آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199432

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد:

سقوط 7 پله ای ایران در شاخص نوآوری

عضو ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات با اعلام عقب نشینی ٧ پله ای ایران در جایگاه جهانی نوآوری گفت: باید فضای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور برای فعالیت استارت آپ ها مهیا شود.

مهر- خسرو سلجوقی با بیان اینکه فعالیت استارت آپ ها می تواند هم سو با سیاست های نظام در حوزه اهداف اقتصاد مقاومتی باشد، ادامه داد: پایه و اساس کسب و کارهای نوپا بر مفهوم نوآوری تکیه دارد و زمانی که اقتصاد مقاومتی مطرح می شود، یکی از لازمه های آن نوآوری است. وی با بیان اینکه ۳ نوع اقتصاد در دنیا مطرح است که شامل اقتصاد منبع محور، اقتصاد کارآیی محور و اقتصاد نوآوری محور می شود، ادامه داد: هم اکنون اقتصاد کشورهای توسعه یافته بر مبنای اقتصاد نوآوری محور است و طبیعتا ما نیز در کشور اگر قرار باشد از اقتصاد منبع محور به سمت اقتصاد نوآوری محور که اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق می کند، حرکت کنیم، باید از نوآوران استفاده کنیم. سلجوقی نوآوری را مجموعه ای از زیست بوم های رشد و شکوفایی در عرصه های مختلف عنوان کرد که با مفهوم کارآفرینی عجین شده است و گفت: شروع کار این زیست بوم با شکل گیری استارت آپ (شرکت های نوپا) است. عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفت: به طور کل می توان گفت مهم ترین نقطه برای جهش از اقتصاد منبع محور به سمت اقتصاد نوآوری محور، تکمیل زیست بوم نوآوری در کشور با فعال سازی استارت آپ هاست. عضو ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تکمیل و تسریع در فعال شدن زیست بوم نوآوری نیازمند مدیریت یکپارچه و همزمان چند موضوع است، ادامه داد: یکی از این مسائل به حوزه فرهنگی، آموزشی و یادگیری مربوط می شود. به نحوی که باید از کودکی تا جوانی قدرت تفکر انتقادی را در جامعه پیاده سازی کرد. این موضوع به ایجاد نوآوری کمک می کند و باعث می شود جوانان از ابتدا چالش های اطراف خود را به درستی تشخیص دهند و در مقابله با مسائل مثبت نگری داشته باشند.
وی گفت: باید در کنار آموزش رسمی و غیررسمی از سوی آموزش و پرورش و صدا وسیما، به این موضوع توجه ویژه ای شود. در کنار این فرهنگسازی باید اجازه دهیم افرادی که چالش ها را به درستی تشخیص می دهند، راهکار حل چالش را ارایه دهند که برای ارایه راهکار مناسب، نیازمند نوآوری هستیم.
مجری طرح افزایش تولید محتوای دیجیتال در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: آمارهای جهانی مربوط به سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ نشان می دهد که ایران در جایگاه نوآوری حدود ۷ پله عقب نشینی کرده است. به همین دلیل برای بازگشتن به جایگاه قبلی و توسعه این بخش، لازم است فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور برای فعالیت استارت آپ ها فعال شود.
وی با بیان اینکه مقوله خلاقیت و نوآوری امکان انجام گفت وگوی آزاد را فراهم می‎کند تا فرد بتواند ایده خود را بروز دهد، گفت: اگر کسی بخواهد در یک بخش نوآوری داشته باشد، باید اجازه گفتمان به وی داده شود، این موضوع فضای اجتماعی و سیاسی خاص را می طلبد. نباید اینطور باشد که با اولین نقد، به وی برچسب اقتصادی، مذهبی و حتی سیاسی زده شود. این موضوع قدرت نوآوری را محدود می کند و باعث ممانعت از نوآوری خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :