fanavaran
آخرین اخبار
کد خبر : 238864
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1397 11:50

در خصوص تبعات نرخ ارز

کمیته ارزی اتاق ایران، نظر بخش خصوصی را اعلام می کند

روسای اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مشهد گردهم آمدند و درباره چالش‎های اقتصادی کشور، با محوریت نوسانات ارزی و تبعات آن برای فعالیت های اقتصادی فعالان بخش خصوصی به بحث و تبادل نظر پرداختند.


اتاق ایران - غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران در نشست روسای اتاق های سراسر کشور درباره چالش های اقتصادی کشور و تحولات سیاسی متاثر از برجام گفت: در شرایط کنونی اقتصاد کشور، مساله مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد سیل خروشان افزایش نقدینگی است که تدبیری برای مهار آن اندیشیده نشده است. بررسی‎ها نشان می‎دهد که میزان نقدینگی در کشور تا پایان دی‎ماه سال گذشته، 1463هزار میلیارد تومان بوده است. از این میان، حجم پول 180 هزار و 160 میلیارد تومان و حجم شبه پول 1282 هزار و 960 میلیارد تومان برآورد شده است. حال سوال اینجاست که باید با این کوه بزرگ چه کنیم؟
وی گفت: حاصل اصلی تداوم این وضعیت، به گروگان گرفتن اقتصاد ایران در سال های اخیر و نابودی تولید در سال های آتی خواهد بود.
وی از تجارب ایران در موضوع چالش های ارزی طی سالیان گذشته گفت و یادآور شد: ما در سال های 1372 و 1391، مشابه این شرایط را از سر گذراندیم؛ البته شرایط امروز قدری فرق  می کند و در مجموع وضعیت امروز ما تکرار اشتباه تلقی می شود.
شافعی به تشکیل کمیته ارزی در اتاق ایران به موازات اوج گرفتن نوسانات و چالش های ارزی کشور نیز پرداخت و گفت: متاسفانه دولت در بزنگاه های خاص اقتصادی نظیر آنچه در حوزه ارزی تجربه می کنیم، از بخش خصوصی نظرخواهی نمی کند و و رویه مدنظر خود را پیش می برد.
رییس اتاق ایران گفت: کمیته ارزی جلساتی با بدنه دولت، بانک مرکزی و مجلس داشته و حتی نظرات و جمع بندی های آن مورد تایید جمعی از نمایندگان مجلس قرار گرفته است و مقرر شد به واسطه اهمیت و حساسیت موضوع، هر دو هفته یک بار با وکلای مردم جلساتی داشته و مباحث این حوزه را بررسی کنیم.
غلامحسین شافعی گفت: شرایط حاکم بر بدنه اقتصادی کشور به افزایش ضریب بی اعتمادی و نااطمینانی و همچنین خروج عظیم سرمایه ها منجر خواهد شد. تک نرخی شدن ارز با رقم تعیینی 4هزار و 200تومان از سوی دولت، تقاضا را برای دریافت ارز تا حد زیادی افزایش داده و مشکلات متعددی را رقم زده است.
وی اذعان کرد: عده ای از فعالان اقتصادی تاکید دارند که اتاق ایران باید نسبت به رویه های موجود واکنش لازم را داشته باشد؛ این موضوع مورد تاکید ما نیز هست و پیگیری می شود اما در چارچوب منطقی خود.
شافعی  از اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران خواست تا به ظرفیت کمیته ارزی توجه ویژه داشته باشند و در ارایه آرا و نظراتشان، همراهی لازم را صورت دهند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :