گزارش سرویس

گپ فناوران با کارشناسان در آستانه روز جهانی رسانه های اجتماعی

خروج از تاریکی با فیلترینگ سفید

در کنار اعلام خبر چاپ کتاب اول وب

کاندیداهای چهارمین جشنواره وب ایران معرفی شدند

مروری بر معروف‌ترین شبکه اجتماعی مسافران

« سفیران » در هر شهری کاناپه دارند

گفت و گو سرویس
نظرسنجی

فعال شدن تبلیغات در استوری اینستاگرام

با پایان یافتن دوره آزمایش فعال شدن تبلیغات در استوری اینستاگرام، پایان هفته گذشته نمایش تبلیغات برای همه کاربران این شبکه اجتماعی فعال شد.

1395/12/2023:11

قابلیت جدید توییتر در حال آزمایش است

توییتر قابلیت جدید اعلام هشدار درباره محتوای حساس را برای برخی از کاربرانش به صورت آزمایشی فعال کرد.

1395/12/2023:10

حداد عادل روی صندلی داغ

چرا زبان عربی را پاس می دارید؟

مدت هاست فعالیت فرهنگستان زبان و ادب فارسی مورد انتقاد کاربران شبکه های اجتماعی است. این موضوع را می توان از طنزها و اعتراضاتی که به واژه های پیشنهادی یا مصوب می شود، فهمید. بعد از اینکه میزان هزینه ای که فرهنگستان برای ساخت هر واژه می پردازد هم رسانه ای شد، این انتقادات بیشتر شد. راس انتقادات هم به حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی است که رییس مجلس نیز بوده.

1395/12/2023:08

چند پیشنهاد

خانه تکانی بهاری در شبکه های اجتماعی

آغاز سال نو فرصت خوبی برای ایجاد تغییر و بهبود وضعیت حضور در رسانه های اجتماعی است. برای اینکه سال نو را با رفتار و چهره ای تازه در شبکه های اجتماعی شروع کنیم، از همین روزها تا پایان تعطیلات فرصت داریم به بررسی و تصمیم گیری بپردازیم. می توانیم با برنامه ریزی در همین روزهای پایانی سال، آغاز سال را بهانه ای کنیم برای بکار گرفتن ایده های خوب و تولید محتوای مناسب و از نخستین روز سال 96 شروع کنیم. برای این تغییرات چند پیشنهاد از سوی سایت Social Media To Day تحت عنوان خانه تکانی بهاری منتشر شده است.

1395/12/2023:06

شبکه آنلاین مترجمان داوطلب برای کمک به مهاجران راه افتاد

سه فارغ التحصیل دانشگاه ام آی تی اقدام به راه اندازی شبکه آنلاین مترجمان داوطلب برای کمک به مهاجران و پناه جویان کردند. این شبکه که ترجیم لی نام دارد میان مترجم های داوطلب با پناهجوها و مهاجرها ارتباط برقرار می کنند. با گذشت کم تر از یک ماه از فعالیت این شبکه بیش از ۱۷۰۰ نفر به عنوان مترجم داوطلب از نقاط گوناگون جهان اعلام آمادگی کرده اند.

1395/12/1400:46

تمرکز توییتر بر امنیت

توییتر تلاش می کند با ارایه راهکارهایی امنیت کاربرانش را ارتقا داده و از میزان آزار و اذیت های توییتری کم کند.

1395/12/1400:45

جیمیل جدید و انتقال فایل تا 50 مگابیت

سرویس جیمیل در آخرین به روزرسانی خود امکان ارسال و دریافت فایل های 50 مگابیتی را برای کاربرانش فراهم کرد. گوگل اعلام کرده طی این هفته همه کاربران به این امکان دسترسی پیدا خواهند کرد. البته گوگل برای ارسال و دریافت فایل های سنگین، سرویس دراپ باکس را برای کاربرانش راه اندازی کرده است. اما هنوز بیشتر کاربران گوگل با استفاده از ایمیل فایل های خود را منتقل یا دریافت می کنند.

1395/12/1400:43

کیپ و داکس یکپارچه شدند

گوگل سرویس کیپ (Keep)خود را با نرم افزار داکس (Docs)یکپارچه کرد. این اقدام گوگل که با هدف کار ساده تر با اسناد و یادداشت ها انجام شده است از این پس به کاربران امکان می دهد بتوانن یادداشت های خود را با حفظ فرمت به سادگی در اسناد مورد استفاده قرار دهند یا برعکس بخش هایی از اسنادی که در داکس دارند را به صورت یادداشت در کیپ نگهداری کنند.

1395/12/1400:43

اسکار روی صندلی داغ

فروشنده چه فروخت؟

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی امسال نیز موفق شد جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان هشتاد و نهمین دوره اسکار را از آن خود کند. فیلم «فروشنده» مدت هاست با حواشی مثبت و منفی در ایران و جوامع بین المللی مورد توجه قرار گرفته است. پر رنگ ترین حاشیه را ترامپ ساخت؛ هنگامی که فرمان اول مهاجرت ترامپ صادر شد، ترانه علیدوستی و پس از او اصغر فرهادی اعلام کردند برای اعتراض به این فرمان در مراسم اسکار شرکت نخواهند کرد. تصمیم این دو هنرمند بازتاب های بین المللی داشت و برخی از مسوولان، رسانه ها و نهادهای خارجی را با فیلم «فروشنده» همراه کرد.

1395/12/1400:41

واتس اپ؛ پیام رسانی که در حال غول شدن است

فناوران- رقابت در دنیای پیام رسان ها، رقابتی پایدار و همیشگی نیست. برای مدت طولانی می بینید یک پیام رسان به دلیل ارایه سرویس های خلاقانه محبوب اکثر کاربران دنیاست و دیگر پیام رسان ها تنها در حال الگو گرفتن و به روزرسانی هستند. بعد ناگهان می بینید یک پیام رسان دیگر با یک ایده نو به سرعت از دیگران جلو می زند و پیام رسان «محبوب» سابق را به خطر می اندازد. این روزها بعد از مدت ها شاهد به روزرسانی های تکراری در پیام رسان های مختلف بودن، واتس اپ با بیش از یک میلیارد کاربر در سراسر دنیا میدان رقابت را داغ کرده و با به کارگیری ایده های نو قصد دارد محبوبیت تلگرام را از آن خود کند.

1395/12/1400:38

خبرک

خبرک

1395/12/708:01

گالری سازی در اینستاگرام

نسخه جدید اینستاگرام به قابلیت ساخت گالری با ده عکس یا ویدیو مجهز شده است. کاربران اینستاگرام از این پس می توانند با ساخت گالری عکس و ویدیو گزارش تصویری کاملی از سوژه های مورد نظر خود منتشر کنند.

1395/12/708:00

اسکایپ لایت به هند رسید

ساتیا نادلا، مدیرعامل کمپانی مایکروسافت نسخه جدید اسکایپ را که مخصوص کشور هند است معرفی کرد.

1395/12/707:58

معصومه ابتکار روی صندلی داغ

با خوزستان چه می کنید

طی دو هفته گذشته بحرانی بودن وضعیت خوزستان مورد توجه مردم سراسر کشور قرار گرفت. افزایش ریزگردها و توده های گرد و غبار در خوزستان به سلامتی بسیاری از مردم در این منطقه آسیب زده است. شیوه رسیدگی به وضعیت هوای خوزستان که نه تنها هفته گذشته بلکه چندین بار طی سال 95 مردم این منطقه را درگیر کرده، مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و مردم بوده است. هر چند دولت دایم خبر از برگزاری نشست های مختلف برای رسیدگی به این وضعیت می دهد اما خوزستان همچنان روزهای زیادی از سال هوا برای نفس کشیدن ندارد.

1395/12/707:55

استقبال کاربران از زبان مادری در شبکه‌های اجتماعی

به چه زبانی سخن می گویی

نگرانی درباره زبان فارسی در فضای مجازی، نگرانی تازه ای نیست. بیشتر کارشناسان ادبی، متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و برخی از کاربران طی سال های گذشته که تولید محتوا در رسانه های اجتماعی افزایش پیدا کرده است نه تنها درباره پیدا کردن معادل های فارسی، بلکه درباره درست نویسی نیز نگران بوده اند. روز زبان مادری در شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر کاربران بیش از روزهای دیگر درباره زبان مادری خود، فارسی نویسی و استفاده از معادل های درست صحبت کردند. کوتا نویسی، محاوره نویسی و ایجاد سبک های شخصی از جمله مواردی است که به زبان فارسی آسیب رسانده است.

1395/12/707:54

ضرورت ایجاد یک تشکل

شبنم کهن چی- فعالیت در رسانه های اجتماعی امروز یکی از تازه ترین دغدغه های صاحبان کسب وکارهای کوچک و بزرگ در کشور است. این دغدغه فرصت شغلی جدیدی به وجود آورده است که تیم های حرفه ای و غیرحرفه ای نوپایی را همراه با قراردادهای خام و شرایط کاری تجربه نشده شکل داده. تیم هایی که با راه اندازی صفحات رسمی و غیررسمی در شبکه های اجتماعی مشغول تولید محتوا و مدیریت فعالیت صاحبان کسب وکارها در این فضا هستند و تا طراحی کمپین ها و تبلیغات نیز پیش می روند. این حرفه در حال حاضر در کشور قوانین نانوشته ای دارد و هر آنچه تبدیل به عرف می شود، ناشی از تجربه مستقیم شاغلانش است.

1395/11/3010:31

محمود صادقی روی صندلی داغ

مکان های دوست داشتنی

این روزها موج انتقادی نسبت به رفتار خبرنگاران و روابط عمومی ها در نشست های خبری به راه افتاده است؛ پیشکسوت های روزنامه نگاری نسبت به سیاست روابط عمومی ها در تعامل با خبرنگاران و شیوه برگزاری نشست های خبری و رفتار خبرنگاران در این نشست ها انتقاد می کنند و خواهان اصلاح شیوه های برگزاری نشست ها، هدیه دادن به خبرنگاران، کسب و تدوین و انتشار خبر از سوی خبرنگاران و پوشش نشست های خبری شده اند. در چنین شرایطی توییت محمود صادقی (@ mah_sadeghi) نماینده مردم تهران در مجلس برای بسیاری از کاربران ازجمله خبرنگاران منتقد نسبت به شیوه هدیه دادن ها و هدیه گرفتن ها در نشست ها مورد توجه قرار گرفت: «دیروز ناهار به اتفاق جمعی از اعضای کمیسیون آموزش مهمان شورای عالی فضای مجازی بودیم.

1395/11/3010:29

روی سرویس نقشه گوگل فهرست سازی کنید

گوگل در سرویس نقشه خود امکان تهیه فهرست مکان های دوست داشتنی را برای کاربرانش فراهم کرد.

1395/11/3010:25

توییتر از Weiboجا ماند

میکروبلاگینگ چینی، Weibo با ارزش 11 میلیارد و 300 میلیون دلار از توییتر که در حال حاضر ارزشی معادل 11 میلیارد و 100 میلیون دلار دارد، پیشی گرفت. فایننشال تایمز خبر داد این اتفاق برای نخستین بار است که رخ می دهد. Weibo هم اکنون بیش از 340 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد. تعداد کاربران فعال ماهانه توییتر به 319 میلیون کاربر می رسد.

1395/11/3010:25

فعالان رسانه های اجتماعی در ایران یک چهارم کشورهای توسعه یافته دستمزد می گیرند

فناوران- ارایه خدمات در بستر رسانه های اجتماعی، فرصت شغلی جدیدی برای نسل جوان به وجود آورده است. طبیعی است ساختار، ابزار و سیاست های این حرفه در کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه بنا بر قوانین، دانش، تجربه و فرهنگ اجتماعی متغیر باشند. درآمد صاحبان این حرفه نیز بسته به میزان پذیرش جامعه صنعتی و اقتصادی آنها درباره حضور در رسانه های اجتماعی متفاوت است. اگر ایران را کشوری در حال توسعه بدانیم، تفاوت درآمد صاحبان این حرفه نسبت به کشورهای توسعه یافته یک چهارم است.

1395/11/3008:55

حافظی روی صندلی داغ

تفریح با مدیریت بحران

بعد از ارایه گزارش شهردار تهران درباره حادثه پلاسکو، توییت رحمت الله حافظی، عضو شورای اسلامی شهر تهران درباره سوله های مدیریت بحران تهران یکی از توییت های جنجالی مسوولان بود.

1395/11/2311:30

بررسی آمار و تحلیل داده‌های پارسال برای استقبال از روز عشاق امسال

رسانه های اجتماعی قلب تپنده روز عشاق

فناوران- ولنتاین برای بسیاری از کسب و کارها در بیشتر کشورهای دنیا، یک بازار کوچک و پرسود است. هدیه روز ولنتاین عروسک و شکلات و گل است اما بسیاری از صاحبان کسب و کارها از این موقعیت بهره می برند و با ارایه تخفیف ها، قرعه کشی ها و بسته های خاص سعی می کنند سهمی از این بازار داشته باشند؛ کافی شاپ ها، رستوران ها، شکلات فروش ها، دست اندرکاران بسته بندی هدایا، طراحان کارت های تبریک و غیره. در کنار این کسب و کارها برخی از برندها هم هستند که فقط با ارسال پیامی به مناسبت روز عشاق تلاش می کنند در چنین روزی همراه مردم شوند. شکل بازاریابی برای چنین روزی چند سالی است دستخوش تغییر شده و این تغییر مدیون رسانه های اجتماعی است. توییتر پیش بینی کرده ولنتاین امسال بیش از 31 و نیم میلیون توییت درباره این روز منتشر شود.

1395/11/2310:28

رییس جمهور روی صندلی داغ

بحران ِ هیات ویژه

پس از آواربرداری و تشییع پیکرهای آتش نشانی که جان خود را در جریان فرو ریختن ساختمان پلاسکو از دست دادند، هفته گذشته رییس جمهور دستور تشکیل هیات ویژه ای برای بررسی حادثه ساختمان پلاسکو صادر کرد و مجلس نشینان نیز از شهردار تهران در صحن مجلس توضیح خواستند.

1395/11/1611:06

اینستاگرام ساخت گالری تصاویر را آزمایش می کند

امکان ساخت گالری در اینستاگرام به صورت آزمایشی برای برخی از کاربران و آگهی دهندگان فراهم شد.

1395/11/1611:04

فیس بوک در آستانه رکورد تاریخی؛ 2 میلیارد کاربر فعال ماهانه

تعداد کاربران فعال ماهانه فیس بوک طی سه ماه گذشته به 1/86 میلیارد کاربر رسید و پیش بینی می شود به زودی فیس بوک به آمار 2 میلیارد کاربر فعال ماهانه دست پیدا کند.

1395/11/1611:03

صف آرایی رسانه های اجتماعی در برابر ترامپ

طرح مهاجرت آمریکا که باعث اینجاد ممنوعیت و محدودیت برای پناهجویان و شهروندان هفت کشور جهان از جمله ایران در این کشور شده است، رسانه های اجتماعی را مقابل ترامپ قرار داد.

1395/11/1610:27

دومین روبات Allo ساخته شد؛ جست وجوگر تصاویر متحرک

روباتی به نام Lucky برای پیام رسان Allo ساخته شده است که می تواند بسته به کلمه یا اصطلاحی که کاربر می نویسد، تصویر GIF مرتبطی را برایش پیدا کند. برای استفاده از این روبات کافی است عبارت lucky@ را در هر صفحه ای از Allo بنویسید تا بلافاصله بتواند برای متن های شما تصویر GIF پیدا کند. این روبات شبیه روبات های اپلیکیشن Slack است. این روبات هنوز برای همه کاربران فعال نشده و در حال آزمایش است.

1395/11/900:43

شبکه های اجتماعی سهم زیادی از دانلود میلیاردی اپلیکیشن ها دارند

آمار دانلود اپلیکیشن در سال 2016 روی موبایل ها و تبلت ها در سراسر جهان بیش از 65 میلیارد اپ اعلام شد و سهم اپ های دنیای شبکه های اجتماعی در این فهرست پررنگ تر از دیگر اپلیکیشن ها بود.

1395/11/900:42

Stories به فیس بوک اضافه می شود

بعد از اینستاگرام، فیس بوک نیز به زودی به امکان ساخت Stories مجهز می شود. گفته می شود چندی پیش فیس بوک سرویس Stories را به صورت آزمایشی در سرویس مسنجر خود در لهستان راه اندازی کرده بود و به تازگی کاربران ایرلندی فیس بوک نیز روی اپلیکیشن فیس بوک در آندرویید و iOS به این سرویس دسترسی پیدا کرده اند. در فیس بوک نیز مانند اینستاگرام، استوری هایی به صورت پیش فرض در قسمت تایم لاین و فید خبری کاربران نمایش داده نخواهد شد.

1395/11/900:41

معصومه ابتکار روی صندلی داغ

نهنگ ها هم پرواز می کنند؟

بازداشت طه هاشمی فرزند معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور یکی از خبرهای داغ هفته گذشته بود. ابتکار یکی از اعضای فعال هیات دولت روحانی در شبکه های اجتماعی است. توضیحی که وی در صفحه توییترش درباره پسرش منتشر کرد، واکنش های مختلفی از سوی کاربران به دنبال داشت. اعلام شده طه هاشمی به دلیل صدور چک بلامحل بازداشت شده که این بازداشت پس از مدت کوتاهی لغو شده است. فارس گزارش داده ازجمله پروژه هایی که پسر معصومه ابتکار در آن نقش داشت، تولید شمش های گوگرد برای جلوگیری از خطرات گوگرد برای محیط زیست بود که گروهی از افراد در آن سهیم می شوند اما با تلاش پسر ابتکار در کنار گذاشتن آن ها از بخشی از پروژه، این افراد تصمیم می گیرند که کل دارایی و آورده خود را پس بگیرند و از کل پروژه جدا شوند و کار به شکایت آن ها و دادگاه می کشد.

1395/11/900:37

روزنامه‌ها آخرین، رسانه‌های اجتماعی نخستین منبع

سهم رسانه ها از ماجرای پلاسکو

روزنامه ها و خبرگزاری ها در جریان خبررسانی فروریختن پلاسکو و مدفون شدن تعداد زیادی از مردم و آتش نشانان با اختلاف فاحشی در دنیای اطلاع رسانی از رسانه های اجتماعی عقب ماندند.

1395/11/900:36

بخشش منینگ

دو هفته پیش پس از آخرین سخنرانی رسمی اوباما، اسنودن در آخرین درخواست از اوباما به عنوان رییس جمهور، بخشش چلسی منینگ را مطرح کرد. توییت اسنودن در این باره هزاران بار بازنشر شد. ویکی لیکس و آسانژ نیز در توییتر خود به این موضوع پرداخته بودند. هفته پیش اعلام شد اوباما مدت زندان منینگ را از 35 سال به 7 سال تخفیف داده است.

1395/11/200:56

فارسی نویسی توییتری

پیشنهادی از سوی یکی از کاربران توییتر برای فارسی سازی اصطلاحات مربوط به توییتر در این شبکه اجتماعی منتشر شده است که به طنز واکنش های مختلفی در پی داشته. برخی نیز با جدی گرفتن موضوع فارسی سازی انتقاداتی به آن وارد کردند. این کاربر با انتشار نظر یک نفر به قول خودش فارسی دوست، معادل هایی برای اصطلاحات توییتری کاربران را فراخوانده تا آنها نیز پیشنهاداتی مطرح کنند.

1395/11/200:55

#زباله_گردی_حق_کودکان_نیست

در پی فوت دو کودک کار زباله گرد ۷ و ۸ ساله که زنده زنده در حریق یک گاراژ جمع آوری ضایعات سوختند، اعضای جمعیت امام علی(ع) از کاربران در شبکه های اجتماعی خواست تا به کمپین #زباله_گردی_حق_کودکان_نیست، بپیوندند و برای اطلاع رسانی درباره وضعیت کودکان زباله گرد و استثمار نشدن کودکان برای بازیافت زباله ها، روی سطل های زباله محل زندگی شان کاغذی نصب کنند که روی آن نوشته شده باشد #زباله_گردی_حق_کودکان_نیست و تصویر آن را در صفحات اجتماعی خود با دیگران به اشتراک بگذارند.

1395/11/200:54

منطقه ممنوع و تجویز روحانی

پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، اذهان عمومی مشغول واکنش ها و اتفاقاتی دوره ای است که به آن دوره پساهاشمی لقب داده اند. اظهارنظرات مقامات مختلف و سیاستمداران در نشست های رسمی و غیر رسمی درباره وضعیت سیاسی کشور در فقدان آیت الله رفسنجانی، درباره دوره کاری وی و تاثیراتی که بر سیاست و اقتصاد داشته است ازجمله مسایلی است که مورد توجه عموم قرار دارد. هفته گذشته پلمب دفتر هاشمی ازجمله خبرهایی بود که با حاشیه های بسیاری همراه بود و کاربران نیز به حواشی و اصل خبر پرداختند.

1395/11/200:20

تلگرام با قابلیت تماس صوتی به روز می شود

مدیرعامل تلگرام به صورت غیر رسمی اعلام کرد به زودی این برنامه به تماس صوتی مجهز خواهد شد.

1395/11/200:19

اپلیکیشن Vine Camera عرضه شد

با اتمام مهلت دانلود ویدیوهای اپلیکیشن Vine این سرویس از این پس در قالب اپلیکیشنی به نام Vine Camera به کار خود ادامه می دهد.

1395/11/200:17

نسخه جدید واتس اپ منتشر شد

اپلیکیشن پیام رسان واتس اپ نسخه به روز شده بتای خود را منتشر کرده است. این نسخه از قابلیت اعلان های آندرویید ۷ پشتیانی می کند. کاربران این نسخه آندرویید با مشکلاتی در دریافت اعلان های واتس اپ مواجه بودند. اعلان های واتس اپ برخلاف آنچه برای آندرویید ۷.۰ نوقا پیش بینی شده بود به صورت به هم ریخته ای به نمایش درمی آیند و تنها آخرین پیام یک گفت وگو در اعلان نمایش داده می شود. علاوه بر آن، اگر کاربر از قابلیت پاسخ سریع در این بخش استفاده کند، زمانی که پیام جدیدی از همان فرد قبلی دریافت می کند، این پیام در اعلان ها نمایش داده نمی شود. در نسخه جدید واتس اپ تمامی این مشکلات حل شده اند و اعلان ها به همان صورت پیش بینی شده در آندرویید نوقا به نمایش درمی آیند. اعلان های جدید به این صورت نشان داده می شوند که اگر کاربر چند پیام پشت سر هم از فردی دریافت کند، همه آنها در یک اعلان نمایش داده خواهند شد. زمانی که کاربر به این پیام ها پاسخ دهد، پیام او نیز در اعلان نشان داده خواهد شد.

1395/11/200:16

جهان مجازی در تسخیر ویدیوها

تصویر از سال های اولیه زندگی بشر روی یادگیری و به خاطر سپردن در انسان تاثیرگذار بوده است. حتی می توان گفت مغز ما کلمات را به عنوان تصاویر بسیار کوچکی می شناسد که با تصاویر کوچک تری به نام حروف آنها را شناسایی می کند. نقاشی های روی دیواره غارها تا امروز که بیلبوردهای تبلیغاتی جای جای شهرهای کوچک و بزرگ را گرفته اند، تاییدی بر ادعای تاثیرگذاری قوی تصویر بر ذهن انسان است. نتیجه تحقیقات نشان می دهد در صورتی که مردم درباره موضوعی مطلب بخوانند تنها ده درصد از آنها، اطلاعات را سه روز بعد به خاطر می آورند اما در صورتی که آنها تصویری مرتبط با همان موضوع ببینند، 65 درصدشان تا سه روز بعد اطلاعات را به یاد می آورند. در آستانه سال 2017 بسیاری از تحلیل گران رسانه های اجتماعی معتقدند جهان رسانه های اجتماعی را ویدیو تسخیر خواهد کرد.

1395/11/200:15

آخرین پیام اسنودن به اوباما

شبی که اوباما آخرین سخنرانی اش را به عنوان رییس جمهور انجام داد ادوارد اسنودن در صفحه رسمی توییترش نوشت: این توییت طی چند ساعت بیش از 44 هزار بار لایک و بیش از 22 هزار بار بازنشر شد.

1395/10/2509:45

دی جی در ایران

توییت دی جی اسنیک از حساب رسمی و وریفای شده اش که پنج شنبه برای بسیاری از کاربران ایرانی جالب بود. توییت کوتاه بود: من در ایران هستم. دی جی اسنیک در کنار این توییت از ایموجی پرچم ایران استفاده کرده بود. ویلیام سامی ایتین گریگاسین که به صورت حرفه ای با نام دی جی اسنیک شناخته شده است، یک دی جی و تهیه کننده موسیقی فرانسوی است.

1395/10/2509:43

محیط بان ایرانی برنده مدال طلا

دبیر سرویس اجتماعی روزنامه ایران در صفحه رسمی توییترش خبر داد: «امیر شکرگذارناوی»#محیط بان اهل #تالش با عکس دخترک چوپان و گوسفندانش مدال طلا و جایزه نخست مسابقه عکس آساهی شیمبون ژاپن را به دست آورد. وی بعد از انتشار این توییت با منشن کردن خانم ابتکار از او کمک خواست تا این محیط بان بتواند برای دریافت جایزه اش به ژاپن سفر کند.

1395/10/2509:43

تازه ها

تازه ها

1395/10/2502:34

پروازی که نشست و آن که پرواز کرد

هفته گذشته، هفته آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. با درگذشت وی، رسانه های اجتماعی نه تنها از سوی کاربران ایرانی بلکه از سوی بسیاری از سیاستمداران و رهبران کشورهای مختلف شاهد تسلیت ها، بازگویی تاریخ، پیش بینی سیاست ایران بدون هاشمی و روند خاکسپاری وی بودند. خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی با هشتگ #هاشمی_رفسنجانی در کمتر از دو ساعت تبدیل به ترند دوم توییتر در جهان شد. طی روزهای گذشته میلیون ها عکس، ویدیو و محتوای متنی در قالب پست با هشتگ #هاشمی_رفسنجانی و #rafsanjani در رسانه های اجتماعی منتشر شد. در ساعات ابتدایی انتشار این خبر در رسانه های اجتماعی، کاربران نسبت به شیوه کار صدا و سیما در پوشش اخبار مربوط به درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی واکنش نشان دادند. از آنجایی که سال ها بود تصویر آیت الله هاشمی رفسنجانی در سیمای جمهوری اسلامی پخش نمی شد، نمایش تصویر وی پس از مرگ نیز یکی از سوژه های انتقادی کاربران و برخی از مسوولان به سیاست کاری صدا و سیما شد. کار این انتقاد به جایی رسید که معاون فرهنگی وزارت ارشاد توییت کرد: «تلویزیون پیاپی تصویر هاشمی رفسنجانی را نشان می دهد، دختر نه ساله ام می گوید من تا حالا این آقا را در تلویزیون ندیده ام، از پاسخ می مانم». پس از برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری نیز موضوع تحت عنوان آزار جنسی در میان جمعیتی که برای تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی رفته بودند مطرح شد که دستمایه تایید، انتقاد و تکذیب کاربران توییتر شد.

1395/10/2502:33

از محل پخش تبلیغات روی ویدیوها

فیس بوک به کاربرانش پول می دهد

سال 2017 به گفته بسیاری از تحلیل گران رسانه های اجتماعی سال طلایی ویدیوهاست. پیش بینی شده تبلیغات و اطلاع رسانی در سال 2017 با استفاده از ویدیو بیش از متن و تصویر مورد توجه قرار خواهد گرفت و صاحبان برندها و رسانه ها به سمت ساخت و به اشتراک گذاری ویدیو حرکت خواهند کرد. چندی پیش درباره سیاست تازه رسانه های اجتماعی درباره پرداخت پورسانت به کاربران در ازای پخش تبلیغ در صفحات آنها گزارش هایی منتشر شد. حالا بزرگ ترین شبکه اجتماعی جهان نیز قرار است چنین سیاستی در پیش بگیرد؛ شبکه اجتماعی فیس بوک در ازای پخش تبلیغ روی ویدیوهای کاربرانش، بیش از نیمی از درآمد حاصل از آن تبلیغ را به کاربران پرداخت خواهد کرد.

1395/10/2502:01

جنگ جعلی ها

پس از توفان توییتری آرش صادقی، برخی از کاربران با ادعای اینکه این توفان توفان روباتی بوده شروع به پخش کردن این خبر در رسانه های اجتماعی کردند. کاربران توییتر شروع به واکنش نشان دادن کردند و با گرفتن عکس نشان دادند که روبات نیستند. اما هفته گذشته هنگامی که کاربران شروع به ارسال هشتگ برای نجات جان علی شریعتی شدند، یکی از کاربران عکسی از کانال مدیران جنگ نرم منتشر کرد که به این شایعه سمت و سوی دیگری داد.

1395/10/1811:45

داستانی بین قوه مجریه و قوه قضاییه

یکی از توییت های رییس جمهور در هفته گذشته نه تنها مورد توجه کاربران قرار گرفت؛ بلکه توجه مسوولان قوه قضاییه و دیگران را نیز برانگیخت. رییس جمهور توییت کرد: دولت حاضر است با تشکیل سامانه ای تمام دخل و خرج و حساب هایش را روشن کند و در مقابل انتظار است قوه قضاییه نیز همه حساب های خود را روشن کند.

1395/10/1811:45

هفته زندانیان سیاسی و مدنی

بسیاری از کاربران در رسانه های اجتماعی هفته گذشته عزم خود را جزم کردند تا با استفاده از هشتگ ها توجه مسوولان را به وضعیت سه زندانی جلب کنند؛ آرش صادقی، گلرخ ایرانی و علی شریعتی. وضعیت نگران کننده آرش صادقی که گفته می شود بیش از دو ماه است اعتصاب غذا کرده باعث شد هفته گذشته کاربران با به راه انداختن توفان توییتری و استفاده از هشتگ #savearash خواستار اقدام مسوولان درباره وضعیت این زندانی شوند. افراد صاحب نامی مانند بازیگران مشهور و مسوولانی مانند برخی از نمایندگان مجلس و معاون رییس جمهور نیز با استفاده از هشتگ گفته شده یا هشتگ #آرش_صادقی در کنار کاربران قرار گرفتند. هشتگ #savearash تبدیل به ترند نخست جهان در توییتر شد و خواسته آرش صادقی برای پایان دادن به اعتصابش (آزادی همسرش گلرخ ایرانی) به گوش مسوولان رسید. اواسط هفته گذشته گلرخ ایرانی با قرار وثیقه به مرخصی آمد و قرار شد آرش صادقی اعتصاب خود را شکسته و به بیمارستان منتقل شود.

1395/10/1811:43

جک دورسی: چه می خواهید؟ کاربران: امکان ویرایش توییت

جک دورسی، مدیر عامل توییتر ابتدای سال 2017 از کاربران پرسید این شرکت برای ارتقا و افزایش خلاقیت در سال 2017 چه می تواند بکند؟

1395/10/1811:42

نخستین امکان تلگرام در سال 2017؛ حذف پیام

تلگرام با امکانات جدیدی در ابتدای سال میلادی 2017 به روز شد. برجسته ترین تغییر و امکانی که در نسخه جدید این اپلیکیشن پیام رسان به چشم می خورد، امکان حذف پیام است. کاربران تلگرام از این پس تا 48 ساعت فرصت دارند پیام های خود را در این اپلیکیشن حذف کنند.

1395/10/1811:23

حرفه ای جدید برای دنیای امروز؛ مترجمی ایموجی

دویچه وله- حرفه جدیدی راه اندازی شده؛ حرفه مترجمی برای خط تصویری ایموجی Emoji . رد اموجی را که بگیریم به ژاپن می رسیم. نخست بار آنجا باب گشت و سپس جهانی و فراگیر شد. نمادها و سمبل های کوچکی که جهان اینترنت و تلفن های هوشمند را از اساس تغییر دادند. سمبل های کوچکی که هم پرده از احساس فرد فرستنده بر می دارند، ابراز علاقه و عشق می کنند، حکایت از غم فرستنده، یاس، ناامیدی یا خشم و رنجش او دارند.

1395/10/1811:18

در سال 2016

ضریب نفوذ رسانه های اجتماعی به 31 درصدرسید

امروز آخرین روز از سال 2016 است. سالی که رسانه های اجتماعی بیش از هر زمان دیگری در زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مردم دنیا تاثیرگذار بود. این تاثیرگذاری بیش از آنکه در حوزه اقتصادی خودش را نشان بدهد، در حوزه سیاسی در اکثر کشورهای دنیا ازجمله ایران ملموس بود. brandknewmag.com هفته آخر دسامبر گزارشی از وضعیت رسانه های اجتماعی در سال 2016 منتشر کرده است که نشان می دهد ضریب نفوذ رسانه های اجتماعی در سال گذشته در دنیا 31 درصد بوده است. آمارهایی که براساس تحقیقات این گروه درباره رسانه های اجتماعی در سال 2016 منتشر شده، چشم انداز خوبی درباره تاثیر این رسانه ها بر جوامع ترسیم می کند.

1395/10/1100:55

دولته راه افتاد

اواخر هفته گذشته خبری در شبکه های اجتماعی دست به دست شد که مورد توجه کاربران قرار گرفت.

1395/10/401:14

بنا در کنار اردوغان

بعد از هیاهویی که درباره توییت های بنا العابد در رسانه های مختلف راه افتاد و برخی ادعا کردند پشت این اکانت توییتری، یک دختر بچه حلبی نیست بلکه یک مرد آموزش دیده است و هدف از ارسال این توییت ها استفاده ابزاری و رسانه ای است، هفته گذشته بنا عکسی از خود در آغوش رجب طیب اردوغان منتشر کرد.

1395/10/401:13

منشور آقای رییس جمهور

در پی رونمایی از منشور حقوق شهروندی، رییس جمهور در صفحه توییتر خود نوشت: بیاییم با حقوق خود بیشتر آشنا شویم و قدرتمندانه آن را پاس بداریم.

1395/10/401:12

امکان ثبت ویرایش عکس های RAW در VSCO

اپلیکیشن VSCO که علاوه بر امکان ویرایش عکس، یک شبکه اجتماعی عکس محور نیز محسوب می شود در تازه ترین به روزرسانی اش برای iOS امکان ثبت عکس با فرمت RAW را برای کاربرانش فراهم کرد.

1395/10/401:10

همکاری وایبر و ویکی پدیا

امکان جست وجوی محتوا در سرویس هایی مانند ویکی پدیا از داخل برنامه وایبر امکان پذیر شد.

1395/10/401:09

خبرک

خبرک

1395/10/401:07

منشور و ترور در آغاز زمستان

هفته گذشته که با نمایشگاه الکامپ آغاز شده بود و بسیاری از کاربران با هشتگ های مرتبط با الکامپ در رسانه های اجتماعی به انتشار اخبار و نظرات خود پیرامون این نمایشگاه پرداختند، با حقوق شهروندی، شب یلدا و ترور سفیر روسیه در ترکیه به پایان رسید.

1395/10/401:06

دولت آمریکا اطلاعات فعالیت آنلاین مسافران را طلب می‌کند

شکستن حریم خصوصی برای ورود به خاک آمریکا

طرح پیشنهادی دولت آمریکا مبنی بر ثبت اطلاعات مربوط به فعالیت شبکه های اجتماعی مسافرانی که قصد ورود به این کشور را دارند و تابستان برای نظرخواهی از مردم روی سایت فدرال آمریکا قرار گرفته بود، اکنون در قالب قانون اجرا می شود.

1395/10/401:04
پیشخوان روزنامه


.
پربیننده ترین خبرهای سرویس