fanavaran
آخرین اخبار
کد خبر : 197568
تاریخ انتشار : 24 آذر 1395 10:42

انتقادات تند رییس اتاق بازرگانی تهران

دولت با تصمیماتش صنعت را تعطیل کرده است

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: دولت در تصمیماتی مانند قیمت ارز و پرداخت مالیات عامل تعیین کننده است و دولت با تصمیماتش صنعت را تعطیل کرده است.

فارس - مسعود خوانساری روز گذشته در بیست و یکمین جلسه هیات نمایندگان با بیان سرکوب نرخ ارز اظهارداشت: طی 3 سال گذشته با بانک مرکزی جلساتی را داشته ایم و در این مورد با آقای طیب نیا، جهانگیری و سیف صحبت شده است که نرخ ارز را سرکوب می کنید، اما باز به این صحبت های بخش خصوصی توجه نشد و همچنان با ارز مبادله ای نرخ ارز سرکوب می شود.
وی خطاب به شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور گفت: ارز مبادله ای برای واردات کاغذ دیواری می دهید، به ماکارونی که ما صادرکننده آن هستیم، ارز مبادله ای می دهید؟

 دولت درباره قیمت ارز در بازار تصمیم می گیرد
رییس اتاق بازرگانی تهران اظهارداشت: ارز در بازار آزاد 3900 تومن و در بودجه 3300 تومان پیشنهاد شده، آیا این مشکل مجلس است؟ آیا این مشکل قوه قضاییه است؟ خود دولت است که تصمیم می گیرد.
وی بیان داشت: 3 سال است که همه فریاد می زنند تأمین اجتماعی صنعت را تعطیل کرده، این موضوع با آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهور مطرح شد، نامه مفصلی در این ارتباط نوشته شد، آقای ربیعی قول پیگیری آن را دادند، اما بعد از گذشت 1.5 سال هنوز اتفاقی نیفتاده است.
خوانساری تصریح کرد: فساد بیداد می کند و یک نفر هم مسوول رسیدگی نیست. آیا مسوول است؟ یا قوه قضاییه مسوول این موارد است؟
وی در ادامه در ارتباط با مالیات ها اظهارداشت: دولت 19 هزار میلیارد تومان در سال از شرکت های حقوقی مالیات اخذ می کند که 10 هزار میلیارد تومان آن بورسیه است و 9600 میلیارد تومان آن هم از شرکت های حقوقی اخذ می شود.
رییس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: 6 هزار میلیارد تومان هم از بخش تجاری اخذ می شود و 3 هزار میلیارد تومان مالیات از بخش صنعتی اخذ می شود. ما پیشنهاد داده ایم تا این 3 هزار میلیارد تومانی که به عنوان مالیات از بخش صنعتی دریافت می شود با ممیزی طرف نشود و اجازه دهند، تا به دلیل آنکه رشد صنعت در سال 94 منفی بوده اظهارنامه آنها مورد قبول واقع شود.
وی بیان داشت: این موضوع را با آقایان جهانگیری، طیب نیا و تقوی نژاد مطرح کرده ایم و همه پذیرفته اند، اما هنوز تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده است.
وی بیان داشت: مقصر کیست؟ آیا مجلس و قوه قضاییه مقصر است؟ خب معلوم است که دولت تصمیم می گیرد، دولت صنعت را تعطیل کرده است.

 سازمان برنامه از هیچ چیز سر در نمی آورد
وی بیان داشت: دولت ملوک الطوایفی اداره می شود، سازمان برنامه از هیچ چیزی سر در نمی آورد، آیا این مشکل بخش خصوصی است؟ وی بیان داشت: صدور کارت بازرگانی تنها یک کار و صدور کارت بازرگانی بر عهده اتاق بود که دستور اصلاح آن را به ما دادند و پیشنهادمان را 8 ماه پیش به دولت ارایه دادیم که به تازگی دولت اعلام کرده که وظیفه صدور کارت بازرگانی توسط 2 نماینده از صنعت و یک نماینده از بازرگانی صورت گیرد و بعد هم برای تصمیم آخر به وزارت صنعت ارجاع شود، آیا با این کار بخش خصوصی پیشرفت می کند؟

 آقای روحانی حاضر نیست با بخش خصوصی جلسه بگذارد
رییس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: شما به رییس جمهور مالزی ماهاتیر محمد اشاره کردید که باید بدانید وی از بخش خصوصی کشورش دفاع می کند اما هنوز آقای روحانی حاضر نشده با بخش خصوصی جلسه داشته باشد و حتی در جلسه تقدیر از بخش خصوصی اسم شرکت کیسون را نیاورد در حالیکه ما می بینیم اردوغان رییس جمهور ترکیه به ایران می آید و شرکت ها را به اسم کوچک صدا می زند.
وی با بیان اینکه مسوولان ما جرأت عکس گرفتن با مسوولان بخش خصوصی را ندارند، گفت: در سفرها هواپیمای بخش خصوصی از دولتی جدا است.

 مالیات و بیمه بخش خصوصی را فشل کرده است
رییس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: مالیات و تأمین اجتماعی بخش خصوصی را فشل کرده است و با این شرایط کدام عقل سالم حاضر است در ایران سرمایه گذاری کند در حالیکه می بینیم سرمایه گذاری از سال 90 منفی است.
وی بیان داشت: 2 سال است که دولت می خواهد مجوزهای زائد را حذف کند اما می بینیم که هر روز در تعرفه ها دست برده می شود که اینها همه فساد است، آیا می دانید با تغییرات و بالا و پایین بردن تعرفه ها هست و نیست یک نفر از بین می رود؟ 

 دولت اجازه نمی دهد بخش خصوصی رشد کند
وی با بیان اینکه مشکلات بخش خصوصی حل نمی شود، گفت: ای کاش حداقل یکبار جواب نامه هایی را که ما به معاون اول رییس جمهور نوشتیم را می گرفتیم.
رییس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: دولت نمی گذارد بخش خصوصی رشد کند در حالیکه دستگاه های خصولتی آزاد هستند اما بخش خصوصی را آزاد نمی گذارند و آن را رانت خوار و زالو صفت می دانند.

  حساب های شخصی 10 سال پیش را کنترل می کنند
وی در بخش دیگری از سخنانش به سخنان ناطق نوری در روز گذشته در همایش مبارزه با فساد پرداخت و گفت: همانطور که آقای ناطق نوری گفتند تمام دولت های ما چپ گرا هستند و بخش خصوصی را در حد مغازه های بقالی دونبش می دانند و بیش از این قبول ندارند زیرا می ترسند که بخش خصوصی قدرت پیدا کند و در سیاست دخالت کند.
خوانساری همچنین با انتقاد از افزایش بدهی های دولت به پیمانکاران بیان داشت: متأسفانه 2 نفر از اعضای اتاق در مورد مالیات اظهار نظر کردند که پس از دیده شد به حساب های شخصی آنها رفتند و حساب های شخصی آنها را کنترل کردند حتی گردش مالی 10 سال قبل آنها نیز بررسی شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :