آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188111
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1395 10:46
تعداد بازدید : 1038

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای واکنش نشان داد

اعلام برائت از فیلتر پوکمون گو

بنیاد ملی بازی های رایانه ای نه تنها از فیلتر شدن بازی «پوکمون گو» اعلام برائت کرد؛ بلکه نسبت به عرضه رسمی این بازی در داخل کشور چراغ سبز نشان داد.

فناوران- معاون نظارت و ارزشیابی بنیاد ملی بازی های رایانه ای با اعلام اینکه بازی «پوکمون گو» بدون هماهنگی با بنیاد ملی بازی های رایانه ای فیلتر شده است، گفت: این بازی توسط بنیاد فیلتر نشده 
است.
جواد امیری، معاون نظارت و ارزشیابی بنیاد ملی بازی های رایانه ای گفت: بازی  پوکمون گو فاقد محتوایی است که سبب ممنوعیت آن شود و این بازی با محتوای موجود، از نظر خط قرمزها و الگوهای مشخص‎شده مجاز است؛ اما این بازی یک فراسرگرمی است و استعلام از سایر نهادهای مرتبط ازجمله نهادهای امنیتی، لازمه صدور مجوز نهایی برای این بازی
 است.
وی افزود: صدور مجوز انتشار بازی در داخل کشور براساس درخواست ناشر داخلی و معیارهای نظام رده بندی سنی بازی های رایانه ای (ESRA) و رعایت قوانین و مقررات مربوطه امکان پذیر است.
پوکمون گو یک بازی ویدیویی در سبک واقعیت افزوده است که توسط کمپانی پوکمون و در سال ۲۰۱۶ به مناسبت بیستمین سالگرد انتشار بازی‎های پوکمون منتشر شد و در پلت فرم های آی اواس و آندرویید انتشار یافته است.
تفاوت این بازی با دیگر بازی های آنلاین نظیر کلش آو کلنز در این است که بازیکن نیاز به حرکت در فضاهای مختلف و حضور در اماکن گوناگون دارد. به همین دلیل این بازی از یک سو سبب به وجود آمدن خطراتی برای بازیکنان شده است که نمونه آن سقوط برخی از جست‎وجوکنندگان پوکمون از دره بوده
 است. از سوی دیگر سبب ورود بازیکنان به مناطق ممنوعه و نظامی شده که به همین دلیل برخی از این بازی به‎عنوان ابزار جاسوسی نام می برند.
این بازی در هفته گذشته از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بدون هماهنگی با بنیاد ملی بازی های رایانه ای و بدون اعلام دلیل مشخصی فیلتر شده و به دستور این کارگروه، فایل دانلود این بازی از سایت های ایرانی نیز حذف شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :