fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 197709

با هدف توسعه سلامت در روستاها

تفاهم نامه همکاری وزرای بهداشت و ارتباطات در الکامپ امضا شد

تفاهم نامه همکاری وزراتخانه های بهداشت و ارتباطات در زمینه طرح سلامت در روستاها در حاشیه نمایشگاه الکامپ به امضای محمود واعظی و حسن قاضی زاده هاشمی رسید.

فناوران-  محمود واعظی درباره موضوع همکاری دو وزارتخانه توضیح داد: وزارت بهداشت در تمامی بخش ها به ویژه خدمت رسانی در روستاها اقدامات بسیاری را انجام داده که با این توافق، بسیاری از مشکلات روستایی ها و مردم شهرستان ها برای تردد در آینده حل خواهد شد و همچنین موضوع بانک اطلاعاتی دارو نیز حل می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه یکی از سیاست های اصلی دولت روحانی، رسیدگی به مناطق کمتر برخوردار و کاهش شکاف دیجیتالی است، گفت: ازجمله نتایج اصلی این توافقنامه، خدمت رسانی در حوزه سلامت به روستاها، مناطق مرزی و مناطق دورافتاده است.
وی گفت: طبق توافق قبلی وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت مقرر شده بود به روستاهایی که در اولویت اصلی و اولویت بالاتر وزارت بهداشت برای ارایه خدمات سلامت هستند، سریع تر اینترنت ارایه شود.
به گفته وی، برای این منظور کمیته مشترکی تشکیل شد و طبق توافق امروز نیز مقرر شده روستاهایی که در اولویت وزارت بهداشت هستند، سریع تر به شبکه اینترنت متصل شوند.
سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت نیز درباره این توافق توضیح داد: موضوع این توافقنامه، توسعه زیرساخت به ویژه برای گسترش شبکه بهداشت درمانی، ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانی ها و حل موضوع دارو در کشور است.
وی افزود : در حال حاضر مشکل دارو در کشور وجود دارد، موضوعاتی ازجمله نظارت بر مصرف دارو، اصالت دارو، تاریخ تولید، مدت زمان امکان مصرف، قیمت و مسیر ورود تا مصرف کننده ازجمله موضوعات اصلی مرتبط با دارو در کشور است.
به گفته وی، برای حل این موضوع، زیرساخت لازم در وزارت بهداشت وجود داشت، اما فعال نبود و نرم افزاری نیز برای این منظور وجود نداشت. وی گفت: تا پایان امسال نرم افزارهایی ساخته می شوند که تصویری از روند دارو در کل کشور به وزارت بهداشت ارایه می دهند.
هاشمی ادامه داد: برای مثال در یک نقطه مرزی، پزشکی بیماری را ویزیت می کند و اینکه این بیمار می تواند بدون داشتن نسخه، داروی خود را دریافت کند و تمامی کنترل ها روی دارو قابل انجام است.
به گفته وی، با این زیرساخت و نرم افزار مربوطه، پزشک، درمانگاه، بیمارستان و بیمار به اطلاعات دسترسی خواهند داشت.
وی با ذکر مثالی توضیح داد: با این سیستم می توانیم مصرف دارو را کنترل کنیم، برای مثال متوجه می شویم در یک منطقه جغرافیایی داروی اعصاب و روان بیشتر استفاده می شود و می توانیم برای آن از دارو استفاده کنیم.
وی گفت: بحث قاچاق دارو که موضوع جدی است نیز قابل حل می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :