fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 236217

دبیر شورای عالی فضای مجازی سیاست کشور را اعلام کرد:

مهاجرت کاربران به پیام رسان داخلی بدون فیلتر تلگرام

دبیر شورای عالی فضایی مجازی گفت: باید شرایطی را فراهم کرد که کاربران ایرانی، بدون فیلتر تلگرام به یک پیام رسان داخلی مهاجرت کنند.
undefined
فناوران - ابوالحسن فیروزآبادی در همایش افتا با موضوع کلان داده و اینترنت چیزها که روز گذشته به میزبانی مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: خدمات فضای مجازی باید ملی شود و تنها در صورت خودکفایی در این حوزه به عنوان یک ملت هویت خواهیم داشت. در غیر این صورت به اتباع ملت های دیگر تبدیل می شویم و به جای افراد ایرانی، افراد تلگرامی و واتس اپی ایجاد می شوند. موتورهای جست وجو، شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، شبکه ارتباطی ای میل و خدمات ابری باید حتما ملی شوند.
وی با بیان اینکه ما در حوزه خدمات ابری اولویت را بر پلات فرم ها گذاشتیم، افزود: ما در هیچ یک از خدمات ابری خودکفا نیستیم. حتی در شبکه اجتماعی سرگرمی هم روی یک شبکه عقب افتاده مانند تلگرام هستیم. عقب افتاده از این جهت که مربوط به پیش از شکل گیری فضای مجازی است و از امکانات الکترونیکی استفاده می کند، نه هویت مشخصی دارد و نه در کانال هایش اجازه می دهد مطالب به بحث گذاشته شود.
به گفته او در فضای جدید مجازی ما مجبوریم از سکوهای بومی (پلت فرم ها)، ماشین های جست و جوی بومی و پیام رسان های ایرانی استفاده کنیم. دولت مصمم است تا سازوکار حمایت از تولید پلت فرم های خدمات پایه را فراهم کند تا با مشارکت آگاهانه مردم و بخش خصوصی این سکوهای ارتباطی تولید شود.
وی ادامه داد: با گسترش شبکه های مجازی و شرکت هایی همچون گوگل، فیس بوک و تلگرام مرزهای جغرافیایی و حتی ملت ها تضعیف شد ه اند و اگر قرار است هویت ایرانی بودن خود را حفظ کنیم، خود باید تولیدکننده دانش و ابزارهای مورد نیاز خود در عرصه فضای مجازی باشیم.
رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه امنیت یک امر اجتماعی است که باید با نوآوری همراه باشد افزود: اگر نوآوری وجود نداشته باشد با گسترش و توسعه ای که فضای مجازی و دنیای کلان داده و اطلاعات دارد، دولت های فاقد نوآوری روز به روز کوچک تر و منفعل تر شده و به سمت نابودی می روند.
فیروزآبادی با بیان اینکه حضور در فضای مجازی نیازمند رابطه دوطرفه کاربران و ارایه دهندگان محتواست، گفت: باید همه هویت ها مشخص شود تا از حریم خصوصی و امنیت به طور عام پاسداری شود.
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: در جلسات متعددی در این مرکز با حضور ۲۴ دستگاه اجرایی کشور، اصول لازم برای استفاده از اینترنت چیزها استخراج و مدون شده است تا هم حریم خصوصی هموطنان و هم امنیت عمومی رعایت شود.
وی یادآور شد: حتی بنگاه های جهانی خصوصی تولید کننده کلان داده نیز برای حفظ حریم خصوصی مردم اهمیت فراوانی قایل هستند.
وی افزود: با تقویت پیام رسان های بومی و تصویب قوانین مهم در حوزه فضای مجازی باید شرایطی فراهم کرد که کاربران ایرانی بدون نیاز به فیلترکردن تلگرام از آن به پیام رسان های ایرانی مهاجرت کنند.
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: سیاست های حمایتی و هدایتگرانه دولت همراه با حکمرانی چالاک و مقررات گذاری به موقع می تواند هم مقررات دست و پاگیر قبلی را بردارد و هم فضای سالم رقابتی در عرصه فضای مجازی به وجود آورد.

 دلیل اصلی حملات سایبری
رییس مرکز مدیریت راهبردی افتا نیز در این همایش گفت: هشتاد درصد حملات در فضای مجازی به دلیل نداشتن اطلاع و دانش کافی در این حوزه است.
رضا جواهری با بیان اینکه حضور در فضای مجازی مستلزم آموزش و آگاهی رسانی است گفت: دانلود و استفاده از نرم افزارهای کِرَک شده، قفل شکسته و رایگان موجب شده است تا حملات در فضای مجازی افزایش یابد.
وی با بیان اینکه فضای مجازی محل انتشار اسناد محرمانه و خصوصی نیست گفت: بدافزارها و ویروس ها در فضای مجازی به راحتی با استفاده از فلش ها و USB ها جابه جا می شوند و سازمان ها و مردم باید بسیار مراقب این موضوع باشند.
جواهری گفت: براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور، مرکز مدیریت راهبردی افتا موظف است کلیه حوادث فضای مجازی را در حوزه دستگاه های زیرساختی بررسی و رسیدگی کند.
زارع، معاون اجرایی مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری نیز با بیان نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی گفت: مرکز افتا برای آموزش کارکنان و مدیران دستگاه های اجرایی و سازمان های کلان کشوری دوره های آموزشی تخصصی را در نظر گرفته است که بخشی از آن امسال برگزار شد و سال آینده با برنامه ریزی بیشتری این دوره ها برگزار خواهد شد. 
براساس این گزارش همایش یک روزه علمی تخصصی افتا با عنوان "کلان داده-اینترنت چیزهاء به همت مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری دوشنبه ۲۱ اسفند با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان IT و حراست دستگاه ها و سازمان های دولتی در تهران برگزار شد.

 ظرفیت رسانه ای کشور باید تغییر کند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز دیروز در حاشیه جشنواره فاوا درباره راهکار رفع وابستگی به قابلیت رسانه ای تلگرام گفت: دستگاه های متولی رسانه امروز معتقدند شیوه فعلی همین است و نیاز به تغییر را احساس نکردند اما قطعا ظرفیت رسانه ای در کشور نیاز به تغییر و تدوین سیاست های کلان جدید است.
محمد جواد آذری جهرمی درباره اینکه یکی از دلایل اقبال تلگرام بین مردم قابلیت رسانه این پیام رسان است، برای پاسخگویی به نیاز رسانه مجازی در کشور و پُر کردن این خلأ و رفع وابستگی به این قابلیت تلگرام در عین حال که وزارت ارتباطات متولی رسانه و محتوا در کشور نیست، چه راهکار و پیشنهادی وجود دارد گفت: باید این سوال را مسوولان وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما پاسخ بدهند که متولی رسانه هستند. این دستگاه ها امروز می گویند شیوه ما همین است و احساس به نیاز تغییر نمی کنند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: اما قطعا این حوزه از دید من به عنوان یک شهروند و استفاده کننده از ظرفیت رسانه ای نیاز به تغییر دارد.به گفته وی، متولی این تغییر مشخص است و شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی باید به این مساله ورود کنند و سیاست گذاری کلان انجام دهند.
جهرمی گفت: دستگاه های متولی از جمله وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما و فعالان این عرصه از جمله رسانه ها باید نیازهای خود را برای تغییر شرایط فعلی و تدوین سیاست های  کلان جدید به شورای عالی فضای مجازی اعلام کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :