آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197280
تاریخ انتشار : 21 آذر 1395 11:18
تعداد بازدید : 1690

امیدواری های بزرگ

هنگامی که در طول تحریم ها، همکاری با متخصصان خارجی برای ایرانی ها سخت شد و اداره مالیات و بانک ها هم سخت گیرتر شدند، از طرف وزارت نوآوری و پیشرفت ترکیه به نشست های مشترک انجمن مدیران کسب وکار تکنولوژی اهل ترکیه در سیلیکون ولی دعوت شدم. به ترکیه بازگشتم و یک شرکت دانش بنیان با تمرکز روی داده کاوی و تاثیرگذاری داده های بزرگ در حوزه ورزش در مرکز رشد دانشگاه ثبت کردم. به دلیل نزدیک بودن به ایران، می توانستم آزادتر در این حوزه فعالیت کنم. از نظر من، با توجه به دایر شدن دفتر اتحادیه اروپا در تهران، ایجاد مرکز علم و تکنولوژی در قلب اروپا ایده بسیار خوبی است، که موجب می شود فضایی برای تمام دانشجویان، استادان و متخصصان ایرانی ایجاد شود تا حداقل به صورت مجازی، امکان هم گرایی در انتقال تجربه و تخصص فراهم آید.

تانیر وکیلی*
ایران برای آموزش دانشجویان ایرانی با استانداردهای طلایی در رده های مختلف دانشگاهی هزینه های بسیاری می کند، ولی سهم شکوفایی اقتصادی ایران در نتیجه این سرمایه گذاری، بسیار ناچیز است. اکثریت نخبه های جوان ایرانی قصد مهاجرت دارند، و الزاما بدون تحلیل تمام فرصت های ممکن، یک بورسیه معمولی با کمترین امکانات را می پذیرند و دانش، سخت کوشی و نبوغ شان در خدمت شکوفایی اقتصادی کشور مهاجر پذیر قرار می گیرد. اگر راه حلی پیدا شود که حق مالکیت ایده های علمی و حق پتنت نخبه ها در دسترس خودشان بماند، نه این که در اختیار دانشگاه قرار داشته باشد، احتمال تغییر در این روند وجود خواهد داشت. 
دنیای تکنولوژیک امروز، انزوای علمی و تخصصی را نمی پذیرد، و حالا که فعالیت های گروهی و صنفی بسیار تاثیرگذارتر از فعالیت های انفرادی است، نیاز است فعالان حوزه دانش بنیان هم با فضا و قوانین تبادل و کسب وکار در سطح بین المللی بیشتر آشنا شوند. ایران در منطقه بیشترین تعداد متخصص و مهندس را با سطح علم بالا دارد، کما این که متخصصان نام دار مقیم خارج از کشور نیز کم نیستند و می توان از این نیرو در راه توسعه اقتصادی بیشترین استفاده را کرد. 
* مدیر کسب وکار دیجیتالی یک شرکت در شهر کوپرتینو، ایالات متحده امریکاست که دغدغه های خود را برای روزنامه فناوران ارسال کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :