و صنعت بوده است که حکایت از خروج از رکود در حوزه صنعت دارد.
وی بیان کرد: با توجه به شرایط خاص و پیچیده ابتدای دولت یازدهم در حوزه رشد سرمایه گذاری منفی، تمرکز بر این شد که هدف بر مهار تورم قرار گیرد و بازار ارز متلاطم آرام شد و از آن برای مهار انتظارات تورمی استفاده شد؛ اما از اواخر سال ۹۳ که شوک منفی نفت که اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داد، فعالیت های اقتصادی سال ۹۴ را متاثر کرد، اما ما صیانت مطلوبی در حوزه حفظ ثبات بازار ارز داشتیم و کاهش تورم نیز رقم خورد.
 رشد نقدینگی ناشی از توجه دولت به صنعت و کشاورزی 
قربانی با بیان اینکه امسال در پایان دی ماه نقدینگی به ۱۱۹۶ هزار میلیارد تومان رسیده است، اظهار داشت: نقدینگی رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال قبل دارد و درصدد هستیم که با تقویت انضباط پولی و مالی رشد را کاهش داده و بتوانیم از این رهیافت، گام مناسبی در جهت تثبیت دستاوردهای تورمی در اقتصاد داشته باشیم.
وی افزود: نقدینگی دی ماه نسبت به اسفندماه 6/17 درصد رشد کرده است، اما این امر نشانه این است که سهم پایه پولی بیشتر از قبل بوده که این نشانگر توجه نظام بانکی به صنعت و کشاورزی بوده است، به نحوی که خرید تضمینی گندم نیز صورت گرفته و در حوزه صنعت نیز صنایع کوچک و متوسط مورد حمایت قرار گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :