آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199427
تاریخ انتشار : 19 دی 1395 13:36
تعداد بازدید : 815

کارت های بین المللی تابستان ۹۶ به ایران می آیند

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی از ورود اولین کارت های بین المللی بانکی به ایران از تابستان سال ۹۶ خبر داد.

ایبنا - علی کرمانشاه افزود: بانک مرکزی حدود یک سال است روی این موضوع کار می کند و بر مبنای طرحی که شرکت مشاور ارایه کرده، گام هایی برداشته شده است.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی افزود: در حال حاضر هم اطلاعات منتشر شده و شرکت ها با پایان یافتن تعطیلات پیشنهادهای خود را در این زمینه برای بانک مرکزی ارسال خواهند کرد.
این مقام مسوول در بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر با چند بانک بین المللی مانند جی.سی.بی (JCB) ژاپن و شبکه یو.پی.آی (UPI) چین مذاکراتی در این باره انجام شده است، تصریح کرد: اما ورود کارت های بین المللی مستر و ویزا در برنامه چند سال آتی قرار دارد.
کرمانشاه در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی برای اجرای ارز تک نرخی قرار است که سامانه جدید ارزی را طراحی و رونمایی کند، عنوان کرد: تصمیم گیری برای اجرای طرح ارز تک نرخی و موارد مرتبط با آن در بخش ارزی انجام می شود اما اگر تصمیمی برای راه اندازی سامانه ای دراین راستا به ما اعلام کنند، آن را طراحی خواهیم کرد اما هنوز دستوری به ما اعلام نشده است.
سال گذشته مسوولان بانک مرکزی از ورود نخستین کارت های بین المللی در نظام بانکی کشور  طی سال ۹۵ خبرداده بودند، حال پس از برجام و با رفع برخی از محدودیت ها امکان بهره گیری از کارت های بین المللی در بازار کشورمان و همچنین استفاده از کارت های بانک های ایرانی در خارج از کشور فراهم می شود.
در عین حال تاکنون جلساتی با تعدای از بانک های دو کشور ژاپن و چین برگزار شده است. این در حالی است که کارت های جی. سی. بی در ۱۳۰ کشور دنیا پذیرندگی دارد ضمن اینکه ۳۰ میلیون فروشگاه در دنیا زیرپوشش آن قرار دارند. دارندگان کارت های جی.سی .بی می توانند در کشورهای جنوب شرقی آسیا و اروپا از آن استفاده کنند.
این اقدامات در راستای برنامه های بانک مرکزی و نظام بانکی برای حمایت از مشتریان بانکی و انتظارات آنها در دوران پسابرجام و  افرادی که نیاز به کارت های بین المللی برای مسافرت و انجام کارت های تجاری و غیره دارند صورت می گیرد.
همچنین بانک مرکزی تلاش دارد به صورت رسمی به شبکه های بین المللی پرداخت متصل شود، اما فعلا امکان استفاده از برخی کارت های بین المللی مانند مستر کارت و ویزا کارت امکان پذیر نشده است


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :