fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 229105

مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داد:

کاهش 16 درصدی اعتبارات فاوا در بودجه 97

بررسی های مرکز پژوهش های مجلس نشان داد جمع اعتبارات فناوري اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه امسال بيش از 18 هزار ميليار ريال كاهش داشته است.

فناوران - مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی وضعیت اعتبارات فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در لایحه بودجه 1397 را بررسی و اعلام کرد: 
جمع اعتبارات فناوري اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه امسال بيش از 18 هزار ميليار ريال كاهش داشته است، اين كاهش در قانون بودجه سال 95 نيز وجود داشت، اما ميزان كاهش در سال جاری بسيار مضاعف است. سهم اعتبارات فناوري اطلاعات از كل بودجه عمومي نشانگر ميزان توجه به اين حوزه نسبت به ديگر حوزه هاي كشور است.
براساس این گزارش سهم جمع اعتبارات متمركز و برنامه اي اين بخش، از كل بودجه عمومي كشور در سال هاي91 تا 95 همواره افزايش يافته و از رقم 0/8 به حدود 2/7 درصد رسيده است. اما اين رقم از سال 96 شروع به كاهش کرد و در لایحه بودجه سال 97 به رقم 2/7 رسیده است. با وجود گسترش روزافزون فناوري اطلاعات و ارتباطات و توجه ويژه اين بخش در قانون برنامه ششم كشور، در لایحه بودجه سال 97 به بخش فاوا كم تر توجه شده است.

 اعتبارات حوزه فناوری اطلاعات
براساس گزارش مرکز پژوهش ها 7 درصد از اعتبارات مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات تملک دارایی سرمایه ای، 26 درصد برنامه ای– هزینه ای و 67 درصد اعتبارات متفرقه است. مرکز پژوهش ها با انتقاد از این نوع تقسیم بندی نوشته است: حتی اگر اعتبارات متفرقه مرتبط با هر ردیف برنامه ای به درستی ذکر شده باشند، موجب می شود که نتوان تصویر درستی از مجموع اعتبارات برنامه ای ترسیم کرد.
اعتبارات برنامه ای هزینه ای: اعتبارات برنامه ای در لایحه بودجه 97 نسبت به قانون بودجه 96 کاهش 9 درصدی داشته و از رقم 28 هزار و 400 میلیارد ریال به رقم 25 هزار و 740 میلیارد ریال رسیده است. برنامه توسعه دولت الکترونیکی، برنامه توسعه فناوری اطلاعات و برنامه تامین پهنای باند اینترنت از مهم ترین برنامه های لایحه بودجه سال 97 است.
ب- اعتبارات تملک دارایی: اعتبارات تملک دارایی مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در قانون بودجه سال 96 بیش از 9 هزار و 277 میلیارد ریال بود که در لایحه بودجه سال 97 با کاهش شدید 24 درصدی مواجه شده و به رقم 7 هزار و 44 میلیارد ریالی رسیده است. این روند می تواند منجر به طولانی تر شدن اجرای پروژه های مهم حوزه فاوا شود و به دنبال آن ممکن است بهره مندی از مزایای پروژه های کاربردی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را به تاخیر بیندازد.
اعتبارات ردیف های متفرقه: اعتبار ردیف های متفرقه (اعم از انتقال یافته به جدول 7 و 10 و متفرقه عادی) در لایحه بودجه سال 97 نسبت به قانون بودجه 96 کاهش 16 درصدی داشته و از رقم 80 هزار و 74 میلیارد ریال به رقم 67 هزار و 238 میلیارد ریال رسیده است.

 درآمدهای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات
در لایحه بودجه 97 درآمد حاصل از فعالیت های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات، حدود 101 هزار و 799 میلیارد ریال پیش بینی شده است. این رقم نسبت به قانون بودجه سال 96 کاهش 7/0 درصدی را نشان می دهد. 
درآمد دولت از فعالیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در قانون بودجه سال 93 بالغ بر 51 هزار میلیارد ریال بود و در قانون بودجه سال 94 با 36 درصد افزایش به رقم 69 هزار میلیارد ریال رسید، در قانون بودجه سال 95 با 4 درصد افزایش به 72 هزار میلیارد ریال رسید، در قانون بودجه سال 96 با 42 درصد افزایش به 102 هزار میلیارد رسید اما در لایحه بودجه سال 97 کاهش هفت دهم درصدی دارد.

 بودجه شرکت ها (بنگاه های) دولتی فاوا
14 شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه سال 97 وجود دارد که از بین این شرکت ها صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک شرکت مادرتخصصی در لیست واگذاری قرار دارند.
بودجه شرکت های دولتی فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در طول سال های اخیر افزایش یافته و سهم قابل توجهی از مجموع بودجه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را به خود اختصاص داده است.
درآمد شرکت های مذکور در لایحه بودجه سال 97 مبلغ 65 هزار و 69 میلیارد ریال پیش بینی شده که نسبت به سال گذشته 3 هزار و 843 میلیارد ریال افزایش داشته است. این افزایش درآمد بیشتر مربوط به شرکت های مرکز گسترش فناوری اطلاعات، شرکت سهامی صنایع الکترونیک شیراز و شرکت سهامی ارتباطات زیرساخت است. البته نباید این نکته را از نظر دور داشت که در کنار افزایش درآمدها، هزینه ها نیز تا حدودی به همان نسبت افزایش یافته است. بررسی رشد هزینه ها و درآمدهای شرکت های فعال در عرصه فاوا حاکی از آن است که میانگین رشد سالیانه هزینه های این شرکت ها در طول سال های 93 تا 97 از رشد 16 درصدی برخوردار بوده و درآمدها نیز 17 درصد رشد داشته است.

 نتیحه گیری
مرکز پژوهش های مجلس در پایان این گزارش نوشته است: جمع اعتبارات فناوري اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه سال 97 نسبت به قانون بودجه سال 96 حدود 16 درصد كاهش داشته و به رقم 100 هزار ميليارد ريال رسيده است. اين رقم 7/2 درصد از جمع كل اعتبارات عمومي كشور در سال 97 است. كاهش اعتبارات فناوري اطلاعات و ارتباطات در سال 97 مي تواند به طولانی تر شدن اجراي پروژه هاي مهم حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات منجر شود و به دنبال آن ممکن است بهره مندي از مزاياي پروژه هاي كاربردي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات را با تاخير مواجه كند. اجراي احکام مرتبط با فاوا در برنامه ششم توسعه نيازمند تصويب بودجه لازم در لایحه بودجه سنواتي است. تصويب بودجه لازم براي توسعه بخش فاوا نیز به طور مستقيم به افزايش درآمد دولت در اين بخش و كاهش هزينه در بخش هاي ديگر كمک شاياني خواهد كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :