fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 195309
تاریخ انتشار : 19 آبان 1395 10:33

آخرین تلاش‌های وزارت ارتباطات برای ارایه خدمات ارتباطی در راه‌پیمایی اربعین

اینترنت با بالن به زائران اربعین می رسد

ارایه خدمات اینترنتی با استفاده از بالن مخابراتی استراتسفری و توافق برای توزیع سیم کارت های اپراتورهای عراقی در ایران، آخرین تلاش های وزارت ارتباطات برای بهبود و کاهش هزینه خدمات ارتباطی در راه پیمایی بزرگ اربعین است.

فناوران- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که با اتمام فاز نخست پروژه بالن مخابراتی استراتسفری، از این پروژه برای ارایه خدمات اینترنتی در اربعین سال جاری استفاده خواهد کرد.
مراحل آزمایشی پروژه بالن مخابراتی استراتسفری توسط متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران در دست اجراست.
برات قنبری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات از دستاوردهای فاز نخست این پروژه بازدید کرد که متخصصان و مجریان پروژه، گزارشی از روند پیشرفت آن ارایه دادند.
پروژه بالن مخابراتی استراتسفری امکان انتقال اینترنت به فاصله ۲۰ کیلومتری از مبدا را از طریق بالن های متصل به زمین فراهم می کند که این ویژگی در مواقع بحران یا شرایط تجمع موقت به کار گرفته می شود.
از این پروژه که با هدف استقرار و مدیریت بالن در لایه استراتسفر زمین (دومین لایه از اتمسفر زمین) با ارتفاع حدود ۲۰ کیلومتر از سطح زمین و ارایه خدمات اینترنتی در پژوهشگاه فضایی ایران تعریف شده، قرار است در اربعین سال جاری استفاده شود.
 توافق برای بهبود ارتباطات
روز گذشته همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان و وزیر ارتباطات عراق سند همکاری دوجانبه در حوزه همکاری های مخابراتی، پستی و پست بانک امضا کردند.
این سند همکاری در حوزه خدمات دهی به زائران اربعین حسینی، پوشش ارتباطی جاده ای، اتصال فیبر نوری، مقابله با تهدیدات سایبری، همکاری های پستی و پست بانکی به امضای وزرای ارتباطات دو کشور ایران و عراق رسید.
سند همکاری امضاشده در دو بخش ارتباطات کنگره اربعین سال جاری و برنامه همکاری تا سال آینده تنظیم شده است.
در مراسم امضای این سند همکاری، محمود واعظی با بیان آمادگی اپراتورهای عراقی برای خدمات دهی به زائرین ایرانی گفت: مسیرهای ارتباطی میان ایران و عراق به ۶ نقطه افزایش پیدا کرده است تا برای رومینگ و سایر ارتباطات، سیگنالینگ کافی وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه تا یک ماه بعد از امضای سند همکاری، اتصال فیبرنوری بین منطقه چزابه و شیب برقرار می شود، گفت: یکی دیگر از بندهای این سند همکاری، توزیع سیم کارت اپراتورهای عراقی در ایران است.
وزیر ارتباطات درباره توافق همکاری های صوت و دیتا با کشور عراق گفت: با امضای این تفاهم نامه اپراتورهای کشور عراق خدمات رومینگ را به صورت مستقیم به زائران اربعین ارایه خواهند کرد.
واعظی گفت: اپراتورهای عراقی امسال به زائرین اربعین در مسیر نجف به کربلا خدمات ارایه می کنند و همچنین پوشش جاده ای تلفن همراه برای زوار کامل خواهد بود.
وی با بیان همکاری سایبری دو کشور افزود: توافق کردیم در مقابل این تهدیدات به صورت سرت (cert) همکاری کرده و همچنین ترانزیت مرسولات پستی را به صورت هوایی و زمینی 
داشته باشیم.
در این مراسم حسن الراشد، وزیر ارتباطات عراق نیز با بیان برطرف کردن موانع و مشکلات سفر زائران ایرانی گفت: عراق برای پوشش خدمات ارتباطی به زائران ایرانی به همکاری و پشتیبانی وزارت ارتباطات ایران نیازمند است و ما درصدد هستیم با همکاری و پشتیبانی ایران این مشکلات را پشت سر بگذاریم.
وزیر ارتباطات عراق افزود: کشور عراق آمادگی کامل برای اجرای بندهای توافق نامه را دارد و امیدواریم همکاری دوطرف پس از اربعین نیز ادامه داشته باشد.
 سامانه مکان یابی زائران هم آمد
هم زمان با این توافقات، محققان در یک شرکت دانش بنیان عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به طراحی سامانه ای برای مکان یابی زائران شدند.
سهیل ایوزخانی، مجری طرح «سامانه مکان یابی زائران در اربعین» در مراسم رونمایی از این طرح که در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: این سامانه تحت عنوان سامانه «وصال» برای مدیریت و ساماندهی راهپیمایی اربعین برای زائران طراحی شده است.
وی با بیان اینکه این سامانه یک سیستم اطلاعات مکانی است، اظهار داشت: سامانه وصال سیستمی مکان محور است که زائران با استفاده از آن می توانند با ستاد عتبات عالیات و سایر سازمان های مدیریت مرتبط به این حوزه ارتباط برقرار کنند.
ایوزخانی با بیان اینکه با استفاده از سامانه وصال موقعیت افراد مشخص می شود، گفت: این موقعیت ها براساس نیاز زائر در سامانه تعریف شده است.
به گفته مجری طرح، سامانه وصال اطلاعات مسیر پیاده روی، رستوران ها، هتل ها، مراکز اقامتی، زیارتگاه ها و... را در اختیار زائران
 قرار می دهد.
وی با بیان اینکه هر یک از افرادی که از این سامانه استفاده می کنند کد کاربری دارند، گفت: همچنین زائران با در دسترس داشتن کد زائر دیگری می تواند از موقعیت مکانی وی مطلع شوند. همچنین از سویی دیگر خانواده های زائرانی که در ایران هستند نیز می توانند از موقعیت مکانی زائران مطلع شوند.
ایوزخانی با بیان اینکه هر ۵ الی ۱۰ دقیقه یک بار موقعیت افراد به روز رسانی می شود، اظهار داشت: این سیستم می تواند سانحه، مشکل در زیرساخت، ازدحام، کشتگی و ... را از بستر اینترنت به ستاد عتبات عالیات اعلام کند.
ایوزخانی افزود: این نخستین سامانه مکان محور برای زائران اربعین به شمار می رود که می توان در حوزه های دیگر نیز از آن بهره برد که شنبه هفته آینده دانلود و نصب این نرم افزار آغاز می شود.
وی با بیان اینکه سامانه وصال مبتنی بر نقشه و به صورت آن لاین است، گفت: این سیستم روی گوشی های هوشمند آندرویید نصب می شود و بنا داریم در سال آینده آن را بر گوشی های دیگر همچون IOS نصب کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :