fanavaran
آخرین اخبار
کد خبر : 195120
تاریخ انتشار : 17 آبان 1395 11:10

موانع اجرای کارت های اعتباری در ایران

عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی دلایل فراگیر نشدن کارت‎های اعتباری را در ایران تشریح کرد.

ایبِنا - علی ارشدی با بیان اینکه سابقه کارت‎های اعتباری در ایران به سال های ۸۰ تا ۸۳ بازمی گردد، گفت: اولین تجربه درباره این کارت‎ها مربوط به بانک کشاورزی است که در مقیاس خیلی محدود بوده است.
عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: بعد از این تجربه، امسال نیز بنا به ضرورت‎هایی دوباره این کارت‎ها مطرح شده و کارکردهایی که این کارت‎ها می‎توانند به ویژه به منظور خارج شدن اقتصاد از رکود داشته باشند مورد توجه است.
ارشدی ادامه داد: ما یک مقوله کلی داریم تحت عنوان اعتبارات مصرف کننده که انواع موارد را شامل می شود و تعریف کلی آن هر نوع اعتباری است که برای خرید کالا و خدمات مصرفی با دوام و غیره پرداخت می شود.
وی افزود: امروزه این کارت‎ها در دنیا به ویژه در کشورهای توسعه یافته مانند اروپا و آمریکا بسیار رونق دارد و در آمریکا سرانه کارت‎های اعتباری به ازاء هر نفر ۲.۳ کارت است که اگر کل جمعیت دارنده کارت‎ها در نظر گرفته شود، هر آمریکایی ۴ کارت اعتباری در اختیار خواهد داشت.
وی افزود: در ایران کارت اعتباری چندان رونق پیدا نکرد و دلایل آن را می توان در چند بخش بررسی کرد. یکی این است که ما به طور کلی با کمبود اعتبار مواجه هستیم و زمانی که در این شرایط هستیم بانک‎ها در پرداخت اعتبارات خرد ضعیف عمل خواهند کرد.
به گفته ارشدی، کارت‎های اعتباری کارکردی که در دنیای پیشرفته دارد در کشور ما ندارد و در ایران بیشتر مصرف‎کننده‎ها به آن به عنوان تسهیلات بلندمدت نگاه می کنند.
وی  افزود: موضوع دیگر این است که شرایط واگذاری در ایران سخت است و امکان فراگیر شدن آن وجود ندارد؛ همچنین اعتبارسنجی در کشور ما خیلی اتفاق نمی افتد و در نهایت مشکل دیگر در این مسیر این است که یک مدل تجاری مشخص برای کارت های اعتباری تعریف نشده است.
عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، گفت: اگر این موانع در ایران رفع شود می‎توان انتظار داشت کارت‎های اعتباری در ایران فراگیر شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :