آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196949
تاریخ انتشار : 16 آذر 1395 11:28
تعداد بازدید : 1474

اپلیکیشن می میرد؛ زنده باد بات

چرا سفارش یک پیتزا باید با دانلود یک اپلیکیشن، ثبت نام و کنکاش لیست منوها همراه باشد، وقتی می توان تنها با وارد کردن دو شکلک در یک بات، پیتزا را دم در خانه تحویل گرفت؟

دوره شکوفایی اپلیکیشن ها سر آمده است؛ اکنون کاراترین اپ ها، پیام رسان هایی مانند تلگرام و واتس اپ هستند که به اکوسیستم های پیچیده ای تبدیل شده اند و در هسته خود، بات ها را در اختیار دارند. بات ها جای رابط های میان انسان و ماشین را گرفته اند و با فرمان های مکالمه ای، آن چه را می خواهیم، انجام می دهند. بات ها تجربه ای فراتر از ارتباطات انسانی در اختیارمان می گذارند و وعده ای که می دهند، رفع دیوار بین انسان و ماشین است تا جایی که وجود اپلیکیشن ها را غیرضروری کنند.
در 6 تا 12 ماه آینده، انتشار موج جدید بات ها را شاهد خواهیم بود که بسیار روی آن ها فکر و کار شده و عزم شان را جزم کرده اند که کاملا به چشم بیایند. البته همان طورکه مرورگرهای 20 سال پیش فقط متن رنگی داشتند و مردم عکس، ویدیو و عناصر دیگر را به تدریج به آن ها افزودند، اپلیکیشن های چت هم برای رفع کاستی های خود از خلال چنین پروسه ای عبور خواهند کرد.
برای چنین حرکتی یک زیرساخت مستحکم مورد نیاز است. در آینده نزدیک بسترهای بزرگ رایانش ابری به بسیاری از بات ها امکان وجود می دهند. Siri اپل، Now گوگل و Cortana مایکروسافت، همگی نتیجه سرمایه گذاری قابل توجه در هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی هستند. حجم عظیمی از داده ها که تاکنون توسط این بسترها جمع آوری شده، شالوده ای برای رابط های کاربری مکالمه ای بات هاست.
در این میان مایکروسافت بیش از همه در توسعه بات ها پیشرو بوده است و در چین و سنگاپور، در تولید بات هایی مشارکت داشته است. برای مثال Xiaoice می تواند در یک گفت وگوی دوطرفه، متن، تصویر، ویدیو و صدا را درک کند. Echo آمازون نیز از یک رابط مکالمه ای به نام Alexa استفاده می کند که هر دستورالعملی را، از پخش موزیک گرفته تا گرفتن تاکسی، با فرمان های ساده گفتاری انجام می دهد.
اکنون برای بات ها، فرصتی بسیار بزرگ فراهم است. بات ها با مخاطبان گسترده تر و هزینه ساخت پایین تر از اپلیکیشن ها، دوران طلایی باشکوه تری را انتظار می کشند. میلیون ها نمونه از این بات ها بی محتوا خواهند بود، ولی آن چند صد بات عالی دنیا را دگرگون خواهند کرد.
منبع: wired.co.uk


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :