fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 196220

اختصاص شماره پیامک و نرم افزار ویژه برای استعلام اصالت دارو

معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از مردم خواست برای شناسایی تقلب ها، برچسب اصالت را در فرآورده های سلامت از جمله فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی مورد توجه قرار داده و صحت و سقم آن را استعلام کنند.

ایرنا- مردم برای استعلام برچسب اصالت می توانند به شماره 20008822، پیامک بفرستند یا اینکه اصالت کالا را از طریق نرم افزار مربوطه استعلام کنند. نرم افزار کنترل، ردیابی و رهگیری فرآورده های سلامت محور در سایت ttac.fdo.gov.ir قرار گرفته و همه خریداران کالاهای سلامت محور می توانند با دانلود این نرم افزار، آن را روی گوشی های همراه خود نصب کنند. 
منوچهر دادگرنژاد در خصوص تقلبات فرآورده های سلامت محور افزود: گردش مالی وسوسه انگیزی در صنعت تقلب، قاچاق و جعل وجود دارد که متاسفانه در حال حاضر حتی از قاچاق اسلحه، انسان، اعضای بدن انسان و حتی مواد مخدر بیشتر است بنابراین مردم باید تائیدیه های بهداشتی آنها را استعلام کنند. 
وی گفت: یکی از اساسی ترین معضلات جهانی پیش روی صنایع فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی، حضور افراد متخصص درتقلب و سودجودیی است، موضوعی که صرفا مختص کشور ما نیست و گریبانگیر اکثر کشورهای دنیا است.
وی ادامه داد: به طورمثال، سرانه مصرف رستوران های اروپایی از روغن زیتون، دو برابر استاندارد جهانی است؛ رقمی که بر جولان تقلب و جعل صدرصدی در این کشورها مهر تائید می زند. 
این مقام مسوول در سازمان غذا و دارو افزود: کالاهای قاچاق عموما ظاهری شبیه کالاهای اصلی دارند و شاید حتی همان کالای اصلی تاریخ گذشته یا نگهداری شده در شرایط نامناسب باشند.
دادگرنژاد گفت: کالاهای قاچاق بی هویت هستند به آن معنا که هیچ تعهد و تضمینی در ازای استفاده از کالای قاچاق وجود ندارد و کسی ضامن و پاسخگوی سلامت و کیفیت آن نیست. بسیاری از این کالاها نیز از طریق فضای مجازی به فروش می روند.
وی یادآور شد: دولت و به تبع آن وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در کنار سایر ارگان ها، ناظر بر سلامت کالا هستند اما مردم نیز برای شناسایی کالای مجاز باید تائیدیه های سازمان های نظارتی مانند برچسب اصالت را استعلام کنند. براساس این گزارش در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یک محصول مانند نام کالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدکننده، واردکننده و اصل یا تقلبی بودن محصول، مشخص خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :