آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198157
تاریخ انتشار : 4 دی 1395 1:17
تعداد بازدید : 1048

به خاطر یک مشت فالوور!

محمد معصوم- محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است کانال های تلگرامی بالای 5000 عضو باید مجوز دریافت کنند. سردار هادیان فر، رییس پلیس فتا نیز در این باره گفت:  وزارت ارشاد کانال هایی بیش از 5000 عضو را  باید ساماندهی کند. سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی هم گفته است طبق مواردی که در شورای عالی فضای مجازی مطرح می شود، ان شاءالله موضوع پیگیری خواهد شد.

طبق این بیانات البته مشخص نشده گردانندگان کانال باید خوداظهاری کنند یا منتظر اظهاریه و احضاریه شورای عالی فضای مجازی یا وزارت ارشاد باشند. به هرحال فرقی نمی کند درهرصورت با 4999تایی شدن، ادمین کانال، به قول آن عضو محترم دولت، شب مصیبت عظمایش شروع می شود که حالا چه کنم! راهکار دم دستی کاری شبیه گروه های فیس بوک است. ادمین کانال ها با رسیدن به تعداد معینی عضو، کانال جدیدی با پسوند 1،2،3 و ... یا کاراکتری به اسم قبلی اضافه می کنند و ... و از متقاضیان جدید بخواهند رهسپار گروه جدید شوند. در اینجا هم ادامین –جمع ادمین- محترم به صرفه است یک شمارش گر استخدام کنند تا به محض 4999شدن، آدرس گروه نوپا را در بیو کانال قرار دهد تا خدایی نکرده تحت پیگرد قرار نگیرند. 
روش دیگری هم هست که نیاز به دقت بیشتری دارد. ادمین یا نائب ادمین، مستمرا تعداد اعضای کانال را رصد کند. به مجرد عبور از خط قرمز، به صورت رندوم یاFIFO  یا LIFO اقدام به حذف تعدادی کاربر به مقدار لازم کند. برای جلوگیری از کدورت هم می توان در پیام خصوصی از بیرون شدگان دل جویی کرد و به عنوان قدردانی آنان را خودکار عضو کانال جدید کرد. از روش های تشویقی هم می توان بهره برد. در کانال پیام «به حدنصاب رسیدن» درج می شود. بسته به بنیه مالی کانال گردانان، اعضای مهاجر کانال اولیه به کانال ثانویه، با ارایه اسکرین شات عضویت در کانال پرشده، از تسهیلات متنوعی از قبیل حجم رایگان، شارژ رایگان، شرکت در قرعه کشی و از این موارد استفاده می کنند.
با چند سوال کلام را کوتاه می کنم. من هنوز فلسفه این استعلام را نفهمیدم. مثلا درباره مسوولیت پذیری مطالب منتشره است که دراین صورت ادمین حرفش را می زند اگر مسئله ساز شد ادیت می کند و اگرهم کار بیخ پیدا کرد کلا پاکش می کند، کما اینکه اکنون نیز شاهد همین رویه هستیم پس این ماجراها برای چیست. سازوکار رصد کانال ها نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد. آیا باید منتظر باشیم همان طور که فیلترینگ بسیار هوشمند خطر سایت های مضری مانند Tiny Urlو SubScene را از سر خلق دور کرد، با نمونه های محیرالعقولی در فضای تلگرام مواجه شویم؟ طریقه احراز هویت ادامین از چه قرار است؟ آیا همان اقرار لسانی کافی است یا افراد ملزم هستند با تایپ گذرواژه در حضور مامور قانون مالکیت کانال را اثبات کنند؟ درصورت ارتکاب خطا، آیا سریعا کانال با پیام خودجوش #مسدود_شد مواجه می شود یا ملزم به ابراز ندامت در محضر پلاس 5کیلو اعضاست؟ ادامینی که با موفقیت مراحل احراز را گذرانده اند، به چه صورت باید این را اعلام کنند؟ آیا لازم است در بیو ی کانال بنویسند: «این کانال قانونی است»، «این کانال پذیرفته شده است»، «این کانال قول داده حرف بد نزند». سوال دیگر درباره کانال های پلاس 5کیلو آن ور آبی است. آن بندگان خدا هم باید از نهادهای مربوطه استعلام کنند؟ و نهایتا گردانندگان کانال و کانال های 3هزار میلیاردی به بالا هم ملزم به طی این مراحل هستند؟!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :