آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196343
تاریخ انتشار : 6 آذر 1395 0:52
تعداد بازدید : 1102

خداحافظ تهران

وحید کریمانه- ایده مهاجرت از پایتخت، تقریبا یک سال پیش با دیدن ترافیک تهران و هوای آلوده اش به ذهن مان خطور کرد. مطرح کردن این ایده با تیم فول فکر، بازخورد خوبی داشت و در آخر پس از مهاجرت پونیشا (استارت آپ بازار کار آنلاین) به رشت، تصمیم قطعی گرفتیم با کم کردن وابستگی ها، ماژولار کردن و برون سپاری برخی بخش ها، ایده را عملی کنیم. اینکه ما سرمایه جذب کرده ایم و در فاز توسعه محصول هستیم هم بسیار به تحقق این تصمیم کمک کرده است.

می توانیم خارج از تهران کار کنیم و برای مراودات سازمانی مان، هفته ای یک روز تهران باشیم یا یک کارپرداز استخدام کنیم. هر استارت آپی در شروع کارش به شبکه سازی، تشکیل تیم و ایجاد ارتباطات نیاز دارد، ما از این مرحله گذشته ایم و تمرکزمان بر پیشرفت و رشد محصول است. 
مهاجرت از تهران برای شرکت های مشابه ما، در دو بازه زمانی خاص، منطقی و عملیاتی است: پس از آزمایش mvp (کمینه محصول قابل ارائه) و پس از ورود به بازار. در انتخاب شهر مقصد، آب و هوا و دسترسی به اینترنت برای ما مهم بوده است. مدل ذهنی استارت آپ ها به این شکل است که راحت تر تصمیم گیری می کنند و سپس آن را در بوته آزمایش قرار می دهند. ما هم آماده ایم شهر به شهر نقل مکان کنیم تا جای مناسب کسب و کارمان را پیدا کنیم. 
شهرهای دیگر در استارت آپ ویکندها نشان داده اند از پتانسیل خوبی برخوردارند. برای نمونه در ایلام، تیم های قوی صاحب ایده، دارای تخصص و از آب و هوای پاک برخوردارند. در بیرجند هم اکوسیستم بسیار خوبی در حال شکل گیری است. در این شهرها و مراکز دانشگاهی دیگر، فارغ التحصیلان بسیاری هستند که با وجود نرخ بالای بیکاری  در شهرشان، کسب وکار خود را راه انداخته اند. در شهرهای دانشجوپذیر چنین موقعیت هایی زیاد دیده می شود و با سرمایه گذاری مناسب، دانش و جهت دهی می توان آن ها را فعال کرد. 
برای پیشرفت به این جهت، در شهرهای دانشجوپذیر باید به صورت منظم رویدادهای متنوع برگزار شود تا پتانسیل بیشتری در مسیر کارآفرینی شان قرار گیرد. توزیع شبکه های سرمایه هم باید به گونه ای باشد که فعالان اکوسیستم شهرهای دیگر، مثل ایلام مجبور نباشند برای جذب سرمایه به تهران بیایند.
*بنیان گذار و مدیرعامل فول فکر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :