آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199602
تاریخ انتشار : 22 دی 1395 10:10
تعداد بازدید : 710

با هماهنگی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری

دولت دست به کار ساماندهی فین تک‎ها شد

فعالیت فین تک ها به زودی و با حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و نظارت بانک مرکزی ساماندهی می شود.

فناوران- علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری درباره حمایت معاونت علمی از فین تک ها گفت: با توجه به اختصاص یک بند از نظام تامین مالی دانش بنیان که به تازگی تدوین و تقدیم دولت می شود، بانک مرکزی مسوولیت تدوین دستورالعمل برای فعالیت این شرکت ها را دارد، اما از طرفی با توجه به اینکه فعالیت فین تک ها براساس فناوری های جدید است و مردم می توانند از این طریق سهل تر و سریع تر و با اطمینان بیشتری خدمات خود را دریافت کنند؛ لذا این موضوع مورد توجه و حمایت معاونت علمی قرار گرفت؛ زیرا این فناوری ها جدید و براساس فعلیت های دانش بنیان است.
وی درباره جزییات فعالیت فین تک ها گفت: فین تک ها فناوری های جدید عرصه مالی هستند که پس از راه اندازی کسب وکارهای اینترنتی خدمات مالی برای این کسب و کارها توسط فین تک ها انجام می شود و در اصل اینها واسطه بانک ها با شرکت ها یا فروشندگان کالا می شوند.
دلیری با بیان اینکه مدت کوتاهی از آغاز فعالیت این شرکت ها درکشور می گذرد، گفت: پیشرفت تکنولوژی و سرعت خدمات رسانی کمک شایانی به کسب و کار می کند و این امر در تمام دنیا اجرایی شده و در کشور ما نیز در مدت کوتاهی بیش از 20 شرکت یا مجموعه فین تک کار خود را آغاز کرده و بیزینس موفقی داشته اند.
معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی اظهار کرد: اکنون قوانین خاصی برای فعالیت فین تک ها تعریف نشده، به همین دلیل ممکن است آنها در آینده برای ادامه فعالیت خود با مشکلاتی مواجه شوند به همین منظور فعالیت آنها باید ساماندهی شود.
دلیری گفت: پس از برگزاری جلسات مشترک بانک مرکزی و معاونت علمی و نمایندگان فین تک ها به این نتیجه رسیدیم که فعالیت های آنها باید در یک چارچوب خاص بررسی و تعریف شود که در این میان معاونت علمی متولی حمایت از فناوری های جدید و بانک مرکزی به عنوان متولی امور مالی کشور توافق کرده و دستورالعملی تهیه شد تا با همکاری خود نمایندگان فین تک بتوانند تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت کنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی با بیان اینکه مدت کمی از زمان آغاز به کار فین تک ها می گذرد، یادآور شد: با توجه به خودجوش بودن فعالیت این شرکت ها و اینکه فناوری ها و نرم افزارهای جدید در فعالیت های بازرگانی خودبه خود انجام می شود و وقتی چیزی شکل گرفت و ساماندهی اولیه در بخش خصوصی انجام گرفت، دولت باید ورود پیدا کند و شکل قانونی به آن بدهد.
دلیری به برگزاری پنل اختصاصی فین تک در ششمین همایش بانکداری الکترونیکی پرداخت و گفت: یکی از محورهای اصلی این همایش موضوع فین تک ها بود که در میزگرد اختصاصی که با حضور من به عنوان نماینده معاونت علمی، نماینده بانک مرکزی، نماینده سازمان فناوری اطلاعات و نمایندگان شرکت های فین تک برگزار شد، مزایا و معایب آن بررسی شد که خروجی مثبتی داشت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :