آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199192
تاریخ انتشار : 15 دی 1395 11:12
تعداد بازدید : 917

اهتمام صنفی برای تجدید نظر در لایحه برنامه ششم

هادی آریاشکوه- ساختار هرم قدرت در دولت/ملت های مدرن به سه منطقه تقسیم می شود . در رأس هرم، حاکمیت که خود ترکیبی است از نخبگان فکری و الیت های ابزاری، قرار دارد. در پایین هرم، ملت و توده های مردم هستند و در بین این دو منطقه جامعه مدنی نقش آفرینی می کند. جامعه مدنی طبق تعریف هگل مجموعه ای از احزاب، روشنفکران، نویسندگان، اندیشمندان، سازمان های صنفی و تمامی نهادهایی است که به دور از سفره دولت ارتزاق می کنند. هر اندازه این بخش فربه تر و قدرت چانه زنی اش بیشتر باشد، حاکمیت در برابر درخواست های جامعه مدنی پاسخگوتر و منعطف تر خواهد بود. از این منظر انفعال سازمان های مردم نهاد، به خصوص در برهه ای که زیر مجموعه آن ها از وضعیت افول کسب و کار خود رنج می برند، رسالت اجتماعی و صنفی آن ها را مورد استفهام قرار می دهد. در حالی که بالضروره در شرایط حاکم موضع گیری مبتنی بر تلاش مستمر و مضاعف، برای حفظ بازار و از کف ندادن این حداقل ها محلی از اعراب ندارد .

 ارایه لایحه برنامه ششم توسعه و تغییرات کمیسیون بودجه برای به حاشیه راندن شرکت های نرم افزاری نه تنها در تقابل با خصوصی سازی و کوچک کردن دولت است، بلکه تاریخ نشان داده که به دلیل کارایی کمتر سازمان های دولتی نسبت به بخش خصوصی ضمن افزایش هزینه های دولت، موجب تراکم کارمندان در حوزه حاکمیت خواهد شد. مداخله دولت در ساختار اقتصادی و از کف رفتن فرصت ظرفیت سازی در بخش خصوصی با وظیفه ایجاد اشتغال در برنامه ششم توسعه، پارادوکسی را رقم می زند که امعان نظر کارشناسانه را با حضور نمایندگان صنف در کمیسیون های تقنینی از ناحیه گفت وگو و اقناع توأمان می طلبد . در شرایط شرف تکوین این لایحه، نخستین اقدام همصدایی و انعکاس نظریات مجموعه در راستای تصریح منافع از مسیر سازمان نصر کشور، کمترین توقع جامعه آی تی است که عزم شورای مرکزی را نیاز دارد.
سطح انتظار اصحاب فناوری به خصوص جامعه نرم افزاری از سازمان نصر و سازمان های استانی به عنوان متولیان صنفی، صیانت از دستاوردهای اعضا، دفاع از منافع جامعه فناوری و تعقیب فراگرد لایحه مطرح در کمیسیون های بررسی برنامه ششم توسعه تا حصول نتیجه منطقی است . امید است که همکاران نیز با مشارکت فعال و انعکاس نظرات خود از کانال های گوناگون با سازمان های نصر هم نوایی کنند تا امکان تحفظ منافع فن سالاران حوزه رایانه میسور شود و از اشاعه فرهنگ اباحه گری پیش بایسته برای صنعت جوان فناوری اطلاعات که نیازمند حمایت دولتمردان و بسترساز مشاغل آینده است، احتراز شود. 
عضو اسبق شورای مرکزی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :