fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 222617

استفاده از نام معجول برای خلیج فارس بی پاسخ نماند

ترامپ زیر امواج سهمگین #خلیج_فارس

بلافاصله پس از پایان سخنرانی ترامپ درباره برجام، هزاران ایرانی در توییتر علیه سخنان وی موضع گرفتند و اکانت های تلگرام تعداد زیادی از ایرانی ها هم رنگ پرچم کشورمان را به خود گرفت.

فناوران - شاید زمانی که ترامپ در سخنرانی خود وانمود می کرد در کنار مردم ایران ایستاده و مشکلش با حکومت ایران است، تنها چند دقیقه بعد با طوفانی از واکنش دندان شکن از مردم ایران در شبکه های اجتماعی به ویژه توییتر مواجه شود. او در حالی که همین چند ماه پیش قانون منع ورود ایرانیان به خاک آمریکا را امضا کرده بود، مدعی بود که دوست مردم ایران است. اما بزرگ ترین اشتباه ترامپ که با واکنش گسترده ایرانی ها مواجه شد، جایی بود که از نامی جعلی و اشتباه برای خلیج فارس استفاده کرد.همین موضوع سبب شد تا حسن روحانی رییس جمهور ایران از وی بخواهد تاریخ و جغرافیا را مطالعه کند. کاربران ایرانی توییتر نیز به صفحه دونالد ترامپ در توییتر هجوم برده و به وی نام خلیج فارس را یادآوری کردند.
 #خلیج_فارس
از محبوب ترین هشتگ های ایرانی ها در توییتر، شامل #خلیج_فارس، #PersianGulf و #Persian_Gulf بود. برخی از این توییت ها را مرور می کنیم (در برخی موارد توییت از انگلیسی ترجمه شده است):
محمد جواد ظریف (وزیر امور خارجه): همه می دانستند که ترامپ دوستی خود را به بالاترین قیمت به فروش گذاشته است. حالا نمی دانیم که جغرافی اش هم همین وضعیت را دارد.
محمد جواد آذری جهرمی (وزیر ارتباطات): نتیجه همفکری با نتانیاهو چیزی جز سخنان امروز رییس جمهور آمریکا نیست. آنقدر غرق این همفکری شده بود که تاریخ کهن خلیج فارس را از یاد برد.
محمد بطحایی (وزیر آموزش و پرورش): از معلمان آمریکا می خواهم برای آموزش تاریخ و جغرافیا وقت بیشتری بگذارند. #خلیج_فارس
محسن رضایی: آقای ترامپ، شما غلط کردی که به جای خلیج فارس، خلیج عربی را به كار بردی
زهرا احمدی پور: ترامپ، فراموش نکن، خلیج فارس، بخش جدایی ناپذیری است از میراث تاریخی پرافتخار ایران که در حافظه جغرافیایی و معنوی جهان جای دارد.
محمود صادقی: استفاده ترامپ از واژه جعلی به جای خلیج فارس نشانگر اوج کندذهنی اوست؛ راستی او نمی داند ایرانیان، با هرگرایشی از این واژه تنفر دارند.
شایان: صدها سال قبل از اينكه شما وجود داشته باشيد، اونجا اسمش خليج فارس بود.
حسین رونقی: به دوربین نگاه میکنه و به دروغ و به پشتوانه پول های عربی به  خلیج فارس میگه خلیج عربی! بعد میگه من کنار مردم ایران ایستادم!
اردشیر امیرارجمند: استفاده از عنوان جعلی خیلج عربی از جانب ترامپ توهین به هویت و غرور ملی ملت ایران و نقض مصوبات سازمان ملل متحد است.
یگانه خدامی: نام خلیج فارس رو نه تو و نه هیچ کس دیگه نمی تونه جعل کنه و تغییر بده. ما کنارش ایستادیم! 
مهدی بابایی: کسی که هنوز اسم خلیج فارس رو نمیدونه و با اسم مجعول ازش یاد می کنه، قطعا نمیتونه کنار مردم ایران قرار بگیره.
الهام فخاری: ایران ما استوار و خلیج همیشه فارس پایدار.
المیرا شریفی: نفهميديم ترامپ تاجره؟رييس جمهور آمريكاست؟سفير عربستانه؟ نماينده اسراييله؟! جاعل تاريخه؟!
ساسان سروش: هر وقت اسم زیبای خلیج فارس یادتون رفت، به عکس سنگ قبر سربازاتون نگاه کنید.
بهزاد قبادی: اشتباه استراتژیک ترامپ همین بس بود که از خلیج فارس استفاده نکرد! ۸۰ میلیون نفر ایرانی این کلمه به جانشان بسته است!
فرزانه ابراهیم زاده: وطن فروشانی که پول شان را مستقیم از  اتحادیه های عربی و همپیمان اسراییلی می گیرند، می توانند در برابر توهین بزرگ ترامپ سکوت کنند.
نسیم بهاری: ای کاش خلیج فارس بیشتر از یک اسم برای ما ارزش داشته باشد و برای حفاظت از زیست بومش تلاش بیشتری کنیم.
حبیب رضایی: خلیج فارس یک اسم ساده نیست که بشود به شکل دلخواه صدایش زد، یک مکان حقیقی و واقعی است، مثل قله اورست یا قطب شمال، بی شعوری بدترین آفت زمانه است.
معینی: همین طور که نگران اسم خلیج فارس هستیم، یادآوری کنم همین دیروز نماینده بندرعباس گفت: ۷۰۰ لیتر پساب در هر ثانیه از بندرعباس به خلیج فارس ریخته می شه.
حسین باستانی: به ندرت می توان موضوعاتی را پیدا کرد که ایرانی ها روی شان اتفاق نظر داشته باشند. ولی نام #خلیج_فارس، حتما یکی از همین موضوعات است.
 هرگز به آمریکا اعتماد نکن
هشتگ دیگری که روز گذشته با استقبال زیادی روبه رو شد؛ #NeverTrustUSA بود که در ادامه برخی پیام ها را با این هشتگ می خوانید:
شهرزاد: برای آنها که هنوز فریب «فرق گذاشتن میان دولت و ملت» برایشان رو نشده! ترامپ: درباره ایران سخنرانی خواهم کرد، یک «ملت تروریست».
لیلا سامانی: طنز روزگار است کشوری با سابقه حملات نظامی متعدد و اعمال کودتا علیه دولت های مردمی کشورهای دیگر، ترازوی تروریست سنجی دست گرفته.
رامینویچ: ما در کنار مردم ایران هستیم (ورود ایرانیان را به آمریکا ممنوع می کند)
اسپینوزا: این حرف ما نیست که آمریکا دیگر قابل اعتماد نیست، این حرف دنیاست.
علی علیزاده: خلیج عربی گفتن ترامپ پایان رقت آور آمریکاپرستان ایرانی را عیان کرد. می خواستند نوکر واشنگتن شوند، حالا باید برده ریاض هم بشوند.
مژده: بیشتر از هروقت دیگری به وجودتون افتخار می کنیم که باعث شدید دنیا به چشم حقانیت به ایران نگاه کند دکتر ظریف.
صادق حسینی: وقتی ترامپ از امتیازات بی شمار ایران در برجام انتقاد می کند، باید دست مریزاد گفت به تلاش های روحانی و ظریف.
حمید نوروزی: ترامپ؛ در کنار مردم ایران ایستاده ایم.
از دور ایستاده اید؟ هنوز ٦ ماه هم از اجرای قانون منع صدور روادید به ایرانیان نگذشته!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :