fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 197829

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

فعالیت کسب وکارهای نوپا قانونمند می شود

دبير شوراي عالي فضاي مجازي با بیان اينكه برگزاري هرساله نمايشگاه الكامپ يك ضرورت است، از بررسي موضوع قانونگذاري براي فعاليت كسب وكارهاي نوپا در فضاي مجازي خبر داد.

فناوران- ابوالحسن فیروز آبادی درباره فعالیت کسب وکارهای نوپا و تقابل این کسب وکارها با کسب وکارهای سنتی به دلیل نبود قانون مشخص گفت: در مرکز ملی فضای مجازی، موضوع بررسی صنوف فضای مجازی در دست کارشناسی قرار دارد و ما امیدواریم درنهایت با هماهنگی بتوانیم فعالیت این بخش را ضابطه مند کنیم.
فیروزآبادی گفت: برای مثال هم اکنون در حوزه هایی مانند حمل و نقل صنوف مجازی شکل گرفته و شبکه های تاکسیرانی فضای مجازی ایجاد شده که به نوعی از نظر کسب وکارهای سنتی تهدید محسوب می شود؛ بر این اساس ما در حال کار کارشناسی هستیم تا چنانچه این فعالیت نیازمند قانون باشد، مجلس برای آن قانونگذاری کند و اگر نیازمند هماهنگی باشد، مرکز ملی فضای مجازی وارد شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: فعلا فاز نخست  پروژه احراز هویت ادمین ها کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی را مد نظر قرار داده ایم و قصد داریم تعداد کانال های فعال که متجاوز از ۱۵۰ هزار کانال هستند را شفاف سازی و ضابطه مند کنیم.
وی گفت: بسیاری از این کانال ها معتبر هستند و مایلند خودشان را معرفی کنند؛ به همین دلیل ما دیدیم نیاز به مرکزی داریم که کسانی که مایلند به صورت شفاف در فضای مجازی فعالیت کنند، خود را به ثبت رسانده و این امکان را فراهم کنند که اگر اعتراض، نقد یا تعریفی از فعالیت آنها وجود دارد، بتوان از طریق شیوه های حقوقی آن را پیگیری کرد.
فیروزآبادی ادامه داد: فعلاً در فاز نخست در یک سامانه تما می کسانی که دارای کانال و اثر اجتماعی هستند یا بیلبوردهایی بیش از ۵۰۰۰ فالوئر دارند، باید به جامعه معرفی شوند و مسوولیت انتشار مطالب خود را بپذیرند؛ همان طورکه این قانون برای مطبوعات در تما می کشورها وجود دارد.
به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی، انتشار مطالب در فضای مجازی ادعاهای حقوقی تولید می کند و نیاز است شخص تولیدکننده شناسایی شده تا حقوق مردم ضایع نشود.
وی درباره احراز هویت کاربران موبایل و پهن باند ثابت نیز ادامه داد: همچنین بعضا شاهد هستیم که تعداد قابل توجهی از کاربران سیم کارت و پهن باند ثابت که به شبکه آی پی متصل می شوند، دارای مالکیت مشخصی نبوده و در زمان ثبت نام آنها دقت کافی به عمل نیامده است، بر این اساس شاهد حوادث مجرمانه در سطح جامعه از طریق این ابزارها هستیم و مالکان اولیه آنها، این جرایم را به عهده نمی گیرند. فیروزآبادی گفت: لذا حتما باید اطلاعات این مالکان به روز شود تا درنهایت شاهد فضای مسوولیت پذیری و شفاف در فضای مجازی کشور باشیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره مصوبه اخیر این شورا گفت: قرار شد زیرساخت های حیاتی کشور شبکه اختصاصی داشته باشند؛ به نحوی که برای مثال بانک ها، وزارت بهداشت و نیروگاه ها و مراکز توزیع انرژی که زیرساخت های حیاتی کشور محسوب می شوند، شبکه مجزایی داشته باشند که اگر حادثه ای در کشور اتفاق افتاد و نظام ارتباطی کشور دچار اختلال شد، مشکلی برای ارتباط این زیرساخت ها به وجود نیاد.
وی گفت: این شبکه مجزا میان موسسات اصلی کشور و مراکز زیرمجموعه آنها شکل خواهد گرفت.
در همین حال در این مصوبه همچنین خواسته شده است که سرویس ها و خدمات بخش دولتی و خصوصی که در اختیار مردم قرار می گیرد، باید روی شبکه ملی اطلاعات ارایه شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: تما می مردم در کشور باید از شبکه ملی اطلاعات برخوردار شوند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به سوال مهر درباره تعرفه در نظر گرفته شده برای شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: بر مبنای الزامات اخیر شورای عالی فضای مجازی مقرر شد تعرفه شبکه ملی اطلاعات متناسب با توانمندی مردم در بخش های مختلف اجتماع باشد. در همین حال توصیه شده وزارت ارتباطات در ارایه خدمات شبکه ملی اطلاعات، تفکیک نرخ پهنای باند ترافیک داخلی با خارجی را در نظر بگیرد.
وی درباره بازدید از نمایشگاه الکامپ نیز گفت: از آنجایی که فضای مجازی نقش پررنگی در زندگی مردم ایفا می کند، ضروری است نمایشگاه الکامپ هر سال برگزار شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: این گونه نمایشگاه ها باعث تسهیل ارتباط بنگاه های فناوری اطلاعات با مردم و نیز تسهیل ارتباط بنگاه ها با یکدیگر می شود و امروز شاهد هستیم که توافقات زیادی در این نمایشگاه بین دارندگان محتوا و نویسندگان اپلیکیشن و اپراتورها صورت گرفته است که می تواند به رونق کسب وکارها منجر شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :