آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199610
تاریخ انتشار : 22 دی 1395 10:23
تعداد بازدید : 779

با استقرار دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات JTC1 در نظام صنفی رایانه‌ای کشور

نصر کشور بازوی سازمان استاندارد در تدوین استانداردهای بین المللی حوزه IT شد

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، دبیرخانه رسمی کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات (با نام ISIRI-ITTC) در ایران شد.

فناوران- ناصرعلی سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: تاکنون دو دوره از کمیته فنی فناوری اطلاعات (از 1388 تا 1391 و از سال 1392 تا 1395) تشکیل شده است. از شهریورماه سال جاری، سازمان نظام صنفی رایانه ای با ارایه یک طرح سه ساله موفق شد از طریق تایید و کسب مجوز از سازمان ملی استاندارد ایران، دبیرخانه کمیته فنی فناوری اطلاعات را در سازمان متمرکز کند.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با بیان اینکه سازمان از این پس به طور رسمی به عنوان بازوی فنی سازمان ملی استاندارد ایران در تدوین استانداردهای بین المللی حوزه فناوری اطلاعات در کشور خواهد بود، گفت: اکنون سازمان، معادل ISO/IEC JTC1 در سطح بین المللی بوده و می تواند در تدوین استانداردهای فنی فناوری اطلاعات در سطح بین المللی ایفای نقش کند.
در دوره سوم کمیته فنی فناوری اطلاعات ناصرعلی سعادت به عنوان رییس کمیته، آزاده داننده به عنوان نایب رئیس و علی آذرکار دبیر کمیته معرفی شدند.
سعادت در جایگاه کمیته فنی فناوری اطلاعات توضیح داد: کمیته فنی فناوری اطلاعات متناظر ISO/IEC JTC1، مهم ترین نهادی که توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و سازمان بین المللی الکتروتکنیک (IEC) به منظور تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات از سال 1987 تشکیل شده، در سطح ملی است. فعالیت اصلی این کمیته، ایجاد زیرساخت های لازم فنی برای مشارکت متخصصان داخلی در تدوین استانداردهای بین المللی حوزه فناوری اطلاعات است. او به فعالیت و مشارکت موثر کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران در فعال سازی این کمیته پرداخت. 
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با بیان اینکه دوره های کمیته فنی فناوری اطلاعات سه ساله بوده و اکنون سومین دوره این کمیته آغاز شده، گفت: در دور نخست متاسفانه کمیته دستاورد چندانی نداشت و ایزو نیز سطح مشارکت آن را از P به O تنزل داد. یکی از اهداف هیات رییسه، تلاش برای ارتقای مجدد کمیته های فرعی آن به P است.
وی افزود: با توجه به ارتباطات تنگاتنگ سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با سازمان ملی استاندارد ایران و در پی عدم انجام فعالیت های مشخصی در دوره اول، کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات پیشنهاد فعال سازی مجدد آن را در دی ماه سال 91 تهیه و پس از تایید رییس کمیته، به سازمان ملی استاندارد ایران ارایه کرد. پس از طی مراحل مختلف و تایید دبیرخانه کمیته ملی استانداردهای ایزو، هیات رییسه دوره دوم از طریق انتخابات در اواخر مهرماه 1392 شکل گرفت.
سعادت در این خصوص ادامه داد: در این انتخابات محمدرضا میراسکندری به نمایندگی از سازمان فناوری اطلاعات به عنوان رییس، مرتضی مهدوی به نمایندگی از سندیکای افتا به عنوان نایب رییس و آزاده داننده به نمایندگی از سازمان نظام رایانه ای استان تهران به عنوان دبیر برگزیده شدند.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با بیان ضرورت فعالیت کمیته فنی فناوری اطلاعات افزود: فعالان و کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات (تولیدکنندگان، فروشندگان، خریداران، بخش های دولتی، دانشگاهی و...) می توانند از طریق مشارکت در این کمیته، در فرآیند تدوین استانداردهای بین المللی این حوزه مشارکت داشته باشند.
سعادت بر بیان اینکه این کمیته، پل ارتباطی میان متخصصان داخلی و خارجی در حوزه تدوین استانداردهای بین المللی حوزه فناوری اطلاعات است، ادامه داد: از طریق مشارکت در  ISIRI/ITT، سازمان ملی استاندارد ایران در حوزه تدوین و اشاعه استانداردهای فناوری اطلاعات نیز فعال تر خواهد شد. این مشارکت می تواند متخصصان داخلی را با حوزه های جدید فناوری اطلاعات در سطح جهانی آشنا کرده و سطح تعاملات را با متخصصان و خبرگان بین المللی ارتقا دهد. علاوه برآن، کارشناسان داخلی می توانند نیازهای داخلی را نیز در تدوین استانداردهای بین المللی لحاظ کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :