fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 198409

تکمیل پازل شبکه ملی اطلاعات در 22 بهمن

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره سهم بخش خصوصی در شبکه ملی اطلاعات می گوید این بخش مسوولیت بیش از 70 درصد امور را بر عهده دارد، یعنی شرکت های مخابراتی، اپراتورهای تلفن همراه، شرکت های دارای مجوز شبکه دسترسی و ... همگی خصوصی هستند.

فناوران- نصرالله جهانگرد افزود: سازمان فناوری اطلاعات ایران مسوولیت طراحی شبکه ملی اطلاعات و مدیریت بهینه سازی آن را بر عهده دارد و بخش دیگری از کار به دست شرکت ارتباطات زیرساخت انجام می شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره خصوصی سازی فعالیت های اجرایی سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: این سازمان توسعه زیرساخت های الکترونیکی و طراحی شبکه ملی اطلاعات و نقش حاکمیتی را بر عهده دارد و از این رو فعالیت اجرایی خاصی ندارد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: البته بسترسازی و ارایه تسهیلات برای حضور بخش خصوصی در ارایه سرویس های فناوری ارتباطات و خدمات جدید یکی از وظایف این سازمان است؛ بنابراین زمینه حضور بخش خصوصی برای مدلسازی، تدوین برنامه ها و سرمایه گذاری خدمات الکترونیکی را فراهم می کنیم.
 تکمیل پازل شبکه ملی اطلاعات
در همین حال مسوول کمیته CDN شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: طبق ساختار این شبکه، سرورهای تولیدکنندگان محتوا در مراکز توزیع محتوا (CDN) در سراسر کشور مستقر می شوند و با اتصال CDN ها به 4 مرکز تبادل ترافیک حاکمیتی (IXP) در 4 شهر، ترافیک در کشور توزیع و پازل شبکه ملی اطلاعات در 22 بهمن تکمیل می شود.
محمد پرویزی در گفت وگو با فارس از راه اندازی بزرگ ترین مرکز توزیع محتوا در کشور خبر داد و گفت: راه اندازی CDN یکی از الزامات شبکه ملی اطلاعات با هدف توسعه بازار برای فناوری بومی و فرهنگی است که برنامه های آن در کمیته CDN ذیل کمیته اجرایی شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات پیگیری می شود.
مسوول کمیته CDN شبکه ملی اطلاعات درباره CDN توضیح داد: CDN پلات فرمی با توزیع گسترده است که از تعداد زیادی سرور تشکیل شده و درخواست های کاربران نزدیک به خود را به طور مستقیم و بدون نیاز کاربر به مراجعه به سرور اصلی پاسخ می دهد.
وی با ذکر مثالی توضیح داد: کاربر در شهر شیراز با بهترین مسیر و نه الزاما کوتاه ترین مسیر، به جای اتصال به سرور تهران به نزدیک ترین سرور که ممکن است در شیراز یا شهر نزدیک تری باشد، متصل می شود و درواقع با این عملیات، CDN با توزیع سرور در استان ها و شهرها باعث استفاده بهینه از پهنای باند و افزایش سرعت و کیفیت دسترسی کاربر می شود.
پرویزی با بیان زمان بندی اجرای شبکه ملی اطلاعات در کشور گفت: فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در شهریور ماه 95 راه اندازی شد و فاز دوم این شبکه 22 بهمن ماه 95 و فاز سوم در 27 اردیبهشت ماه سال 96 راه اندازی خواهد شد که طبق روح حاکم بر این شبکه، مردم در کنار اینترنت تا حد امکان از محتوای موجی استفاده خواهند کرد و CDN یک رکن مهم این شبکه برای تحقق این منظور است. مسوول کمیته CDN شبکه ملی اطلاعات ادامه داد: فاز نخست مراکز CDN هفته دولت با حضور معاون اول رییس جمهوری افتتاح شد و اکنون ارایه خدمات تجاری CDN در کشور با فعال شدن چندین ارایه دهنده خدمات CDN در کشور آغاز شده است که شرکت دانش بنیان خلاق برهان با ظرفیت 100 گیگابایت بر ثانیه، حدود 60 درصد ظرفیت شبکه داخلی ایران را تحت پوشش قرار می دهد و فعلا بزرگ ترین CDN کشور است.
پرویزی گفت: طبق ساختار شبکه ملی اطلاعات، تولیدکنندگان محتوا (CP ها) مانند سایت های پربازدید سرورهای شان را در CDNها مستقر و در شهرهای کشور توزیع می کنند؛ سپس از طریق اتصال CDNها به چهارIXP  مراکز تبادل ترافیک حاکمیتی که توسط شرکت ارتباطات زیرساخت در چهار شهر تهران، مشهد، شیراز و اصفهان راه اندازی شده اند، ترافیک CPها در کشور توزیع می شود و طبق برنامه زمان بندی کمیته اجرایی شبکه ملی اطلاعات با جاگیری CDN ها در IXP در 22 بهمن ماه جاری پازل شبکه ملی اطلاعات تکمیل می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :