fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 238126

گوشی های هدیه چگونه رجیستر می شوند

از ابتدای اجرای طرح رجیستری تاکنون همواره سوالات و ابهاماتی وجود دارد که یکی از آنها نحوه انتقال مالکیت در مورد گوشی هایی است که هدیه داده می شوند.

undefined
ایسنا - طرح رجیستری گوشی های موبایل در راستای قطع کردن پای قاچاق از بازار کشورمان اجرایی شد، اما از آنجا که این طرح تازه است ممکن است برای بسیاری سوالات و ابهاماتی پیش بیاید که در این گزارش به نحوه رجیستری گوشی هایی که هدیه داده می شوند می پردازیم.
بر اساس گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، فرد هدیه دهنده باید بعد از استعلام اصالت دستگاه(IMEI)، برای دستگاه موردنظر، کد فعال سازی دریافت کند و این کد را همراه با دستگاه هدیه دهد.
درباره گوشی هایی که از خارج کشور خریده شده و قرار است به دیگران هدیه شود هم طریقه ثبت به این صورت اعلام شده که با مراجعه حضوری به دفاتر گمرک که در فرودگاه های بین المللی مستقر هستند، می توان تعداد معدودی گوشی را به صورت مسافری در سامانه گمرک ثبت و متعاقباً از طرق اعلام شده نسبت به دریافت Ac اقدام کنند. سپس از کارتابل خود خارج به کارتابل فرد هدیه گیرنده انتقال دهید.
یکی دیگر از سوالات شهروندان در این باره این بود که ثبت موبایل در شبکه فقط برای گوشی هایی است که از مغازه دار خریداری می کنیم یا خرید از دوستان یا دیگران هم باز باید برای ثبت موبایل در شبکه وارد این سامانه شد؟ در پاسخ به این سوال اعلام شده که تمام گوشی ها که از مغازه دار خریداری شده و تا کنون ثبت نشده و تمام گوشی هایی که قبلاً توسط دیگری ثبت شده نیز باید توسط مالک جدید گوشی در سامانه به ثبت برسند.
همچنین اگر قرار است سیم کارتی را به شخص دیگری واگذار کنید، بعد از انتقال مالکیت سیم کارت به دیگری، می توانید با مراجعه به سامانه همتا و با وارد کردن رمز عبور نسبت به انتقال گوشی خود به کارتابل فرد جدید اقدام کنید.
اما اگر گوشی دارید که نمی دانید به نام چه کسی در سامانه ثبت شده است، برای فعالسازی گوشی برای فرد دیگری، درصورتی که گوشی قبلا به نام شخص نبوده باید طی فرآیندهای انتقال مالکیت از صاحب اصلی به فرد منتقل شود، فقط فردی که گوشی برای سیم کارت وی در سامانه همتا ثبت شده باشد، این امکان را دارد که گوشی را به شماره تلفن شخص دیگری انتقال داده و آن را برای وی فعال کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :