آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200867
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1395 0:4
تعداد بازدید : 1585

علی دانشگر، مدیرعامل شرکت داتین در گفت‌و‌گو با فناوران:

استارت آپ ها ناامید نشوند؛ فشارها موقتی است

علی دانشگر، مدیرعامل شرکت نرم افزاری داتیس آرین قشم (با نام تجاری داتین) از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ فناپ و از آن دسته مدیران حوزه بانکی است که نگاه باز و رو به جلویی نسبت به روندهای موجود در حوزه بانکداری الکترونیکی دارد و از طرفی با واقعیت های بازار ایران در این فضا نیز به خوبی آشناست. با دانشگر درباره مباحث مختلفی در حوزه بانکداری الکترونیکی صحبت کردیم اما با توجه به داغ شدن مبحث فین تک ها در این روزها، گفت وگو را بیشتر روی این موضوع متمرکز کردیم.

یکی از روندهای کنونی دنیا در خصوص کربنکنیگ استفاده از سیستم ابری (cloud) برای ذخیره و پردازش داده هاست که هزینه بانک ها را به شدت کاهش می دهد. داتین چه میزان بر چنین پروژه هایی تمرکز دارد؟ به نظر شما این موضوع در ایران قابل پیاده سازی است؟ 
به نظرم به این زودی ها بانک ها وارد این موضوع نمی شوند. بحث فضای ابری در روندهای جهانی مطرح است؛ اما از آنجا که ما به واسطه کارمان با بسیاری از بانک های مطرح دنیا در ارتباط هستیم، باید بگویم که کلا بانک ها اعم از داخلی و خارجی نسبت به تغییر سیستم محتاط هستند. بحث فضای ابری در خیلی از موضوعات الان راه اندازی شده و کار می کند ولی اینکه مثلا کربنکینگ روی فضای ابری عرضه شود، نمی توانم بگویم هیچ وقت اتفاق نمی افتد، چون به نظر من این اتفاق بالاخره می افتد، ولی شاید به این زودی ها نباشد. زیرا خیلی از فاکتورهای اعتمادی و امنیتی زیاد وجود دارد که در ابتدا باید دید رگولاتور یعنی بانک مرکزی در خصوص این موضوعات چه نظری دارد. چون واقعیت این است که بسیاری از اوقات بانک ها ترجیح می دهند دیتاسنترهای شان هم جلوی چشمان خودشان باشد. 
چند سالی است که موضوع بانکداری باز و قراردادن API بانک ها برای ارایه سرویس های مدرن و ارزش افزوده مورد توجه قرار گرفته است. استارت آپ های فین تک متعددی هم شکل گرفته اند؛ اما هنوز قوانین دست و پاگیری بر سر راه آنها وجود دارد. مانند برخوردی که چندی پیش با درگاه های پرداختی شد که یکباره تعداد زیادی از آنها را مسدود کردند. از یک سو همه به لزوم نوآوری در سرویس ها و جذب مشتریان بیشتر صحبت می کنند و از سوی دیگر مانع تراشی می شود. به نظر شما مشکل کجاست؟ 
به فین تک ها می گویند financial disruptive technology و اصلا واژه disruptive یعنی برهم زننده. یعنی می آید آن چیزی را که به صورت معمول و سنتی وجود داشته، بر هم می زند و وقتی هم بخواهد چیزی را بر هم بزند، طبیعی است که برخی هم جلویش مقاومت می کنند که در همه جای دنیا امری طبیعی است. حالا مثلا کشورهایی مثل آمریکا فضای کسب و کاری اش باز است و برای هر چیزی ناظر و رگولاتور وجود ندارد و می گویند اگر کسی توانست چیزی راه بیندازد که بتواند رقابت کند و بازار بگیرد، کاری به کارش ندارند. مثلا رییس صنف اتحادیه تاکسی رانی در خصوص اسنپ و تپسی موضع گرفته است. می خواهم بگویم که این اتفاقات عجیب نیست. زمان می برد تا این ها به تعادل برسند و مثلا خود تاکسی رانی بشود یکی از مشتریان این کسب و کارهای جدید. یا فرض بفرمایید یک استارت آپی بتواند خیلی راحت در حوزه مالی سرویس جدیدی را بدهد؛ ولی مثلا آن سرویس واقعا پشتش خلق پول باشد یا از نظر امنیتی بعضی موارد را در نظر نگرفته باشند و خطراتی را ایجاد کند. منظورم این است اگر کسی فکر کند تا ابد می تواند با این رویکرد مبارزه کند و مرتب به آن ها برچسب بجسباند و آن ها را تعطیل بکند، فکر درستی نیست. وقتی فین تک ها در ابتدای ورودشان به بازار کارشان می گیرد و مقابل شان مقاومت می شود، این هم مساله عجیبی نیست. یعنی استارت آپ ها نباید دلسرد شوند و از سوی دیگر کسانی هم که مقابل این جریان می ایستند، با زور و فشار نمی توانند ادامه دهند. 
رویکرد شما در این خصوص چیست و مشخصا داتین چه رویکردی را دنبال می کند؟
ما از هر دو وجه وارد ماجرا شدیم. یک وجه ماجرا این است که ما عرضه کننده سیستم بانکی هستیم و سیستم های مان را به سمت API باز می بریم. در مرکز نوآوری فناپ هم آزمایشگاهی با نام fintech lab دایر کردیم تا در آنجا کسانی که می خواهند از سرویس های API ما استفاده کنند و برنامک بنویسند، می توانند مراجعه کنند و از خدمات ما استفاده کنند، منتهی به صورت جامع و با رعایت استانداردهایش. الان در اروپا این موضوع Open banking خیلی جدی گرفته شده و برای مثال در انگلستان اجباری شده که بانک ها از یک تاریخی به بعد باید APIهایشان را در دسترس فین تک ها قرار دهند تا آنها بتوانند سرویس های جدید و ارزش افزوده ایجاد کنند. یک استاندارد PSD2 هم نوشتند که ناظر به این موضوع باشد و طبیعتا تا حدی که به امنیت بانک لطمه نخورد، فین تک ها به API ها دسترسی داشته باشند. حالا در ایران هم طبق یک سری ضوابط کسانی که سیستم های بانکی عرضه می کنند مثل ما API را بدهند و بانک ها هم این API ها را در اختیار فین تک ها بگذارند. ما الان هم سمت فراهم شدن API فعال بودیم و هستیم و هم از آن سمت با مرکز نوآوری فناپ مثل تمامی زیرمجموعه هایش همکاری داریم. از برخی استارت آپ های فین تکی هم که زیرمجموعه مرکز نوآوری فناپ شده اند، حمایت می کنیم و سعی می کنیم آن ها را هم به 
جایی برسانیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :