آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198138
تاریخ انتشار : 4 دی 1395 0:50
تعداد بازدید : 1729

نگرانی جهان از فردای تروریسم

داعش کجا خواهد رفت؟

فاروق جویده - کشورهای اروپایی اکنون به دنبال پناهگاهی در جهان هستند تا میلیون ها مهاجری که به دلیل جنگ داخلی در جهان عرب مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند، پناه دهند. میلیون ها نفری که از جنگ ها و ویرانی ها در عراق، سوریه، لیبی و یمن گریخته اند و در حال حاضر بحران بزرگی در کشورهای اروپایی به وجود آورده اند. هر کشوری می خواهد خود را از این چالش رها کند.

آلمان پیشنهاد داد که حاضر است نیم میلیون مهاجر را به کشورهای عربی بفرستد و در مقابل اردوگاه های لازم را برای آنان را فراهم می کند. اما اکنون دنیا می گوید پناهگاهی که برای مهاجرین ساخته شده است، می تواند به پناهگاهی برای گروه های داعش که به دلیل بمباران های هوایی و جنگ های خونین مجبور به ترک میدان های جنگ شده اند، تبدیل شود. نیروهای مسلح داعش بعد از پایان جنگ در سوریه، عراق و مرزهای ترکیه به کجا خواهند رفت؟ آیا آنان به طرف اروپا یا کشورهای عربی راهی خواهند شد، به ویژه که هزاران نفر از آنان اروپایی هایی هستند که وقتی به میهن و خانه خود برگردند، افکار و اعتقادات بیمارگونه با خود به همراه خواهند داشت. این افراد در حالی از جنگ های منطقه خارج می شوند که به فکر انتقام گیری در سراسر دنیا خواهند افتاد.نیروهای فراری داعش از جهنم مرگ با اسراری درباره همه دوره های تاریخ جهان عرب و مسلمانان، بلکه حتی کل تاریخ بشریت بیرون خواهند آمد.
همه ارتش های جهان در جنگ علیه داعش وارد عمل شدند و از هر نوع سلاح مدرنی که در اختیار داشتند در این جنگ ها استفاده کردند، نیروهای داعش و متحدان آنان در سراسر کره خاکی پخش خواهند شد درحالی که با خود ابزارهای اولیه تروریسم، مبارزه و عقب افتادگی میان خود با دنیا را خواهند داشت، آنان تاثیرات طولانی بر تحولات جهانی خواهند گذاشت و بحران های جدید با محاسباتی تازه به وجود خواهند آورد. بحران حقیقی این است که داعش از یک جنس یا عقده یا مهین نیست. همه از رنگ های گوناگون تروریسم، کشتار و ویرانی در صف آن جمع شده اند و دولتی از همه دولت های دنیا را به وجود آورده است، داعش با همه دنیا طرف خواهد بود.اگر اروپا امروز نسبت به مهاجران مسالمت جو داد و بیداد به راه انداخته است، با تروریست هایی که از شهرهای مرگ و ویرانی می آیند، چه خواهد کرد؟ باید تصور کنیم کسانی که با همه دنیا با سلاح ها، جنگنده ها و ارتش های شان جنگیدند، خود را در برابر پایتخت های غربی می بینند که آنان را سلاح و تجار ساخته اند، آینده آنان در جهان چیزی نیست جز فرار به همه جا. دنیا باید خود را آماده رویارویی با فراریانی کند که از مرگ به مرگ می روند.
شاعر، روزنامه نگار و منتقد مصری 
 منبع: سایت دیپلماسی ایرانی به نقل از الاهرام


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :