fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 185621
  تاریخ انتشار : 12 تیر 1395 11:9
  تعداد بازدید : 868

  ایرانسل باید پاسخ بدهد

  علی اصلان شهلا- روزی نیست که پلیس فتا خبر از یک کلاهبرداری پیامکی، تلفنی یا تلگرامی ندهد. بسیاری از این کلاهبرداری ها بدون داشتن کوچک ترین اطلاعات و تنها با استفاده از چند ترفند و سادگی مخاطب اتفاق می افتد.

  حالا با انتشار اطلاعات صاحبان 20 میلیون سیم کارت ایرانسل توسط یک روبات تلگرامی، دور از ذهن نیست که کلاهبرداران سریعا به جمع آوری اطلاعات از روی این روبات پرداخته تا در آینده با استفاده از این اطلاعات به کلاهبرداری های ساده تر و شاید بزرگ تر روی آورند.
  بنابراین حداقل لازم است صاحبان سیم کارت های هک شده در جریان درز اطلاعات شان قرار گیرند و از پیامدهای احتمالی درز این اطلاعات آگاه شوند. 
  قاعدتا مسوولیت اصلی این کار در درجه اول با اپراتوری است که این اتفاق در شبکه اش رخ داد. به همین جهت ایرانسل می بایست در کنار پذیرش مسوولیت، عذرخواهی و برکناری افراد خاطی، به اطلاع رسانی سریع در این حوزه بپردازد.
  نکته دیگر اینکه باید مشخص شود در صورت سوءاستفاده از این اطلاعات، مسوولیت حقوقی با چه کسی است؟! آیا مردم حق شکایت از اپراتور را دارند و خسارت در این باره چگونه باید محاسبه شود؟ گفته می شود سه سال از درز این اطلاعات گذشته است. در این مدت ایرانسل برای اینکه از انتشار اطلاعات این سیم کارت ها جلوگیری کند، چه اقداماتی انجام داده و چرا این اقدامات موفق نبوده است؟
  به یاد داریم که در طرح سیم کارت های بی هویت هم گفته می شد ایرانسل با اختلاف زیاد نسبت به اپراتورهای دیگر پیشتاز بود! در موضوع سرویس های ارزش افزوده ناخواسته هم بالغ بر 90 درصد سرویس های لغوشده به این اپراتور تعلق داشت. پرونده بورسی شدن ایرانسل و درنتیجه ایجاد شفافیت در عملکرد این اپراتور هم هنوز باز بوده و به نتیجه نرسیده است. شاید زمان آن فرا رسیده که دومین اپراتور بزرگ کشور توضیح دهد که چرا با چنین مشکلات جدی و ساختاری روبه روست؟


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :