fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 214023
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1396 1:45

نصرالله جهانگرد در همایش آینده اقتصاد فناوری اطلاعات پیش‌بینی کرد:

رشد سالانه فاوا در برنامه ششم توسعه 6/19 درصد خواهد بود

رییس سازمان فناوری اطلاعات در همایش آینده اقتصاد فناوری اطلاعات پیش بینی کرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه ششم توسعه رشد میانگین سالانه 6/19 درصدی را تجربه کند.

فناوران- نصرالله جهانگرد در این نشست با بیان این که برگزاری این گونه همایش ها به صورت سالانه می تواند در ارتقای اقتصاد فناوری اطلاعات در کشور و ارتقای دانش این حوزه نقش موثری داشته باشد گفت: برآوردهای صورت گرفته از وضعیت دسترسی به خدمات ارتباطی و اطلاعاتی از برنامه اول توسعه تا برنامه پنجم نشان می دهد که در هر برنامه رشدی بیش از دو برابر در این حوزه را داشته ایم.
وی با بیان این که بیشترین تمرکز در برنامه های توسعه ای روی فناوری ارتباطات (CT) بوده است گفت: در برنامه اول توسعه حدود 8 هزار خط ثابت در کشور وجود داشت اما در برنامه چهارم بیش از 20 میلیون خط و هم اکنون نزدیک به 30 میلیون خط تلفن ثابت در کشور وجود دارد. در بخش شبکه موبایل نیز که از برنامه سوم توسعه شاهد عرضه آن بودیم رشد چند برابری را شاهد هستیم.
جهانگرد با بیان این که از نظر تکنولوژی هم سو با سطح جهانی در حوزه فناوری های نسل سوم و چهارم شبکه موبایل حرکت می کنیم گفت: برای برنامه ششم توسعه رشد سالانه 19/6 درصدی پیش بینی شده است و به لحاظ سایز بازار باید حداقل به سه برابر وضعیت فعلی برسیم.
وی با بیان این که حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات اکنون 40 هزار میلیارد تومان است گفت: افق پیش رو این است که تا پایان برنامه ششم حجم بازار به 120 هزار میلیارد تومان برسد.
جهانگرد با بیان این که فناوری اطلاعات چرخ دنده اقتصاد و پیشران تعامل مشترک اقتصادی با سایر صنایع است گفت: با مطالعه روی اقتصاد دیجیتال، به ارقام عجیب و بزرگی درباره تاثیر فاوا در اقتصاد می رسیم. من در اینجا از همه فعالان فاوا تقاضا می کنم به مطالعه در این حوزه با نگاه بومی سازی بپردازند.
معاون وزیر ارتباطات در مورد  تحولی که فناوری های اطلاعاتی در اقتصاد کشور ایجاد کرده و فرهنگ اقتصادی را تغییر می دهند، گفت: برای مثال اپلیکیشن حوزه حمل و نقل به طور کلی فرهنگ حمل و نقل را در کشور تغییر داد. باید بپذیریم فناوری بازار را کوچک نکرده و سبب تحولات و چابک سازی فضای کسب و کار می شود.
معاون وزیر ارتباطات گفت: باید در چابک‎سازی این فضا دولت به کمک کسب و کارهای نوین بیاید و مقررات حقوقی و قانونی و حمایتی را به عنوان یک قاعده مشخص برای آنها اعمال 
کند.
وی همچنین پیشنهاد کرد نظام پولی و بانکی به جای تکیه بر فعالیت های سنتی، به سمت تامین مالی فعالیت های نوآورانه حرکت کند.
جهانگرد با بیان این که 17 درصد ظرفیت آموزش عال یمختص به رشته های مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است گفت: ورود 200 هزار فارغ التحصیل این رشته ها به صورت سالانه به بازار کار را نباید تهدید ببینیم و می توان از این فرصت بزرگ برای رشد اقتصاد کشور بهره برد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :