آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230671
تاریخ انتشار : 23 دی 1396 9:16
تعداد بازدید : 563

خطر بی اعتباری

علی شمیرانی- تقریبا هیچ ایرانی وطن دوستی را پیدا نمی کنید که بگوید، ایران باید از هر لحاظ کشوری وابسته باشد و خود را به قدرت های جهانی بسپارد تا آنها برای آینده اش تصمیم بگیرند.

Shemirani@
این موضوع از منظر فضای سایبری نیز صدق می کند. امروز همه می دانیم که در دنیا هیچ خدمتی رایگان نیست و غول های سایبری دنیا نیز بنای کار خود را روی خدمت رایگان بنا نکرده اند.
حالا اما در کشور و میان مسوولان، همچنان دو رویکرد شکل گرفته که یک طرف دیگری را به قطع ارتباط مردم با دنیا متهم می کند و دیگری طرف مقابل را به تسلیم و سرکوب توان و استعدادهای داخلی متهم می کند.
بدون ورود به محتوا و مصادیق این اتهامات، و نقد نگاه طرفین این دعوای کهنه و طولانی، اما نمی توان این مهم را نادیده گرفت که امروز و به واسطه این شکاف رویکردی، خطر دیگری در حال شکل گیری است به نام "خطر بی اعتباری".
واقعیت آن است که بکارگیری قواعد حاکم بر دنیای واقعی در دنیای سایبری امکان پذیر نیست و سال ها قبل نیز نگارنده به خطر بی اعتباری نهادهای رگولاتوری و قانونگذار در فضای سایبری هشدار داده بود. نمونه اش پول مجازی است که در حال حذف کامل بانک های مرکزی نه در ایران که در سراسر دنیا بوده و کشورها را با وحشت و نگرانی از حذف کامل از تبادلات تجاری، دست به گریبان کرده است.
حالا بانک های مرکزی به درستی نمی دانند، در مقابل این جریان جدید چه باید بکنند و مردم نیز روز به روز بیشتر در حال جذب شدن به دنیایی هستند که در آن بی هیچ نظارتی می توانند به خرید و فروش بپردازند.
در کشور ما موضوع تنها پول مجازی نیست و چالش ها هر لحظه تشدید و پیچیده تر می شوند. حالا تعداد کاربران فیلترشکن در حال افزایش است و این یعنی مقدمه تهدیدی بزرگ به نام اختفای هویت کاربران و ورود به وب تاریک. یعنی جایی که تمام قوانین و مقررات از اصول اولیه اعتقادی، انسانی و اخلاقی گرفته تا امور سیاسی و اقتصادی، رنگ می بازد و بی اعتبار می شود. جایی که هیچ قانون و نظارتی بر آن امکان پذیر نیست و همه چیز از نگاه حاکمان و دولت ها پنهان می ماند و تمام امور ممنوعه در آن یافت می شود.
لذا بار دیگر به طرفین این دو دیدگاه ها خاطرنشان می شود که "خطربی اعتباری" تمامی قواعد حاکم بر تمامی امور، بسیار نزدیک است و دود آن به چشم همه خواهد رفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :