fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 235413
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1396 9:17

با توافق ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت ارتباطات

سربازان برای حضور در بازار کار فاوا آموزش می بینند

تفاهم نامه همکاری های مشترک میان ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت خانه های ارتباطات، علوم، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان امضا شد.
undefined
فناوران - روز گذشته دومین جلسه شورای عالی سیاستگذاری قرارگاه مهارت افزایی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با حضور باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح، موسوی فرمانده کل ارتش، سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، غیب پرور ریاست سازمان بسیج مستضعفین و وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان برگزار شد.
محمد باقری درباره این تفاهم نامه گفت: بر اساس این تفاهم نامه دستگاه های دولتی تعهد کردند که زمینه اشتغال را برای جوانان شناسایی و معرفی کنند تا زمینه ورود آنها به اشتغال فراهم شود.
وی افزود: نیروهای مسلح نیز از جهت مکان، زیرساخت و امکاناتی که آموزش و تربیت سربازان برای فراگیری مهارت ها لازم باشد، مهیا می کند.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: ما برنامه داریم تا در سال 97 تعداد سربازانی که گواهینامه دوره های مهارتی را دریافت می کنند، به 200 هزار نفر افزایش پیدا کند.
باقری با بیان اینکه فرصت خوبی در جهت توسعه مهارت آموزی سربازان است گفت: در اجرای این تفاهم نامه ها مقرر شد نیروهای مسلح نیز مراکز، زیرساخت ها، امکانات و آموزش و مربی و سایر امکانات را برای اجرای این طرح آماده کند و سربازان ما با مهارتی که آموخته اند بتوانند گواهینامه کشوری با ارزش ملی و بین المللی دریافت کنند.
وی با بیان اینکه ما درسال 96 توانستیم بیش از 100 هزار سرباز و 2 هزار نفر از کادر نیروهای مسلح را در این طرح شرکت داده و به آنها گواهینامه کسب مهارت و مربی گری اعطا کنیم، اظهار کرد: ما برنامه داریم تا این عدد برای سال آینده به میزان دو برابر افزایش داشته و در سال 97 حدود 200 هزار سرباز گواهینامه آموزش های مهارتی را دریافت کنند.
باقری افزود: در این طرح همه مجموعه های نیروهای مسلح در کنار پراختن به امنیت کشور به مراکز آموزش فنی و حرفه ای تبدیل می شوند که سال به سال هم توسعه پیدا می کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز درباره این طرح افزود: اين وزارت خانه مسوولیت راه اندازي کارگاه های آموزشي و فراهم کردن شرایط کارآفرين شدن سربازان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را بر عهده دارد.
وي گفت: بر اساس آمارهاي اعلام شده از يگان هاي اجرا کننده اين طرح در زمينه ارائه آموزش هاي فناوري اطلاعات، اقدامات مناسبي صورت گرفته است و جوانان موفق شده اند در دوره سربازي، مهارت هاي مناسبي را فرا بگيرند که پس از دوران سربازي براي آنان مفيد خواهد بود.
وحید یزدانیان رییس دانشکده پست و مخابرات نیز گفت: طی تفاهم صورت گرفته، مقرر شد که امکان مهارت آموزی برای سربازان فراهم شود.
وی افزود: بر اساس این تفاهم نامه همکاری، سربازان پس از اتمام دوره سربازی می توانند وارد بازار کار شوند. سربازان اگر مهارت لازم را ببینند، این مهارت به عنوان احتساب خدمت در نظر گرفته خواهد شد.
یزدانیان ادامه داد: براین اساس آزمونی برگزار و مدرسان از بین کارکنان وظیفه انتخاب می شوند که باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر باشند. در ادامه، مدرسان آموزش داده می شوند و محتواها را در اختیار می گیرند و سپس کار آموزش به سربازان شروع می شود.
یزدانیان ادامه داد: شرط اجرای این طرح، تطبیق آموزش با نیاز جامعه جذب است و سازوکارهای تطبیق آموزش با نیاز جامعه جذب می تواند به عنوان استخراج نیازهای بازار شغل در افق حداقل دوساله اتفاق بیفتد و نظام های اعتباربخشی مورد تایید حتما پیاده سازی شوند.
رییس دانشکده پست و مخابرات در رابطه با نحوه استخراج نیازهای بازار کار آینده افزود: انعقاد تفاهم نامه توسط نهادهای آموزش دهنده با نهادهای صنفی یا با شرکت های بزرگ از جمله کارهایی است که انجام می شود. طراحی فروم های استخراج نیازها بر عهده دانشکده است و در این راستا نشست های تخصصی و هم اندیشی برای استخراج نیازها برگزار خواهد شد.
یزدانیان با بیان اینکه حدود ۳۴ درصد از مجموع فارغ التحصیلان دانشگاهی و ۵۲ درصد از زنان فارغ التحصیل دانشگاهی، غیرفعال هستند، چالش مهم در اشتغال را نبود مهارت لازم برای فارغ التحصیلان دانست و ادامه داد: اکوسیستم اشتغال در کشور آماده سازی نشده و نظام های آینده پژوهی مهیا نیست.
مجری تامین زیرساخت های آموزش مهارتی بخش ICT در رابطه با تفاوت فناوری اطلاعات و ارتباطات با سایر فناوری ها، افزود: فناوری اطلاعات زیرساختی حیاتی برای تمام بخش های اقتصادی است و در توسعه اجتماعی بسیار موثر است و نوآوری در تمام بخش ها را به دنبال دارد.
یزدانیان با بیان اینکه یک سری مشاغل از جمله تولید اپلیکیشن تا ۱۰ سال قبل نبودند و طی چند سال اخیر به وجود آمده و رشد کرده اند، ادامه داد: برای حوزه ICT، جامعه مخاطبان منحصر به سربازان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر و جامعه جذب نیز بخش خصوصی همین حوزه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :