fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 198141

چرخه معیوب به راه افتاد

علی شمیرانی- گویی چرخه همیشگی «اعتراض، بحران، متولیان، موازی کاری و رها سازی» درباره مسایل کشور پایانی ندارند و اخیرا در حوزه فضای مجازی با شدت و حدت بیشتری در راه است.

این روزها کمتر مقام مسوولی را می توان یافت که منکر کمبود قوانین و مقررات در خصوص کسب وکارهای سایبری و الکترونیکی در کشور باشد.
اما چرخه معیوب رفع مشکل ظاهرا مثل همیشه دیرهنگام و البته کند آغاز به کار کرده است.
نحوه عمل این چرخه به این شکل است که در مرحله نخست از مدت ها قبل نسبت به مشکلات فعالیت های تجاری در اینترنت اعتراضاتی به راه افتاد و هر روز نیز به معترضان اضافه شد و کار وارد مرحله بحرانی می شود. کما اینکه مدت مدیدی است چندین اتحادیه و نهاد دولتی و قضایی زنگ ها را به صدا درآورده اند.
در مرحله دوم این چرخه یعنی «بحرانی شدن» ماجرا، تحرکات برای رتق و فتق مشکل آغاز می شود.
از اینجا به بعد مشکل جدیدی خودنمایی می کند که در واقع مرحله سوم این چرخه است و آن تعدد متولیانی است که هر کدام گوشه ای از کار را گرفته و مشغول می شوند. کما این که درباره مشکلات فعالیت های تجاری بر بستر اینترنت، حالا نهادهایی همچون شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات، پلیس فتا، وزارت ارشاد و مرکز رسانه های دیجیتال، وزارت صنعت و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اتاق اصناف ایران، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، بانک مرکزی، معاونت علمی ریاست جمهوری و غیره زمزمه هایی مبنی بر ورود به مساله ساماندهی و تدوین قوانین و مقررات برای این کسب وکارها شنیده می شود.
در مرحله چهارم طبیعا شاهد موازی کاری از سوی نهادهای هم عرضی هستیم که هر کدام خود را مسوول دانسته و به هیچ وجه حاضر به پذیرش نقش داوری و هماهنگ کننده دیگری نیستند.
 این مرحله معمولا طولانی بوده و نتیجه ای نهایی نیز ندارد و در نهایت وارد مرحله پنجم یعنی رهاسازی مشکل می شویم که علت نیز روشن و ناشی از ناهماهنگی ها و عدم همکاری است؛ چراکه مثلا بخشی از مشکل نیازمند همکاری بانک هاست، بخشی پلیس، بخشی وزارت ارتباطات و بخشی وزارت صنعت و ... .
در این مرحله در واقع اصل موضوع به نوعی رها شده و متولیان شروع به متهم کردن یکدیگر به بی توجهی و عدم همکاری می کنند.
در حال حاضر در خصوص مسایل پیرامون فعالان تجاری در عرصه اینترنت کشور، به نوعی در مرحله چهام چرخه معیوب یعنی صرف وقت و تدوین مقررات غیر قابل اجرا و موازی کاری هستیم و فاصله زیادی با لوث و سپس رها شدن موضوع نداریم.
بماند که نوشتن از آثار و تبعات این تعلل بر اقتصاد، فرهنگ و حتی امنیت کشور در این مقال نمی گنجد و از قضا برای رفع مشکلاتی از این دست بود که قرار شد شورای عالی فضای مجازی شکل گیرد تا شاهد سیاست ها و واکنش هایی بهنگام با تحولات لحظه ای دنیای سایبری باشیم که ...


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :