fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 227007
تاریخ انتشار : 20 آذر 1396 10:27

لایحه بودجه سال 1397 تقدیم مجلس شد

مجوز برای جذب مشارکت داخلی و خارجی در دولت الکترونیکی

لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور از سوی حسن روحانی رییس جمهور، به مجلس شورای اسلامی دیروز تقدیم شد.

فناوران- رییس جمهور بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور را تبلور تمامی چارچوب ها و وعده های اصلی دولت دوازدهم در انتخابات اردیبهشت ۹۶ و اجرای این برنامه ها دانست و گفت: لایحه بودجه امسال کاملا متفاوت با لوایح بودجه سال های گذشته است و تنها یک لیست درآمدی و هزینه ای نیست بلکه برشی از برنامه چهار ساله دولت است.   
رییس جمهور گفت: اگر بخواهم بودجه امسال را در یک جمله خلاصه کنم، بودجه سال ۹۷، بودجه ای بر مبنای اشتغال فراگیر، رفع فقر و ایجاد عدالت است .
وی با بیان اینکه موضوع اشتغال یک مساله مهم در لایحه بودجه امسال است، گفت: با درآمدی که در تبصره ۱۸پیش بینی کردیم و با اهرم کردن این درآمد برای استفاده از صندوق توسعه ملی و همچنین تسهیلات بانک ها، این سه با هم رقم بزرگی را برای اشتغال در اختیار ما می گذارد.
روحانی گفت: در زمینه صادرات غیرنفتی، اول می بایست فضای جهان و منطقه را آماده می کردیم. می خواهید صادرات و سرمایه گذاری کنید، به کجا صادر کنید؟ به کشورهای منطقه و غیرمنطقه. می خواهید جذب سرمایه و تکنولوژی کنید، همه اینها نیازمند تعامل سازنده با جهان یا به تعبیر مقام معظم رهبری تعامل گسترده با جهان است؛ لذا به تعامل گسترده با جهان نیاز داریم.

 بودجه وزارت فاوا افزایش یافت
در لایحه بودجه سال آینده برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجموع حدود ۳۹۰۶ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال جاری تا ۴۳۷ میلیارد تومان افزایش دارد.
بودجه ۳۹۰۶ میلیاردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقایسه با عملکرد ۱۸۶۴ میلیاردی این وزارتخانه در سال ۱۳۹۵ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان رشد دارد و همچنین در مقایسه با رقم مصوب ۳۴۷۰ میلیاردی سال جاری این افزایش به بیش از ۴۳۰ میلیارد تومان می رسد. البته عملکرد بودجه وزارتخانه در سال جاری هنوز مشخص نشده است.
جزییات توزیع بودجه ۳۹۰۰ میلیاردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشان می دهد که پیش بینی شده در سال آینده حدود ۳۵۶۸ میلیارد تومان به خود وزارتخانه اختصاص پیدا کند. همچنین ۹۲ میلیارد تومان برای سازمان تنظیم مقررات رادیویی، ۳۸ میلیارد تومان برای سازمان فضایی ایران و همچنین ۹ میلیارد تومان برای شرکت ملی پست و تا شش میلیارد دیگر برای شرکت زیرساخت این وزارتخانه قابل پیش بینی است.
همچنین در لایحه بودجه سال آتی یک هزار و 229 میلیارد و 59 میلیون ریال برای پژوهشگاه فضایی ایران در نظر گرفته شده است. سهم سازمان فضایی ایران نیز 388 میلیارد و 350 میلیون ریال پیش بینی شد.

 نگاه ویژه به دولت الکترونیکی
لایحه بودجه سال ۹۷ به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه می دهد نسبت به مشارکت خصوصی– عمومی داخلی و خارجی به منظور انجام طرح(پروژه)های دولت الکترونیکی و توسعه خدمات الکترونیکی اقدام کند.
دولت در لایجه بودجه سال ۹۷ کل کشور به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه می دهد ازطریق سازمان توسعه ای وشرکت های تابعه خود نسبت به مشارکت خصوصی– عمومی داخلی و خارجی به منظور انجام طرح(پروژه)های دولت الکترونیکی و توسعه خدمات الکترونیکی اقدام کند. منابع مورد نیاز جهت سرمایه گذاری بخش دولتی از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و منابع داخلی شرکت های تابعه با تایید سازمان برنامه و بودجه کشور تامین می شود. 

 140 میلیارد تومان برای کمک به VCها
بر اساس جزء دیگری از لایحه بودجه به شرکت های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده می شود با تایید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تا مبلغ 1400 میلیارد ریال از محل منابع داخلی خود و برای کمک به سرمایه گذاری های خطرپذیر، ایجاد اپراتورهای ارایه کننده خدمات الکترونیکی در تمامی بخش ها، حمایت از طرح(پروژه)های توسعه ای اشتغال آفرین یا صادرات کالا و 33 خدمت در این بخش ازسوی بخش های خصوصی و تعاونی به صورت وجوه اداره شده براساس آیین نامه ای که به پیشنهاد مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه شده و به تصویب هیات وزیران میرسد، اختصاص دهند و مابه التفاوت نرخ سود را از محل آن پرداخت کنند.

 درآمد 420 میلیارد تومانی از کارت هوشمند ملی
طبق لایحه بودجه سال ۹۷ دولت پیش بینی کرده است که  درآمد حاصل از ثبت نام و صدور کارت هوشمند ملی ۴۲۰ میلیارد تومان است.
طبق پیش بینی های صورت گرفته برای دریافت کارت هوشمند ملی برای اولین بار باید ۲۰ هزارتومان پرداخت کرد.
در دوره های بعدی در صورت مفقودی برای صدور مجدد باید به ترتیب ۴۰ هزار، ۷۰ هزار و ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کرد.
در بودجه سال آینده پیش بینی شده است هزینه تعویض کارت هوشمند ملی ۳۰ هزار تومان خواهد بود. فعال سازی امضای الکترونیکی روی کارت هوشمند ملی نیز ۲۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

 تکلیف شرکت ملی گاز برای هوشمندسازی کنتورها
براساس بند د تبصره یک ماده واحده بودجه به شركت ملي گاز ايران اجازه داده مي شود علاوه بر تكاليف مندرج در بند «الف» ماده 65 قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت نسبت به بازسازي و مقاوم سـازي خطوط لوله گازرساني به شهرها و روستاها و اصلاح سيستم اندازه گيري به سامانه اندازه گيري هوشمند از محل عوارض موضوع بند مذكور اقدام کند.

 سهم دانش بنیان ها از صندوق توسعه ملی
براساس تبصره 4 ماده واحده بودجه، به منظور تحقق بخشي از اهداف مندرج در قانون حمايت از شركت ها و موسسات دانش بنيان و تجاري سازي نوآوري و اختراعات به ويژه تبصره 2 ماده 5 قانون مذكور و ماده 51 قانون احكام دائمي برنامه هاي توسعه معادل ريالي مبلغ دويست ميليون دلار از محل صندوق توسعه ملي بابت حمايت از شركت هاي دانش بنيان خصوصي و تعاوني اختصاص مي يابد. مبلغ ارزي مذكور براي صندوق توسعه ملي بازگشت از منابع محسوب مي شود. تبديل دلار به ريال موضوع اين بند زير نظر بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران صورت مي گيرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :