آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198147
تاریخ انتشار : 4 دی 1395 1:4
تعداد بازدید : 729

دولت آمریکا اطلاعات فعالیت آنلاین مسافران را طلب می‌کند

شکستن حریم خصوصی برای ورود به خاک آمریکا

طرح پیشنهادی دولت آمریکا مبنی بر ثبت اطلاعات مربوط به فعالیت شبکه های اجتماعی مسافرانی که قصد ورود به این کشور را دارند و تابستان برای نظرخواهی از مردم روی سایت فدرال آمریکا قرار گرفته بود، اکنون در قالب قانون اجرا می شود.

شبنم کهن چی
براساس طرحی که دولت آمریکا برای نظرسنجی عمومی ارایه کرده بود، مسافران ورودی به این کشور ملزم به پرکردن پرسشنامه گمرک این کشور می شوند که غیر از مشخصات فردی، مدت زمان اقامت و اطلاعاتی از این قبیل از مسافران خواسته می شود، وضعیت عضویت در شبکه های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک و اینستاگرام را اعلام کرده و اطلاعاتی مانند نام کاربری خود را ثبت کنند. تنظیم کنندگان این طرح اعلام کرده بودند جمع آوری داده های اینترنتی افراد به رهگیری تروریست ها و جلوگیری از ورود آنها به آمریکا و پیشگیری از عملیات تروریستی کمک خواهد کرد. 
فعالان آزادی اینترنت اما معتقدند این طرح فقط برای کنترل هر چه بیشتر مردم در فضای مجازی تحت عنوان مبارزه با تروریسم اجرا خواهد شد. هرچند اعلام شده ارایه اطلاعات درباره فعالیت در شبکه های اجتماعی اختیاری خواهد بود؛ اما مردم آمریکا فکر می کنند اجرای این طرح به وجهه این کشور آسیب می زند و مانند این است که آمریکا اعلام کند: سفر تفریحی در قبال تفتیش عقاید! از سوی دیگر عده ای منتقد می گویند کسانی که قصد اقدامات تروریستی داشته باشند هیچ گاه به اختیار اطلاعات مربوط به فعالیت های خود در شبکه های اجتماعی را در بدو ورود خود به این کشور در اختیار دولت آمریکا قرار نمی دهند.
با وجودی که اکثریت مردم، فعالان اینترنتی و حافظان حقوق بشر با اجرای این طرح مخالف بودند، گزارش های منتشره نشان می دهد این طرح در قالب قانون اکنون در حال اجراست. شهروندان ۳۸ کشور که درخواست ورود به آمریکا از طریق برنامه موسوم به Visa Waiver را دارند، باید فرم مخصوص الکترونیکی ESTA را پر کنند. در این فرم که با مشارکت وزارت امنیت داخلی آمریکا تهیه شده، کاربران به صورت انتخابی باید شناسنامه آنلاین بودن خود را نیز پر کنند. در این فرم کاربر باید یکی از شبکه های اجتماعی را که عضو آن است، اعلام کرده و نام کاربری خود را روبه روی آن بنویسد.
شبکه های اجتماعی لیست شده شامل ASKfm، فیس بوک، فلیکر، گیت هاب، گوگل پلاس، اینستاگرام، justpaste.it، لینکداین، Tumbler، توییتر، واین، VK، یوتیوب و غیره هستند.
پیش از این نیز نهادهای امنیتی داخلی آمریکا ازجمله وزارت امنیت داخلی، اعلام کرده بودند که چهار طرح آزمایشی برای بررسی فعالیت مسافران ورودی این کشور در شبکه های اجتماعی را تدوین می کنند. شاید این یکی از همان چهار طرح است. مرکز دموکراسی و تکنولوژی CDT که چندین دفتر در آمریکا و اروپا دارد و به صورت بین المللی در راستای حفظ حقوق بشر در فضای مجازی فعالیت می کند، یکی از سازمان هایی است که نگرانی خود را نسبت به تصویب و اجرای این طرح از ابتدا اعلام کرده بود. در حال حاضر هم نهادهای بین المللی ازجمله اتحادیه American Civil Liberty Union نسبت به اجرای این طرح معترض هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :