آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198126
تاریخ انتشار : 4 دی 1395 0:28
تعداد بازدید : 2106

گزارش فناوران از همایش یلدای کارآفرینان استارت‌آپی

نسل جدید کارآفرینان زیر سقف دوستی

همایش یلدای کارآفرینان استارت آپی در آخرین روز پاییز ۱۳۹۵ در مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران با حضور و استقبال گسترده کارآفرینان، استارت آپی ها، اهالی رسانه و سایر علاقه مندان و افراد مرتبط به اکوسیستم کارآفرینی ایران برگزار شد. 

همایش یلدای کارآفرینان استارت آپی در سه پنل برگزار شد، در پنل اول که «کارآفرینان ، قهرمانان ملی» نام گرفته بود، مدیران مطرح ترین و بزرگ ترین استارت آپ های ایران حضور داشتند و به بحث و تبادل نظر پرداختند. در پنل دوم نیز مدیران و بنیانگذاران مراکز نوآوری و شتاب دهی به بحث و تبادل نظر پرداختند. در پنل سوم هم به تامین مالی کسب وکارهای نوپا در ایران پرداختند.

 تهمت نفوذ، خیانت به کشور است
سعید محمدی، بنیان گذار دیجی کالا در پنل کارآفرینان از اشتغالزایی دیجی کالا برای بیش از ۲۰۰۰ نفر در کشور خبر داد و گفت: کسب و کار باید از همه عناصر استفاه کند تا بقا داشته باشد و رشد کند. برای رشد خدمات باید از تکنولوژی استفاده کرد تا به بهره وری رسید. بهره وری نیز لازمه ارزش آفرینی است.
محمدی درباره تقابل کسب و کارهای نوپا و سنتی نیز گفت: هم اکنون در دوران گذار از مرحله سنتی به مدرن هستیم به طوری که کسب و کارهای جدید در راستای حمایت از افراد و ایجاد کیفیت بهتر می توانند ارزش بسیاری نسبت به کسب و کارهای سنتی خلق کنند درنتیجه بهتر است هر دو طرف برای افزایش بهره وری به جای تعارض یا تقابل به تعامل برسند و با کمک یکدیگر از تکنولوژی برای خدمت رسانی بهتر استفاده کنند حتی روش های جدیدتر، کامل تر و با کیفیت تری را به وجود بیاورند.
محمدی درباره حواشی و شایعات اخیر به وجود آمده حول کسب و کارهای نوپا نیز گفت: قضاوت بدون شناخت کامل یک کسب و کار و بدون بررسی کامل آن درست نیست. در چنین شرایطی تهمت نفوذ به کسب وکارهای نوپای موفق چیزی جز خیانت به کشور نیست. کسب وکارهای استارت آپی کشور یکی از شفاف ترین مدل های تجاری را در کشور دارند، چرا باید با اخبار کذب و تهمت ها این فضا را مخدوش کرد؟
محمدجواد شکوری، مدیرعامل آپارات در این پنل گفت: استارت آپ ها باید انعطاف پذیری زیادی داشته باشند تا بتوانند در مسیر رشد کسب وکارشان به حرکت خود ادامه دهند. هر چیزی که به جامعه امید دهد بزرگ ترین هدیه به جامعه ماست، فعالیت های استارت آپی نیز از این دست هستند. شکوری مقدم با بیان مشکل پیش آمده برای این شرکت به خاطر شکایت صدا و سیما گفت : از ما به خاطر اینکه سرویس فراگیر هستیم، شکایت شده بود و ما در حال اثبات این موضوع هستیم که سرویس فراگیری نیستیم به خصوص در مقایسه با برخی افراد که الان در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام به صورت زنده ویدیو می گذارند و بیننده ده میلیونی دارند، اصلا فراگیر محسوب نمی شویم. 

  شتاب دهنده ها «دزد» نیستند!
احمدرضا مسرور، مدیرعامل دیموند در پنل دوم و در پاسخ به سوالی مبنی بر سرقت ایده ها توسط شتاب دهندها گفت: برخی از صاحبان ایده از شتابدهنده ها می ترسند که مبادا ایده شان توسط شتاب دهنده به سرقت برود. دلیل ترس تیم های استارت آپی از شتاب دهنده ها عدم آگاهی و شناخت از نوع فعالیت شتاب دهنده است؛ لذا باید این فضا را از طریق شفاف سازی صفر تا صد مسیر و دادن قدرت انتخاب به آنها تغییر دهیم. فضای امیدواری و فراهم کردن زمینه ها برای فعالیت جوانان در این عرصه از مهم ترین و بهترین کارها برای جذب جوانان و نخبگان کشور به ماندن در کشور است. 
ناصر غانم زاده، مدیرعامل شتاب دهنده فینوا هم در این زمینه گفت اگر شتابدهنده ها بخواهند ایده ها را بدزدند به چه کسی باید بفروشند؟ مثلا ایده اسنپ را می شود به اوبر فروخت؟ غانم زاده در پاسخ به سوال تاثیر کسب و کارهای نوپا در سبک زندگی گفت: دنیا در هر صورت تغییر می کند. ما باید سعی کنیم این تغییر را به صورت مثبت در جهت تسهیل زندگی مردم و بالاتر بردن سطح زندگی انجام دهیم. بهتر است ما خودمان دست اندکار این تغییر مثبت باشیم تا اینکه اجازه دهیم کسی از بیرون این کار را برای ما انجام دهد.

  کارآفرینان نیازمند فضای امن
در پنل سوم سید سعید رحمانی، مدیرعامل سرآوا در پاسخ به این پرسش که چرا جریان سرمایه داخلی و سرمایه گذاران سنتی هنوز به بخش استارت آپ ها متصل نشده گفت : اتفاقا ما در سرآوا جذب سرمایه را از بخش سنتی آغاز کردیم و بانک تجارت، بانک سامان و خاورمیانه از جمله آن ها بودند. ما این سرمایه را در شرایط تحریم جذب کردیم. 
رحمانی بزرگ ترین خلا و مانع را در این حوزه نبود امنیت خاطر دانست و ادامه داد: نبود فضای امن کسب و کار و فقدان شفافیت و نبود قانون در زمینه سرمایه گذاری در عرصه استارت آپ از دیگر موانع مهم کسب و کارهای نوپا هستند. 
وی ادامه داد: مسایل پیش آمده در شبکه های اجتماعی برای جامعه استارت آپی باعث مخدوش شدن فضای امن برای فعالان اکوسیستم و سرمایه گذاران می شود، وقت و تمرکز آنها را هدف می گیرد و برهم می زند . باید با شفاف سازی آگاهی های مورد نیاز امنیتی کارآفرینان را افزایش داد نه با ایجاد هراس و بدبینی. 
رحمانی با بیان اینکه استارت آپ ها در مراحل اولیه رشد نیاز به جذب سرمایه ندارند و باید توسط سرمایه خود کارآفرینان رشد کنند، گفت: بهترین استارت آپ های ایران مسیرهای اولیه رشد را با سرمایه شخصی طی کرده اند و در مراحل نهایی به سراغ سرمایه گذار آمده اند.
وی درباره جذب سرمایه های خارجی از سوی شرکت پامگرنت در سرآوا نیز گفت: ما تا قبل از برجام تمرکزمان روی جذب سرمایه گذار داخلی بود ولی بعد از برجام به دلیل نیاز به جذب تجربه و دانش فنی سرمایه گذار خارجی جذب کردیم در شرایطی که اکثریت سهام همچنان در اختیار سهامداران ایرانی باقی مانده است.

  میثاق نامه کارآفرینان استارت آپی
دورهمی و همایش یلدای کارآفرینان استارت آپی با امضای میثاق نامه فعالان این اکوسیستم همراه بود. در این میثاق نامه کارآفرینان خواستار ایجاد فضای امن برای ادامه فعالیت خود شدند و خود را متعهد به حفظ امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دانستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :