fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 199484
  تاریخ انتشار : 20 دی 1395 10:33
  تعداد بازدید : 956

  سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مدعی شد

  «رجیستری » به مشکل رفع مشکل گران فروشی موبایل پایان می دهد

  رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد که ۲۲ شرکت مجاز به ثبت سفارش واردات و ارایه خدمات پس از فروش گوشی های تلفن همراه آیفون در ایران هستند که اجرای طرح رجیستری تلفن همراه از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند ضمن تامین حقوق دولت و مصرف کنندگان مشکل گرانی و سودجویی در بازار آیفون را حل کند.

  ایسنا- سید محمود نوابی اعلام کرد: درباره گوشی های آیفون هم اکنون ۲۲ شرکت مجاز به ثبت سفارش واردات و ارایه خدمات پس از فروش این گوشی تلفن همراه هستند که اسامی آنها در سایت سازمان توسعه تجارت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان موجود است، اما در این زمینه بین بد و بدتر، بد را انتخاب کردیم؛ به گونه ای که کالا پیش از این به کشور وارد می شد، اما هیچ کسی در این زمینه پاسخگو نبود و شرکت اپل نیز نمایندگی به ایران نمی داد. در آن موقع برخی از شرکت های ارایه کننده خدمات پس از فروش گوشی های آیفون را شناسایی کردیم تا در صورت داشتن شرایط و احراز صلاحیت از نظر ارایه خدمات پس از فروش مناسب، به آنها مجوز واردات و عرضه بدهیم.
  وی درخصوص تفاوت قیمت و عرضه گوشی های تلفن همراه آیفون در بازار افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید هرچه سریع تر طرح شناسه دار کردن گوشی های تلفن همراه یا همان رجیستری را اجرا کند، چراکه از نظر سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اجرای این طرح می تواند ضمن به حداقل رساندن قاچاق گوشی های تلفن همراه، قیمت آنها را نیز کنترل کند.
  رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است اجرای این طرح می تواند ضمن تامین منافع مصرف کنندگان، منافع و حقوق دولت را نیز احصا کند، ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه وظیفه ای ندارد و اجرای فنی این طرح بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و بهتر است هرچه سریع تر آن را عملی کند؛ چراکه در بیشتر کشورهای دنیا نیز اجرایی شده است.
  نوابی اعلام کرد: اینکه به چه دلیل گوشی های تلفن همراه قاچاق قیمت پایین تری در بازار دارند و اساسا قاچاق آنها چه صرفه اقتصادی دارد، این است که قاچاق هر کالایی مانند گوشی از پرداخت مالیات، عوارض و حقوق گمرکی دولتی معاف است و واردکننده آن هیچ تعهدی به مصرف کننده ندارد، بنابراین اگر طرح رجیستری تلفن همراه اجرایی نشود، نمی توان در دیگر طرح های نظارت و تنظیم در بازار موفق عمل کرد، چراکه گوشی های قاچاق ارزان تر از گوشی های رسمی و قانونی وارد می شوند.
  وی گفت: با اجرای طرح شناسه دار کردن یا رجیستری گوشی های تلفن همراه هم دولت به حق خودش می رسد و هم مصرف کنندگان می توانند از حقوق خود برخوردار باشند و از سوی دیگر هزینه ها و قیمت ها قابل کنترل است.
  به گفته رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، گرچه قیمت در بازار  گوشی های تلفن همراه ثابت نیست و به صورت رقابتی تعیین می شود، اما آزادسازی در این حوزه ها به معنای رهاسازی نیست و کسی نمی تواند در این زمینه با سودجویی حقوق مصرف کنندگان را تضییع کند، اما با اجرای طرح رجیستری تلفن همراه حداقل و حداکثر سود منطقی در بازار قابلیت کنترل بیشتری پیدا می کند و مشکل قیمت های غیرمنطقی و گرانفروشی در این بازار نیز حل می شود.
  نوابی اظهار کرد: با شرکت های مجاز به واردات گوشی های آیفون عهد اخوتی نبسته ایم و اگر سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به این نتیجه برسد که برخی این شرکت ها از شرایط استانداردهای متعهد شده عدول کرده اند، صلاحیت واردات را از آنها سلب می کنیم، بنابراین تداوم واردات گوشی های آیفون برای شرکت های مجاز بستگی به عملکرد مناسب و صحیح آنها دارد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :