fanavaran
آخرین اخبار
کد خبر : 199643
تاریخ انتشار : 22 دی 1395 11:9

راه کار حذف واسطه گران از ایجاد التهاب در بازار ارز

یک کارشناس امور مالی و بانکی می گوید: راه اندازی بورس ارز کمک می کند که دست واسطه گران از ایجاد التهاب در بازار ارز کوتاه شود تا شفافیت در معاملات ارزی صورت گیرد.

ایسنا- جمال بحری درباره نوسانات نرخ ارز در هفته های اخیر توضیح داد: اگر فاصله تورم ایران را با تورم آمریکا در چند سال گذشته محاسبه کنیم، متوجه می شویم که باید اکنون نرخ ارز ما در دامنه ۳۹۰۰ تا ۴۱۰۰ تومان باشد.
وی  درباره ادعای ورشکستگی ریال در صورتی که قیمت دلار به بالای ۴۰۰۰ تومان برسد، گفت: این تعریف درست نیست، چون باید بررسی کرد و دید دلار به چه دلایلی افزایش یافته و در آینده به چه سمت و سویی خواهد رفت. به نظر من با توجه به درآمدهای ارزی و گشایش های ارزی روند رو به بهبود است و از سوی دیگر وضعیتی که نوسانات ارز را دامن زده و ناشی از مسائل سیاسی است، انتخابات آمریکاست و همچنین از سوی دیگر بخشی از گرانی دلار در برابر ریال به این دلیل است که به طور کلی دلار تقویت شده است و این موضوع در بررسی ارزش ارزهای دیگر در مقابل دلار هم خود را نشان می دهد. از سوی دیگر ایالات فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را بالا برده است و همه اینها در قیمت ارز ایران تاثیر گذاشته است.وی افزود: ولی به هر طریقی که حساب کنیم، قیمت متعادل ارز به نظر من اکنون حول و حوش ۴۰۰۰ تومان باید باشد و این به منزله ورشکستگی ریالی است. البته گفتنی است که در این شرایط و اتفاقاتی مانند تصمیم ترامپ درباره برجام، انتخابات ایران در سال ۹۶ و همچنین برخی انتخابات های مهم ازجمله انتخابات آلمان و فرانسه در سال های بعد تاثیرگذار خواهد بود.
بحری درباره امکان راه اندازی بورس ارز در ایران توضیح داد: در هفته های پیش رییس بانک مرکزی کشور درباره نرخ ارز توضیح داد که این نرخ کمتر از حد کنونی آن است و این موضوع نشان دهنده این است که قیمت ارز به دست واسطه گران تعیین می شود یعنی کسانی که به دنبال ایجاد التهاب در بازار ارز و به دنبال آن درآمدزایی برای خود هستند. چنین وضعیتی بیانگر آن است که باید تعیین نرخ ارز در مسیر عرضه و تقاضا تعیین شود. 
وی ادامه داد: برای تحقق چنین وضعیتی نیاز داریم که نیاز ارز شفاف بوده و برای ایجاد شفافیت نیز راه اندازی بورس ارز لازم است. ولی با این حال به نظر می رسد که دولت برای به راه اندازی بورس ارز تا انتخابات احتیاج بیشتری به خرج دهد و دست به اقدام بزرگی مانند بورس ارز نزند که ممکن است برخی نتایج و تبعات را به دنبال داشته باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :