آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199312
تاریخ انتشار : 18 دی 1395 11:43
تعداد بازدید : 866

هفته زندانیان سیاسی و مدنی

بسیاری از کاربران در رسانه های اجتماعی هفته گذشته عزم خود را جزم کردند تا با استفاده از هشتگ ها توجه مسوولان را به وضعیت سه زندانی جلب کنند؛ آرش صادقی، گلرخ ایرانی و علی شریعتی. وضعیت نگران کننده آرش صادقی که گفته می شود بیش از دو ماه است اعتصاب غذا کرده باعث شد هفته گذشته کاربران با به راه انداختن توفان توییتری و استفاده از هشتگ #savearash خواستار اقدام مسوولان درباره وضعیت این زندانی شوند. افراد صاحب نامی مانند بازیگران مشهور و مسوولانی مانند برخی از نمایندگان مجلس و معاون رییس جمهور نیز با استفاده از هشتگ گفته شده یا هشتگ #آرش_صادقی در کنار کاربران قرار گرفتند. هشتگ #savearash تبدیل به ترند نخست جهان در توییتر شد و خواسته آرش صادقی برای پایان دادن به اعتصابش (آزادی همسرش گلرخ ایرانی) به گوش مسوولان رسید. اواسط هفته گذشته گلرخ ایرانی با قرار وثیقه به مرخصی آمد و قرار شد آرش صادقی اعتصاب خود را شکسته و به بیمارستان منتقل شود.

بهار ادیبان
علی بعد از آرش
بعد از اینکه کاربران با استفاده از هشتگ #savearash صدای خود و آرش را به گوش مسوولان رساندند، حاشیه های زیادی مانند کمک روبات ها به ترند شدن این هشتگ، اتهامات جدید گلرخ ایرانی و آرش صادقی و شکسته شدن اعتصاب آرش صادقی در روز نهم دی ماه در رسانه های اجتماعی به وجود آمد. اما کاربران بی اعتنا به این حاشیه ها در حالی که پیش از این برای اطلاع رسانی درباره وضعیت علی شریعتی، فعال مدنی که به جرم شرکت در تجمع اعتراض به اسیدپاشی به 5 سال زندان محکوم شده است، از هشتگ #saveali استفاده می کردند، با تغییر این هشتگ به هشتگ #sosali و تنظیم قرار توفان توییتری در 10 صبح روز چهارشنبه دست به کار شدند. این هشتگ ظهر روز چهارشنبه ترند اول جهانی توییتر شد و کاربران خواستار توجه مسوولان به وضعیت علی شریعتی شدند که بیش از دو ماه است در اعتصاب غذا به سر می برد.

روحانی در حاشیه
گفت وگوی زنده رییس جمهور که دوشنبه شب از تلویزیون پخش شد، مورد توجه کاربران قرار گرفت اما با وجود نگرانی که درباره وضعیت زندانی ها داشتند، سخنرانی روحانی خیلی زود به حاشیه رفت. رییس جمهور در گفت وگوی زنده خود به رسانه های اجتماعی و فعالیت مردم در این رسانه ها نیز عنوان کرد که نباید بر مردم در رسانه های اجتماعی سخت گرفته شود. اما یک توییت، رییس جمهور را دوباره به تایم لاین برگرداند: #دولت حاضر است با تشکیل سامانه ای، تمام دخل و خرج و حساب هایش را روشن کند و در مقابل انتظارست #قوه_قضاییه نیز همه حساب های خود را روشن نماید. این توییت که مورد حمایت بسیاری از کاربران قرار گرفت، واکنش کسانی را که حامی قوه قضاییه هستند، دربر داشت که از جمله این واکنش ها، واکنش دادستان کل کشور بود که اعلام کرد: دولت حق حساب کشی از قوه قضاییه را ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :