آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200619
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1395 10:40
تعداد بازدید : 1595

دوربین فوق سریعی که از غرش صوتی عکس می گیرد

دانشمندان یک دوربین بسیار سریع را توسعه دادند که به واسطه آن برای نخستین بار توانستند از پالس های گریزانی که از حرکت نور برجای می ماند، تصویربرداری کنند.

ایسنا- این فناوری که توسط محققان در دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده توسعه یافته، به دانشمندان اجازه می دهد فعالیت نورون ها را تماشا کرده و فعالیت های یک مغز زنده را در آینده ببینند.
هنگامی که یک شیء در هوا حرکت می کند، هوای مقابل خود را به اطراف سوق داده و امواج فشاری را ایجاد می کند که با سرعت صوت در تمام جهات حرکت می کند.
اگر جسم در حال حرکت با سرعت صوت یا بیشتر از آن در حال حرکت باشد، از امواج فشار پیشی خواهد گرفت که این امر سبب پیدایش غرش صوتی می شود.
یک غرش صوتی صدایی است که به علت امواج ضربه ای ایجاد شده توسط شیء که سریع تر از صوت حرکت می کند، ایجاد می شود. غرش های صوتی حجم عظیمی از انرژی را تولید می کنند که بیشتر شبیه یک انفجار است.
مطالعات قبلی نشان داده است که نور نیز می تواند دنباله مخروطی از خود به جای بگذارد که شبیه به غرش صوتی است.
حال برای نخستین بار و با استفاده از این دوربین فوق سریع محققان موفق به تصویربرداری از این دنباله مخروطی شکل شده اند.
محققان یک تونل باریک پر از مه یخ خشک را طراحی کرده اند. این تونل بین صفحات ساخته شده از مخلوطی از لاستیک سیلیکون و پودر اکسید آلومینیوم پیچیده شده است.
آنها سپس پالس هایی از لیزر سبز رنگ را که هر کدام تنها یک تریلیونم ثانیه طول می کشید، به این تونل تاباندند.
این پالس ها می تواند لکه های یخ خشک را در تونل پراکنده کرده و امواجی از نور را تولید کرده که می تواند وارد صفحات اطراف 
شود.
نور سبز داخل تونل سریع تر از صفحات حرکت کرده و همانطور که پالس لیزری به سمت پایین تونل حرکت کرد، یک مخروط از حرکت کندتر امواج نور که با هم تداخل دارند را در پشت صفحات خود برجای گذاشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :