fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 238909

نامشخص بودن وضعیت تخصیص ارز موجب شد

بازار موبایل در آستانه تعطیلی

با توجه به افزایش شدید قیمت ها اختصاص نیافتن ارز دولتی به واردات موبایل، بسیاری معتقدند که احتمال تعطیلی بساری از فروشگاه ها وجود دارد.

فناوران - نوسانات نرخ ارز از یک سو، افزایش قیمت گوشی از سوی دیگر و نیز اختصاص نیافتن ارز دولتی به واردکنندگان باعث شده تا بازار به ورطه کسادی کشیده شود. از این رو بسیاری از فعالان بازار و نیز کارشناسان آینده خوبی را برای بازار موبایل پیش بینی نمی کنند. 
به گفته بازاریان، وضعیت این روزهای بازار موبایل خیلی بهتر از تعطیلی آن نیست و از آنجا که تقریبا در طول روز هیچ گونه خرید و فروشی در بازار صورت نمی گیرد، اوضاع خوبی نیست. 
پس از نوسانات نرخ ارز که نرخ دلار دولتی ۴۲۰۰ تومان اعلام شد، مسوولان امر اعلام کردند که دلار دولتی به واردات خودرو و موبایل تعلق نمی گیرد، بنابراین در حال حاضر واردکنندگان رسمی گوشی، ارز دولتی برای واردات دریافت نمی کنند و از سوی دیگر نرخ یوان چین و هزینه های حمل و نقل و باربری نیز افزایش یافته است.
از سوی دیگر به خاطر اینکه قیمت ارز اصلا در بازار ثابت نیست، این روزها تابلو قیمت ها مدام در حال تعییر و نوسان است و قیمت ثابتی از یک گوشی در بازار نمی توان یافت و همین موضوع هم باعث افزایش شدید نرخ گوشی شده است و در بازار هر گوشی با نرخ متفاوتی عرضه می شود، از سوی دیگر برخی از گوشی ها کمیاب شده و درصورتیکه خریدار گوشی خاصی را بخواهد با قیمت نجومی در اختیارش قرار می گیرد.
به گفته فعالان بازار در نتیجه این شرایط در فروشگاه های اینترنتی اغلب گوشی ها موجود نیست و فروش متوقف شده است.
این شرایط همچنین روی قیمت لوازم جانبی و تعمیرات گوشی نیز تاثیر گذاشته است و این بخش از بازار نیز راکد شده است.
بر این اساس قیمت لوازم جانبی نیز افزایش یافته و تقریبا دو برابر شده است و در پی آن میزان فروش لوازم جانبی هم به شدت کاهش یافته است. این درحالی است که تا پیش از این بسیاری از کسبه بخشی از درآمدشان از فروش لوازم جانبی تامین می شد، اما این روزها فروش لوازم جانبی هم تعریفی ندارد. پیشتر در گزارش های متعددی اعلام کردیم که بسیاری از کاربران گوشی های قدیمی شان را یا تعمیر می کنند یا با خرید قاب و کاورهای جدید، نونوار می کنند، اما این روزها نرخ تعمیر گوشی هم افزایش یافته است و تعمیرکاران می گویند افزایش قیمت ها شامل قطعات گوشی نیز می شود و به این ترتیب برای هر قطعه ای که تعویض می شود باید تقریبا دوبرابر قبل هزینه کنند. 
با این حال اگرچه در شرایط فعلی سود واردکننده و فروشنده از افزایش قیمت بیشتر می شود اما به دلیل کاهش چشمگیر تعداد فروش در عمل این شرایط به ضرر هر دو است.
بنابرای این در شرایط فعلی بازار ارز، طرح رجیستری گوشی موبایل نیز اجرایی شده که در نتیجه اجرای این طرح واردات گوشی نمی تواند بدون ضابطه انجام شود و حتماً باید از مسیر واردات رسمی باشد که با توجه به این شرایط بهتر است وضعیت تخصیص ارز دولتی به واردکننده های قانونی گوشی موبایل زودتر روشن شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :