fanavaran
آخرین اخبار
کد خبر : 224923
تاریخ انتشار : 24 آبان 1396 10:53

بیل گیتس شهر هوشمند می سازد

100 کیلومتر مربع زمین در آریزونای آمریکا به زودی به «شهر هوشمند» تبدیل خواهد شد. بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت، میلیون ها دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده است تا بتواند آن را به مرکزی برای بروز نوآوری تبدیل کند.


جی پلاس- بیل گیتس طرح های خود را برای ایجاد شهر هوشمند در «فونیکس» آریزونا که حدود 45 دقیقه از مرکز شهر فاصله دارد، آغاز کرده است. «بلمونت» نام پیشنهادی این شهر است و قرار است محلی برای تولد نوآوری و فناوری های پیشرفته باشد. یکی از شرکت های سرمایه گذاری بیل گیتس حدود 80 میلیون دلار روی این پروژه سرمایه گذاری کرده است.
بلمونت پارتنرز، یک گروه املاک و مستغلات واقع در آریزونا اعلام کرد که بلمونت قصد دارد شهری پیشرفته و هوشمند با زیرساخت های ارتباطاتی و زیربنایی مهم ایجاد کند که شامل فناوری های پیشرفته و شبکه های دیجیتال پرسرعت، مراکز داده، فناوری های تولیدی جدید و مدل های توزیع مدرن، وسایل نقلیه بدون راننده و مراکز تدارکاتی خودران می شود.
همه می دانند که گیتس همیشه از همه یک قدم جلوتر بوده و این شهر هوشمند نیز همانند تمام کارهای وی، در زمینه پرورش و آزمایش فناوری های آینده پیشقدم خواهد بود. در این طرح بزرگراهی پیشنهاد شده است که این شهر کوچک را مستقیما به لاس وگاس وصل خواهد کرد و همین ارتباط به این شهر هوشمند امکان رشد و شکوفایی را خواهد داد.
گفته می شود که این شهر بسیار شبیه به شهرهای معمولی خواهد بود؛ 15 کیلومتر مربع آن به فضای اداری، تجاری و خرده فروشی، دو کیلومتر آن به مدارس عمومی و بقیه برای سکونت افراد تعلق خواهد گرفت.
بلمونت اعلام کرد که این شهر کوچک، زمین بایر را به زمینی مملو از نوآوری و فناوری های پیشرفته تبدیل خواهد کرد. بلمونت در این راه از حمایت های دولتی نیز بی نصیب نخواهد ماند.
گوگل هم اخیرا به فکر ساخت یک شهر هوشمند در تورنتو افتاده است. در شهر هوشمند گوگل که کی ساید (Quayside) نام گرفته است، ساختمان های منعطفی وجود دارند که به سرعت پیکربندی می شوند. گوگل حتی قصد دارد آب و هوای سرد تورنتو را دستکاری کند تا مردم تشویق شوند که زمان بیشتری را در خارج از خانه سپری کنند.
کی ساید در قسمت شرقی تورنتو ساخته خواهد شد و دولت کانادا و آزمایشگاه های «سایدواک» گوگل اجرای این پروژه را بر عهده دارد.
به گفته متخصصان، کی ساید طراحی شهری و تکنولوژی جدید دیجیتال را باهم ترکیب می کند تا شهرهای مردم محور را ایجاد کند. یکی از جالب ترین برنامه هایی که گوگل برای این شهر هوشمند در نظر گرفته است، ساخت وسیله ای برای بهتر کردن آب و هوای این منطقه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :