آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184001
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1395 10:30
تعداد بازدید : 1963

تیم های« تریگ آپ» به دیدار سرمایه گذاران رفتند

تیم های استارتاپی شتابدهنده تریگ آپ پس از پنج ماه تلاش، عصر روز یکشنبه برای جذب سرمایه گذار در دانشگاه خاتم طرح های خود را ارایه دادند.

فناوران- این رویداد که شانزدهم خردادماه با حضور مدیرعامل هلدینگ فناپ و همراهی برخی دیگر از مدیران ارشد مجموعه، معاون توسعه فناوری پارک پردیس، جمعی از کارآفرینان و همچنین سرمایه گذاران برگزار شد، روز بسیار بزرگی برای 6 تیم استارتاپی تلقی می شد که طی پنج ماه گذشته ایده هایشان را در مرکز شتابدهی تریگ آپ پرورش دادند. در این مراسم، شهاب جوانمردی مدیرعامل فناپ در خصوص فراگیر شدن مساله نوآوری در جامعه گفت: تقریبا همه ما باور داریم که نوآوری جزو جدانشدنی از توسعه کسب وکارها است اما آیا آنچه که امروز در ایران روی می دهد محتوم به سرنوشتی شیرین و خوشایند خواهد شد؟ او ادامه داد: گفت‏وگو پیرامون دو موضوع ضرورت دارد؛ یکی در خصوص ایده ها، اینکه چطور بخواهیم ایده های مهم را از ایده های سطحی تشخیص دهیم و اینکه چقدر این ایده ها ناشی از نیازمندی جامعه، صنایع و خانواده های ما مطرح می شوند و چه بخشی از آنها ممکن است کپی برداری از نقاط دیگر دنیا باشد. به گفته جوانمردی، موضوع دوم فاصله ذهنی موجود میان ایده پردازان، استارتاپ ها، سرمایه گذاران و توقعاتی است که آنها از یکدیگر دارند که بخشی از این مساله به فقدان بلوغ طرفین برمی گردد و بخشی نیز ناشی از این است که طرفین باید از خواسته ها، استراتژی ها و راهبردهایشان قدری بیشتر بدانند.
در ادامه این برنامه، میزگردی پیرامون سرمایه گذاری برای استارتاپ آپ ها شکل گرفت. حسین صابری، معاون توسعه فناوری پارک پردیس در پاسخ به اینکه نقش نهادهای حاکمیتی در تسیهل سرمایه گذاری خطرپذیر چیست؟ گفت: همه سازوکارهای قانونی لازم در این خصوص هنوز ایجاد نشده است، اما مسلما سلایق همه مجریان و شتابدهنده ها باید در این اکوسیستم در نظر گرفته شود. از سویی معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری ممارست شدیدی برای آن داشت که مجری گری را در این چرخه به دست نگیرد و صرفا حمایت کننده باشد. حامد ساجدی، مدیرعامل شرکت شناسا نیز در توضیح تفاوت سرمایه گذاری خطرپذیر با دیگر سرمایه‏گذاری ها گفت: سرمایه گذاری خطرپذیر، تامین مالی است که با خود شراکت به همراه می آورد و در این فرآیند الزاما جابجایی مالی اتفاق نمی افتد. به عبارت دیگر در برابر تامین مالی، سهام جابه جا می شود.
او همچنین تاکید کرد که در چرخه نوآوری باید مراقب باشیم دچار نگاه تولی گری و شبه دولتی نشویم. مصطفی نقی پورفر، مدیر مرکز نوآوری فناپ نیز در توصیف ویژگی های یک سرمایه گذار خوب گفت: استارتاپ در مراحل اولیه ریسک بالایی دارد، بنابراین سرمایه گذار باید تحمل بالایی داشته باشد و مشخص کند که می خواهد از چه مرحله ای وارد سرمایه گذاری شود. به گفته وی، سرمایه گذار باید به ساختارسازی مالی یک استارتاپ کمک کند. از طرفی، شفافیت مالی یکی از مهم‏ترین نکاتی است که سرمایه گذار از استارتاپ انتظار دارد. خبریو، تهاتری، تله طب، قلمستون، پرواز روح و 3DFast طرح هایی بودند که مجریان آنها با شرح چکیده ای از خدمات و محصولات آنها در دقایقی کوتاه، درصدد جذب سرمایه گذار برای توسعه ایده هایشان به طرح های تجاری و تبدیل آنها به شرکت بودند. خبریو، سامانه پایش و پردازش اخبار وب فارسی است که خبر را از میان صدها وب سایت و خبرگزاری پیدا و خلاصه سازی کرده و متناسب با رفتار کاربر بصورت هوشمند عمل می کند. این سامانه در حال حاضر از 600 وب سابت فارسی و 360 وب سایت انگلیسی زبان پشتیبانی می کند و 80 کاربر دارد.  تهاتری، مبتنی بر عرضه و تقاضا در حوزه املاک شکل گرفته و الگوریتم آن به گونه ای طراحی شده که هر فرد می تواند تشخیص دهد دارایی چه فرد دیگری را بگیرد. قدرت تحلیل جریان بازار با نشان دادن فرصت های سرمایه‏گذاری از ویژگی های این طرح است. این طرح در حال حاضر در مناطق یک و سه تهران با 280 مشتری فعال است. 
تله طب، اما امکان ویزیت و مشورت کردن با پزشک متخصص را به کاربر می دهد. یک هزار کاربر و 35 پزشک تاکنون با این طرح همراه شده اند.  قلمستون، پلت فرمی است که امکان تولید و بارگذاری ویدیوهای آموزشی چند دقیقه ای را به مخاطب می دهد. از سوی دیگر دانشجویان و دانش آموزان نیز خریداران این ویدئوها خواهند بود. قلمستون هم اینک بیش از 600 محتوا و 424 کاربر دارد.
پرواز روح، اما یک بازی رایانه ای است. مجریان طرح می گویند تولید این بازی از تیرماه سال گذشته آغاز شده و تکمیل شدنش احتمالا تا پنج ماه دیگر به طول می انجامد. به گفته آنها تاکنون پنج ناشر تایید کرده اند که حاضر به انتشار این بازی هستند. 3DFast امکان استفاده از خدمات آنلاین چاپ سه بعدی و فروشگاه محصولات سه بعدی را به کاربران می دهد. تاکنون 23 تامین کننده در تهران برای همکاری با مدیران این سایت اعلام آمادگی کرده اند.  به دنبال معرفی طرح های پرورش یافته در مرکز شتابدهی تریگ آپ، سرمایه گذاران برای بررسی این طرح ها به منظور سرمایه گذاری، جلسات متعددی را با مجریان آنها خواهند داشت تا به بهترین انتخاب برسند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :