آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199428

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد:

کشف محموله رایانه‎ای قاچاق به ارزش30 میلیارد تومان

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کشف محموله بزرگ تجهیزات رایانه‎ای و تصویربرداری قاچاق به ارزش بیش از 300 میلیارد ریال توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در شهر تهران خبر داد.

فناوران- قاسم خورشیدی با بیان اینکه این تجهیزات از پنج دستگاه کانتینر 40 فوت و در اقدام مشترک گمرک و وزارت اطلاعات کشف و ضبط شده است، گفت: این کالاهای مکشوفه شامل مینی کامپیوترها، دوربین های حرفه ای سینمایی و سرورهای پرقدرت رایانه ای بوده است.
وی با بیان اینکه ارزش هریک از این مینی کامپیوترها و دوربین های مکشوفه بین 800 میلیون تا یک میلیارد ریال است، افزود: در این محموله تعدادی سرور رایانه ای پر قدرت با قابلیت کاربرد و استفاده در شبکه های عظیم و گسترده کامپیوتری همچون شبکه های بانکی پرتراکم وجود دارد که ارزش برخی از آنها به حدود 100 میلیارد ریال می رسد.

 کم اظهاری در گمرکات
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه این محموله از طریق خلاف اظهاری و با حداقل تعرفه پرداختی وارد کشور شده است، گفت: شخصی به نام «م. ف» دارای سابقه دستگیری و پرونده در رابطه با قاچاق، مالک سه دستگاه از این کانتینرهاست که با اظهارات خلاف واقع بار کانتینرها را «تین کلاینت» با هزینه گمرکی چهار درصد عنوان کرده بود، اما کالاهای ورودی تعرفه ای به مراتب بالاتر و برابر با 26 درصد دارد.

 ارزش 300 میلیارد ریالی کالای قاچاق
وی از حجم انبوه کالاهای مکشوفه خبر داد و گفت: صورت برداری از کالاهای قاچاق کشف شده در این عملیات ادامه دارد؛ اما برآوردهای اولیه از ارزش ریالی بالغ بر 300 میلیارد ریال را نشان می دهد.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: با توجه به بهره برداری از سامانه های الکترونیک هوشمند به ویژه پنجره واحد تجاری و اخذ اسناد از گمرکات مبدا، شرکت های بازرسی مبدا و نیز شرکت های بین المللی حمل و نقل کالا توسط گمرک امکان رهگیری و شناسایی کالاهای قاچاق مبتنی بر کم اظهاری یا خلاف اظهاری ارتقا یافته و دستگاه های کاشف قادرند با سهولت بیشتری به مقابله با قاچاق سازمان یافته بپردازند.

 راه اندازی سامانه شناسایی کالای قاچاق تا یک ماه دیگر 
همچنین در پی ابلاغیه جدید ارزی معاون اول رییس جمهور برای تجارت، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که در همین راستا سامانه های جامع تجاری و شناسایی کالای قاچاق تا یک ماه آینده با همکاری مشترک دستگاه های ذیربط راه اندازی می شوند.
قاسم خورشیدی اظهار کرد: در پی ماموریت های محوله معاون اول رییس جمهور به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دو سامانه جامع تجاری کشور و سامانه جامع شناسایی کالای قاچاق تا یک ماه آینده راه اندازی می شود که در راستای راه اندازی ۱۰ سامانه اصلی و زیرسامانه های مرتبط با آن در قالب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
وی افزود: در این قانون حدود ۱۰ سامانه اصلی پیش بینی شده که باید شکل گرفته و راه اندازی شود تا مجموعه جریان تجاری کشور را کاملا شفاف، شیشه ای و قابل رهگیری کند و این سامانه های اصلی دارای ۳۸ زیرسامانه است که بر اساس معماری کلان صورت گرفته همه این سامانه و زیرسامانه ها باید به تبادل اطلاعات با یکدیگر بپردازند و مجرای این تبادل و اشتراک گذاری اطلاعات، سامانه جامع شناسایی کالای قاچاق است. درواقع همه دستگاه های متولی و اجرایی در حوزه اقتصادی از یک شاهراه اینترنتی و الکترونیکی تبادل اطلاعات می کنند و سامانه جامع شناسایی کالای قاچاق قادر است از این تبادل اطلاعات، تقاطع گیری کند و این تقاطع گیری این امکان را به سامانه می دهد تا انحرافات و تخلفات احتمالی را شناسایی کند و کالای قاچاق را کشف کند.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه از طریق این سامانه شناسایی برخی فسادهای اقتصادی امکان پذیر است، گفت: در ابلاغیه اخیر معاون اول رییس جمهور در بند چهارم به سامانه جامع تجاری کشور و در بند پنجم به سامانه جامع شناسایی کالای قاچاق پرداخته شده که به مجموعه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این وظیفه را داده است تا راه اندازی این سامانه ها را تا یک ماه آینده پیگیری کند و به نتیجه برساند که با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از این سامانه ها به عنوان پیش نیاز سامانه های اصلی شکل گرفته و مدل مفهومی آنها آماده شده، راه اندازی این دو سامانه تا یک ماه آینده به شرط همکاری و مشارکت دستگاه های اقتصادی ازجمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک، بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی و ... دور از دسترس نیست؛ چراکه سامانه های راه اندازی شده حتی در مرحله آزمایشی و پایلوت نیز راه اندازی شده اند.
وی گفت: این سامانه ها از نظر سخت افزاری و نرم افزاری راه اندازی شده اند و آنچه هم اکنون پیش نیاز راه اندازی دو سامانه ماموریت داده شده است، راه اندازی و تبادل اطلاعات به سامانه هایی مانند سامانه های ارزی، گمرکی، تجاری، کشاورزی و ... در بستر سامانه تجاری شناسایی قاچاق کالا و ارز است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :