fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 238504
تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1397 9:2

آمار رسمی از وضعیت پیام‌رسان‌ها پس از فیلتر تلگرام

مردم فعلا در تلگرام مانده اند

آمارهای منتشره از جلسه وزیر ارتباطات با فراکسیون مستقلین مجلس نشان می دهد فیلتر تلگرام فعلا تاثیری گسترده ای بر مهاجرت ایرانی ها از این پیام رسان نداشته است.

فناوران - در حالی که قوه قضاییه برخلاف نظر دولت، دستور قضایی فیلتر تلگرام را صادر کرد تا کاربران این شبکه کاهش یابد، اما براساس آمار منتشره، تنها یک میلیون از 45 میلیون کاربر ایرانی این پیام رسان، تلگرام را از روی گوشی های خود پاک کرده اند.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه این فراکسیون دوشنبه شب با وزیر فاوا جلسه داشته است، گفت: در این دیدار نمایندگان مجلس به بیان نقطه نظرات و مسایل مختلف ملی و منطقه ای در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداختند؛ وزیر و مدیران این وزارتخانه نیز برخی مسایل مهم این حوزه را بیان کردند.
وی ادامه داد: در حال حاضر 8 میلیون و 200 هزار کاربر در پیام رسان های داخلی حضور دارند؛ به طور میانگین پیام رسان های داخلی 4 میلیون و 500 هزار مشترک دارند دلیل تفاوت اعداد به دلیل استفاده برخی افراد از چند پیام رسان داخلی به صورت همزمان است؛ همچنین مجموعه باندی که در اختیار آنان قرار گرفته 40 گیگ است؛ یکی از الزامات لازم در استفاده مردم از این پیام رسان ها ایجاد اعتماد و افزایش کیفیت است.
عضو کمیسیون برنامه مجلس با بیان اینکه پس از فیلتر تلگرام از 45 میلیون کاربر یک میلیون نفر این نرم افزار را پاک کرده اند، گفت: در این مدت تولید محتوا در تلگرام 40 درصد کاهش داشته است؛ همچنین از میزان بازدید از این پیام رسان 50 درصد کاسته شده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان وظایف وزارت ارتباطات در این حوزه گفت: تهیه پیش نویس برای اعطای مجوزهای لازم به پیام رسان های داخلی، ایجاد زیرساخت های مناسب برای ارتقای 7 پیام رسان تایید شده داخلی، ارایه پهنای باند مناسب به این پیام رسان ها و ارایه اینترنت ارزان در صورت استفاده از پیام رسان داخلی از جمله وظایف این وزارتخانه است؛ این پیام رسان ها ظرفیت پشتیبانی از 15 میلیون مشترک را دارند.

 مهاجرت به پیام رسان های خارجی هم معنادار نیست
رسول سراییان، رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز روز گذشته در گفت وگو با ایسنا با اعلام اینکه میزان ترافیک بین الملل پیام رسان ها با کاهش برآوردی ۶۷ درصدی مواجه شده است، گفت: میزان پست های ارسالی در کانال های تلگرام کاهش ۴۰ درصدی را نمایش می دهد.
وی افزود: میزان بازدید از پست های تلگرامی مجموعا کاهشی ۷۰ درصدی از زمان آغاز مهاجرت داشته که ۵۰ درصد آن مربوط به زمان فیلتر شدن این پیام رسان است.
سراییان با ابیان اینکه داخلی ها مجموعا تاکنون ۲۲ میلیون نصب داشته اند، گفت: از این تعداد حدود ۸.۵ میلیون کاربر فعال هستند و تاکنون پهنای باندی معادل ۴۰ گیگ را به خود جذب کرده اند.
معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: با فیلترشدن تلگرام، شاهد مهاجرت معنادار به سمت سایر پیام رسان های خارجی نیز نبودیم. برآوردها نیز نشان می دهد یک میلیون نفر هم کاملا این پیام رسان را حذف کرده اند.

 دیگر رئوس جلسه وزیر با نمایندگان مجلس
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره دیگر موارد مطرح شده در این جلسه گفت: براساس مطالب گفته شده در این جلسه مشخص شد تمرکز وزارت ارتباطات بر توسعه دولت الکترونیکی است. اولین اقدام موثر در این مسیر افتتاح مرکز داده های دولت است.
جعفرزاده با بیان اینکه برای ایجاد ساختار یکپارچه اولین پروژه اجرای دولت همراه است، گفت: در حال حاضر حدود 50 هزار کاربر حرفه ای در حال استفاده از این پروژه هستند؛ احراز مدارک تحصیلی، بیمه و... با استفاده از این سرویس امکان پذیر است.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان لزوم دسترسی آزاد به اطلاعات، اضافه کرد: وزارت اطلاعات زیرساخت های لازم در این حوزه را فراهم کرده است؛ براساس قانون برنامه ششم باید 12.5 درصد از حجم مراجعات مردم به دستگاه ها کاسته شود که تحقق این امر نیازمند برقراری دولت الکترونیکی است.
 نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس گفت: وزارت ارتباطات پیگیری های بسیاری برای برقراری دولت الکترونیکی انجام داده است؛ در دولت قبلی زیرساخت های ارتباطی دولت الکترونیکی فراهم شد و در حال حاضر نیز این وزارتخانه در حال پیاده سازی این طرح است.
جعفرزاده ادامه داد: در این جلسه بر جلوگیری از موازی کاری و دخالت سایر دستگاه ها در اجرای دولت الکترونیکی تاکید شد.

 لایجه مقررات شرکت های نوآفرین در دست دولت
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان کسب و کارهای موجود در فضای مجازی اظهار کرد: دولت در حال بررسی لایحه ای به نام مقررات شرکت های نوآفرین با حضور 6 وزارتخانه با قید دو فوریت است تا از این طریق بتواند از شرکت های نوپا حمایت کند؛ در حال حاضر 200 هزار شغل در فضای مجازی ایجاد شده است.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار باید دارای امکانات ارتباطی باشند، افزود: در شروع فعالیت دولت یازدهم 10 درصد روستاها توانایی برقراری ارتباط داشتند؛ در سال 96، این توانایی در روستاها به 52 درصد رسید و پیش بینی می شود تا انتهای سال 97 این آمار به 90 درصد برسد.
جعفرزاده با بیان روند ایجاد شبکه ملی اطلاعات، گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری وزارت ارتباطات مسوول ایجاد زیرساخت های ارتباطی در این حوزه است و تولید محتوا بر عهده وزارت فرهنگ، سازمان صدا و سیما و ... است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس گزارش های ارایه شده ایجاد زیرساخت امن، ارزان و با کیفیت یکی از وظایف وزارت ارتباطات است؛ این وزارتخانه سند لازم در حوزه زیرساختی را تهیه کرده و حد و حدود آن را مشخص کرده است.
وی بیان کرد: از نظر رییس جمهور  برخورد با فضای مجازی  به این صورت مورد پذیرش نیست؛ دولت به انحصار فضای مجازی اعتقادی نداشته و معتقد به استفاده از روند تشویقی است؛ هیچ فردی انحصار را نمی پذیرد.جعفرزاده با بیان صحبت ها و نظرات نمایندگان در این جلسه گفت: ایجاد اقدامات لازم برای آنتن دهی مناسب تلفن همراه در روستاها، راه اندازی اینترنت پرسرعت در روستاهای پرجمعیت کم برخوردار، ایجاد اشتغال در حوزه فضای مجازی، پوشش مخابراتی در روستاها و ... از جمله مسایل مطرح شده از سوی نمایندگان مردم در این جلسه بود.نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس با بیان اینکه امنیت پیام رسان های داخلی مساله بسیار مهمی است، بیان کرد: یکی از اقدامات وزارت ارتباطات در جهت بهبود آنتن دهی موبایل در روستاهای مرزی امضای تفاهم نامه با کشورهای همسایه برای جلوگیری از نفوذ سیگنال موبایل این کشورها به داخل کشور است همچنین این وزارتخانه با سرمایه گذاری در این حوزه و تقویت سینگال داخلی سعی در بهبود وضعیت حاضر دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :