fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 231938

توسعه سامانه HIX زیرساخت سلامت جامعه

کاربرد فناوری های اطلاعات و ارتباطات در راستای توسعه همه جانبه کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و در این میان توجه به سلامت الکترونیکی به عنوان زیرساخت کلیدی دولت الکترونیکی در مسیر شفاف سازی و ارائه خدمات روزآمد و توسعه یافته شبانه روزی به مردم مساله ای مهم تر است.

دکتر عبدالصمد دادفر*
*عضو انجمن داروسازان ایران

در یکی دو سال اخیر، راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات سلامت (HIX) در راستای سرویس های تعاملی شبکه ملی اطلاعات و مطابق با الزام دولت برای اتصال تمامی وزارتخانه ها به این درگاه انجام شده است. از همین رو سازمان غذا و دارو در پاییز سال 94 اعلام کرد که لازم است که کلیه داروخانه هاي کشور به این سامانه متصل شوند و نسبت به ارسال نسخه هاي دارویی خود به سامانه متمرکز دارویی بیماران اقدام کنند.
این سازمان به عنوان متولی سامانه، در آذر ماه سال 94 در داروخانه های منتخب استان سمنان، آن را به صورت آزمایشی راه اندازی کرد.
سال گذشته نیز در چنین روزهایی از رسانه های گروهی کشور اعلام شد که ۱۱ هزار داروخانه به مرکز ملی تبادل اطلاعات سلامت متصل شده اند.لازم به یادآوری است که سامانه یکپارچه تبادل اطلاعات سلامت HIX یک میان افزار پیام گرا است و وظیفه آن انتقال امن اطلاعات نسخ در قالب پیام های الکترونیکی بین سامانه های نرم افزاری در حوزه بهداشت است؛ این سامانه تنها و ساده ترین روش اجرایی در این راستا است.اجرای گسترده این طرح از نظر فعالان و متخصصان نظام سلامت بسیار مهم است؛ به طوری که ماه گذشته بر لزوم اجرای هدفمند طرح از سوی دانشجویان داروسازی کشور که رکن علمی و نوآوری ملی در این حوزه محسوب می شوند در قالب نامه ای خطاب به متولیان امر، در بیست و یکمین سمینار دانشجویان داروسازی کشور نیز تاکید شد.راه اندازی و کاربردی سازی سامانه HIX در کل کشور، همچنین راهکار مناسبی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی در سطح داروخانه ها و در پی آن، کاهش به خطر افتادن سلامت نظام دارویی کشور از نگاه کارشناسان ذی ربط به شمار می رود. اما به چه میزان توجه به این مهم شده است؟ شایسته است که متولی نظام سلامت کشور در جهت بهبود فراگیر این حوزه کلیدی که با سلامت مردم این مرز و بوم ارتباط مستقیم دارد، بر این موضوع نگاهی همچون گذشته و موارد مشابه داشته باشد و اقدامی عاجل تدبیر کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :