fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 238097
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1397 9:20

رییس سازمان فناوری اطلاعات:

نسخه آزمایشی اپلیکیشن دولت همراه عرضه شد

رییس سازمان فناوری اطلاعات نخستین معاون تغییر کرده وزیر ارتباطات بود که نشست خبری برگزار کرد. رسول سراییان در مدت حضورش در شرکت مخابرات ایران چندان اهل گفت وگو با خبرنگاران نبود اما به نظر می رسد او در جایگاه معاون وزیر، پاسخگوتر از همیشه است. گزارش فناوران را از این نشست می خوانید.

undefined
 انتشار داده های دولتی تا پایان 97
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه  تدوین نقشه راه داده های باز در حال انجام است و دسترسی به داده های دولتی در قالب این برنامه در سال 97 عملیاتی می شود، گفت: در گام نخست پورتال data.gov.ir راه می افتد و در آن داده های مجاز در اختیار عموم قرار می گیرد. پس از آن هم سکوی داده باز راه اندازی خواهد شد تا این داده ها در اختیار کسب و کارها قرار گیرد.
رسول سراییان افزود: در گام نهایی هم به سمت تجاری سازی این داده ها حرکت خواهیم کرد و پیش بینی می کنیم کل مراحل تا پایان دولت دوازدهم محقق شود. وی افزود: سامانه مشاوره جمعی داده های باز به نشانی opendata.ito.gov.ir راه اندازی شده تا نظرات کارشناسان در این خصوص جمع آوری شود.
 اپلیکیشن دولت همراه، در اختیار همه
سراییان با بیان اینکه نسخه آزمایشی اپلیکیشن دولت همراه منتشر شده است گفت: 16 دستگاه مجموعا 50 خدمت در این سرویس ارایه می دهند.
وی در پاسخ به فناوران درباره علت تعداد پایین سرویس ها و کندی افزایش خدمات الکترونیکی و دولت همراه گفت: این موضوع حرف درستی است و از رسانه ها می خواهم از دستگاه ها برای ارایه خدمات شان به صورت الکترونیکی مطالبه کنند. البته در دولت همراه اول سراغ خدماتی رفتیم که مخاطبان گسترده تری داشت.
وی گفت: خدمات ثبت احوال، بهزیستی، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای طرح رجیستری و سازمان امور مالیاتی بیشترین استقبال را در این سامانه داشته است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات افزود: در سامانه دولت همراه، سازمان هایی مانند ثبت احوال و تامین اجتماعی، شرکت پست، وزارت صنعت، معدن و تجارت و رگولاتوری، بیشترین همکاری را با ما داشته است؛ این در حالی است که از بانک مرکزی، گمرک، آموزش و بخش سلامت وزارت بهداشت، بیشترین انتظار همکاری را می رود که تاکنون به معنای واقعی محقق نشده است.
وی افزود: اکنون امکان دانلود نسخه آندرویید این اپلیکیشن از اپ استورهای داخلی وجود دارد.
 همکاری سازمان فناوری اطلاعات و سازمان نظام صنفی رایانه ای
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه دو جلسه با اعضای هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای برگزار شده و 17 مورد همکاری در این جلسات مشخص شده است گفت: ما در الکامپ سال 97 حضور خواهیم داشت و در برپایی سالن دولت الکترونیکی و سالن کسب و کارهای نوپا مشارکت می کنیم.
وی افزود: برای حضور در الکامپ از کشورهای منطقه و به طور ویژه از چهار کشور ترکیه، آذربایجان، روسیه و هند دعوت شده است.
سراییان گفت: یک محور دیگر همکاری ما حمایت از حضور کسب و کارهای نوپا در رویدادهای بین المللی است.
 3 پیام رسان وام 5 میلیاردی گرفتند
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه تاکنون سه پیام رسان موفق به دریافت وام 5 میلیاردی خود شده اند گفت: وام یک پیام رسان هم در شرف پرداخت است. وی با بیان اینکه موضوع حمایت از پیام رسان های داخلی مطابق با مصوبه شورای عالی فضای مجازی در دستور کار چند دستگاه قرار گرفته و برای آن تقسیم کار شده است، گفت: بحث ارایه تسهیلات به این کسب و کارها، ارایه پهنای باند و امکانات زیرساختی بر عهده شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گرفته است و سازمان فناوری اطلاعات از نظر فنی در این زمینه همکاری می کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  گفت: بخشی از امکانات مراکز داده (دیتا سنتر) سازمان فناوری اطلاعات در اختیار پیام رسان های بومی قرار گرفته است و در این زمینه همکاری هایی را با این کسب و کارها داشته ایم.
 مرورگر و موتور جست وجوی ملی، همچنان در اولویت
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره پروژه هایی که در این سازمان پیش از این تعریف شده اما متوقف شده بود، گفت: پروژه هایی مانند مرورگر ملی و موتور جست وجوی ملی همچنان جزو پروژه های اولویت دار سازمان فناوری اطلاعات است و ما به دنبال مدلی هستیم که این پروژه های زیربنایی در سال جدید بار دیگر به کار بیفتند.
وی با بیان اینکه موضوع اصلاح ساختار سازمان فناوری اطلاعات در دستور کار این سازمان قرار گرفته است گفت: در این زمینه نیازمند ساماندهی هستیم و اقداماتی را برای اجرای این تکلیف آغاز کرده ایم.
به گفته سراییان، محور تمرکز سازمان فناوری اطلاعات در سال جدید، توسعه دولت الکترونیکی و توسعه زیرساخت محتوا و کسب و کار در شبکه ملی اطلاعات است. در این زمینه برخی پروژه ها به جریان افتاده و ممکن است برخی از پروژه هایی که اولویت کاری ما نیست، از چرخه فعالیت سازمان فناوری اطلاعات کنار گذاشته شود.
 انتشار گزارش وضعیت خدمات الکترونیکی دستگاه ها
رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات نیز در این نشست گفت: سامانه ارزیابی خدمات الکترونیکی تا پایان اردیبهشت راه می افتد و گزارش وضعیت خدمات الکترونیکی هر دستگاه مشخص می شود.  وی با بیان اینکه سامانه کنترل پروژه های اولویت دار نیز به زودی راه اندازی می شود گفت:  گزارش مرکز ملی تبادل اطلاعات نیز منتشر می شود. فقط در تعطیلات نوروز یک میلیون و 800 هزار تبادل اتفاق افتاده است.
 تعریف پروژه 20 تا 20 ویژه کودکان
در ادامه این نشست خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات به سند توسعه فضای مجازی برای کودکان پرداخت و گفت: سند توسعه فضای مجازی برای کودکان بر مبنای یک نقشه طراحی شد و اطلاع رسانی های عمومی نیز انجام گرفت. در برنامه ایجاد شده ما قصد هماهنگی پروژه های زیرساخت را داریم و نمی خواهیم در بازار بخش خصوصی دخالت کنیم.
وی افزود: در این راستا طرح ۲۰ تا ۲۰ را پیشنهاد داده ایم که مجری آن در واقع بخش خصوصی است که در بخش تلفن همراه و آسیب هایی که می تواند برای کودکان داشته باشد طراحی شده است.
امیر ناظمی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات نیز در این نشست با بیان اینکه طرح نوآفرین برای بهبود فضای کسب و کارهایی نوپا در حال انجام است گفت: در این طرح ما علاوه بر اینکه مشکلات استارت آپ ها را بررسی کرده و استخراج کردیم، وضعیت خود را با شاخص های جهانی مقایسه کردیم تا اگر مشکلی از دیدمان پنهان مانده، مشخص شود.
وی افزود: در نتیجه اجرای این طرح پیش نویس مصوبه هیات دولت آماده شده است. این مصوبه 20 بند دارد و می تواند بخش زیادی از مشکلات قانونی استارت آپ ها را مرتفع کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :